22.04.2013 17:17


Sluneční čajovna je skrytou oázou klidu

Autor: Kristýna Turečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Čajovna je poněkud netradičním místem na Fakultě sociálních studií. Zvlášť, když se nachází v suterénu, kde ji většina studentů mine. Přitom si zde můžete lehnout do polštářů a k tomu si vypít čaj za dvanáct korun.

Mnoho studentů netuší, že i na naší fakultě mohou nalézt takové místo, jako je čajovna. Spoustě studentům skryta, zde skutečně existuje. Sluneční čajovna, jak se toto místo nazývá, se nachází v dolní části atria za Krmítkem, se  kterým však nemá nic společného.  Na prkennou podlahu, kde jsou malé stolečky a polštáře, se vstupuje zásadně bez bot. Jednotlivá místa jsou oddělena závěsy pro soukromí.   Objednat si zde studenti můžou nejen čaj, ale i kávu nebo jiné nápoje. ,, Nabízíme zde několik variant kuskusů, ovesnou kaši nebo například Guacao. To je kakao s guaranou na povzbuzení. Snažíme se o kupování fair trade výrobků, a tento produkt není výjimkou,“ sdělila obsluhující kavárny a studentka speciální pedagogiky Hana Palátová. Fair trade je druh mezinárodně uznávané etické značky, která nákupčím zaručuje, spravedlivý a kontrolovaný obchod.

Ceny jsou ve Sluneční čajovně pro studenty příznivé. Sáčkové čaje od dvanácti korun, káva či kakao za patnáct. Z jídel je pak ovesná kaše různých příchutí za dvacet korun, kuskusy od padesáti korun. I přes ekonomickou výhodnost a klidné prostředí zde obsazeno nebývá. „Počet lidí závisí na dni. Například ve čtvrtek večer to tu bývá celkem zaplněné. Rána jsou slabší, celkem často je tu prázdno,“ říká Palátová. Mezi důvody, proč zůstává toto místo bez větší studentské odezvy, může být jak to, že studenti nemají na fakultě příliš času na posezení, tak i prostor, kde je kavárna situována. 

„Mám dojem, že vím kde je. Jednou jsem si všimla, že za těmi zapadlými dveřmi vlevo něco je. Přemýšlela jsem, že tam zavítám, ale doposud jsem tak ještě neudělala,“ říká studentka mezinárodních vztahů Regina Česenková. Dalším z důvodů může být například i to, že čajovnu by studenti v prostorách fakulty nehledali, protože se na málokteré jiné fakultě nachází.

Kromě klidného posezení si zde příchozí mohou zahrát společenské hry, přečíst knihu z malé knihovny nebo si ji půjčit či vyměnit. Dále obsluha vystavuje rukodělné výrobky od různých autorů, které je možné i zakoupit. Na  poklidný chod čajovny si obsluha nestěžuje, vadí ji však jiná věc. ,,K čajovně klid a jemná atmosféra patří. Důležité je však rozlišovat klid a prázdno. Věřím však, že alespoň těch pár studentů zde svoji oázu klidu našlo,“ uzavírá Palátová.

ANKETA: Víte, že má naše fakulta vlastní čajovnu?

Klíčová slova: čajovna, Fakulta sociálních studií

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.