14.05.2013 19:28


Slučování středních škol bez nedopracovaných analýz ukázalo, že je něco shnilého ve městě vsetínském

Autor: Kristýna Dušková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Ve Vsetíně se v posledních čtrnácti dnech veřejně diskutovalo o možném sloučení dvou středních škol - Masarykovu gymnáziu a Střední zdravotnické škole. Zatímco studenti s tímto krokem nesouhlasili, ředitelé obou škol slučování hájili.

Slučování Masarykova gymnázia a Střední zdravotnické školy ve Vsetíně budilo v minulých čtrnácti dnech vášnivé debaty jak z řad studentů, kantorů tak vsetínské veřejnosti. Vznikla antislučovací petice, studenti sepsali otevřený dopis zlínskému hejtmanovi a uspořádali demonstraci před budovou Krajského zastupitelstva ve Zlíně, kde se o osudu obou škol rozhodovalo. Tím ale jejich aktivita neskončila. Zorganizovali i veřejnou diskuzi, která zůstala jedinou veřejnou debatou k nastolenému tématu sloučení.

Jejich snaha se nakonec ukázala jako marná. Většina zastupitelů opomenula nedopracované analýzy, nezodpovězené otázky a nesouhlasný názor Vsetíňanů, vyjádřený stovkami podpisů na petici. A nevzali v potaz ani fakt, že o aktuálním návrhu na sloučení nebyli dostatečně předem informování rodiče ani studenti. I když je slučování podle ředitele gymnázia Dalibora Sedláčka plánováno již několik let, většina studentů i jejich rodičů se o možné budoucnosti obou středních škol dozvěděla až z médií. A to pouhý měsíc před chystaným slučováním.

Kristýna Dušková    Foto: Lucie Schovancová

Na samotnou aktivitu studentů pak lidé pohlíželi různě. Jedni jejich krok chválili, druzí zastávali názor, že studenti do procesu slučování nemají co mluvit. Oba ředitelé škol zastávali pádné argumenty ke slučování – a to, že studentů ubývá, je nedostatek financí na provoz školy, přičemž ceny energií rostou. Nebyli ale sami. I studenti disponovali několika rozumnými protislučovacími argumenty jako jsou zřejmě neexistující demografické a finanční analýzy nebo dlouholeté tradice obou škol. Do karet jim nahrával i fakt, že nebyli známi iniciátoři slučování. Až později se za iniciátora označil ředitel Sedláček.

I když vsetínští studenti s demonstrací neuspěli, rozhodně vzbudili rozruch a rozproudili veřejnou diskuzi. O kauzu se začala zajímat média jako Česká televize, Český rozhlas, Mladá fronta a mnoho dalších. Psali a točili o nich a byli u vytržení z toho, že se i teenageři opovážili vyjádřit svůj názor.

Studenti sice sloučení nezabránili, ale ukázali, že umí diskutovat a věcně argumentovat při jednání. Vedení gymnázia v čele s ředitelem Daliborem Sedláčkem totiž férově zpětně uznalo, že řešení situace ne zcela zvládlo.

Poučení pro příště? Větší průhlednost, více veřejných informací a lepší komunikace.

Klíčová slova: Masarykovo gymnázium, Střední zdravotnická škola, Dalibor Sedláček, Krajské zastupitelstvo Zlín

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.