01.04.2017 14:03


Slováci jsou s eurem spokojeni a Brexit je spíše politický než ekonomický problém, říká guvernér Národní banky Slovenska Jozef Makúch

Autor: P U | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Ve středu 29. března se na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity konala přednáška guvernéra Národní banky Slovenska Jozefa Makúcha. Ve své funkci je od roku 2010. "Brexit je jako rozvod, ani jedna strana nemůže vyhrát," říká Makúch.

Guvernér Národní banky Slovenska Jozef Makúch. Foto: Jan Brychta

Od začátku roku 2009 se na Slovenku platí eurem. Co rozhodlo o jeho zavedení?

Když jsme se rozhodovali o přijetí eura, museli jsme brát v úvahu, že slovenská ekonomika je velmi malá a více zranitelná v důsledku své větší otevřenosti. V této době byla struktura slovenské ekonomiky taková, že pětaosmdesát až devadesát procent hrubého domácího produktu tvořily mezinárodní korporace, pro které slovenská koruna neměla význam. Většina z těchto společností používala eura nebo dolary. Tím pádem na ně naše měnová politika nepůsobila a my jsme byli schopni ovlivňovat pouze deset až patnáct procent ekonomiky. To byl jeden z hlavních argumentů.

Jak jsou obyvatelé Slovenska spokojeni s eurem?

Slovenští obyvatelé přijali euro velice pozitivně. Podle průzkumů, které se zabývají spokojeností obyvatel s eurem, hodnotí Slováci tuto měnu kladně. Jistou zásluhu na tom má dobré načasování zavedení nové měny.

Co by znamenalo zavedení eura pro Českou republiku?

Nelze hodnotit, zdali by se jednalo o dobrý nebo špatný krok. Je to velice citlivá a komplikovaná záležitost, kterou je potřeba nejprve pečlivě zvážit. Můj osobní názor je, že zavedení eura v České republice by bylo výhodné zejména pro podnikatele. Vstupem do eurozóny by jim odpadly povinnosti platit různé transakční poplatky. Dále by získali stabilnější obchodní prostředí, ve kterém lze lépe předpovídat jeho vývoj. Zároveň by se stali součástí mnohem většího a ekonomicky silnějšího celku. Pozitivně by se zavedení eura v České republice promítlo i do cestovního ruchu. Obyvatelé by mohli vycestovat do mnoha destinací v eurozóně, aniž by museli měnit peníze, platit poplatek za výměnu a snášet rozdíl v kurzech při prodeji a nákupu eura.

Česká národní banka se v roce 2013 rozhodla oslabit českou měnu. Jak vy hodnotíte devalvaci koruny?

Jediné, co vám k tomu mohu říct, je, že to bylo potřeba udělat.

Ve středu 29. března se oficiálně spustila jednání spojená s vystoupením Velké Británie z Evropské unie. Jak může Brexit ovlivnit evropský trh a ekonomiku?

Určitě na tom budou tratit obě strany. Zatím lze jen těžko mluvit o nějakých konkrétních dopadech. Momentálně ani nevíme, co přesně bude Brexit znamenat. Nejdříve je potřeba zjistit, čeho všeho chtějí zástupci Velká Británie dosáhnout, a hlavně co všechno se jim podaří vyjednat. Důležité také bude, až Evropská unie vydá stanovisko k požadavkům Velké Británie. Toto stanovisko bude velmi silně politické, protože samotný Brexit je více problémem politickým než ekonomickým. Jeho celkový dopad na ekonomiku budeme moci hodnotit, až se všechna jednání ukončí.

Připravuje se nějakým způsobem Evropská centrální banka na Brexit?

Samozřejmě, že je toto téma již velmi dlouho diskutované, a to jak oficiálně, tak i neoficiálně. Evropská centrální banka přistupuje k takovým záležitostem velice zodpovědně a vše dlouhodobě analyzuje. Pro tyto účely má vytvořené analytické týmy, které se těmito otázkami zabývají. Není to tak, že by se vyčkávalo, než se něco stane, a pak se co nejrychleji na dané věci reagovalo. Musí se však počítat s tím, že Brexit by nějaká nečekaná překvapení mohl přinést a bude potřeba na ně rychle najít řešení.

 

doc. Ing. Jozef Makúch, PhD. (*1953)

- Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě, obor finance

- Funkci guvernéra Národní banky Slovenska vykonává od roku 2010

- Je členem rady guvernérů Evropské centrální banky a členem Generální rady výboru pro systémová rizika

- Mimo jiné působí ve vědecké radě na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze

- Publikoval desítky odborných prací na Slovensku i v zahraničí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.