03.04.2020 19:46


Sleva na kolejném a odhlášení e-mailem. Univerzita pomůže studentům, kteří nemohou využívat ubytování na kolejích

Autor: Jan Valtr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Studenti, kteří kvůli zrušení kontaktní výuky nepobývají na kolejích, se budou moci odhlásit z ubytování elektronicky, bez nutnosti vyklidit pokoj. Správa kolejí jim poskytne sedmdesátiprocentní slevu na kolejném. 

Koleje Vinařská pojmou více než tisíc studentů, ne všichni teď ale ubytování využívají.
BRNO – Masarykova univerzita umožní technické odhlášení studentům, kteří kvůli nouzovému stavu nepobývají na kolejích. Pokud se odhlásí e-mailem, správa kolejí jim na pokoji zapečetí věci a poskytne slevu na kolejném sedmdesát procent.

Univerzita k tomu přistupuje kvůli omezení pohybu a uzavření hranic. „Umožníme odhlášení na dálku. Těm studentům, kteří si nemohou bezpečně vyzvednout své věci z pokojů, nabídneme možnost jejich uschování v zapečetěných pokojích za cenu třiceti procent běžného kolejného,“ uvádí mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Detaily úlev škola ještě ladí se zástupci studentských komor akademických senátů. Kolejní správa do zítřka e-mailem informuje všechny ubytované o přesném postupu.

Masarykova univerzita dosud umožňovala předčasně ukončit ubytování, ale trvala na řádném vyklizení a předání pokojů. S tím měli problém především slovenští studenti, kteří před uzavřením hranic odjeli do rodné země. „Musel bych po příjezdu do Česka zůstat čtrnáct dní v karanténě, vyklidit si pokoj, vrátit se na Slovensko a tam znova podstoupit dvoutýdenní karanténu,“ popisuje student Timotej Kováčik.

Pokud si ubytovaní vyklidí své pokoje s pomocí spolubydlících nebo známých na kolejích, bude jim nadále umožněno řádné odhlášení. „Nechceme ale vyvolat situaci, že na koleje hromadně najedou studenti vyklidit si své věci,“ říká Fojtová.

Kolegium rektora o úlevách rozhodlo až dnes, studenti o nich jednali od vyhlášení nouzového stavu. „Na kolejích Klácelova se tím začala kolejní rada zabývat hned po přerušení prezenční výuky,“ míní studentka Zuzana Durajová. Správa kolejí studenty informovala, že otázky na případné snížení kolejného eviduje. „Ale že teď na to nemají kapacitu, protože řeší karantény a dezinfikování,“ doplňuje studentka Lucia Pekárová z kolejí na náměstí Míru. Kolejní rady navrhovaly slevu na kolejném 75 procent. Počítaly s jejím zpětným uplatněním pro všechny od vyhlášení nouzového stavu.

Také ostatní brněnské univerzity nabízí slevy na kolejném, nebo studentům umožňují technické odhlášení ubytování, při kterém nemusí z pokojů vyklízet své věci. „Studentům v režimu technického odhlášení nevznikne povinnost hradit kolejné, a to až do skončení krizového stavu, respektive obnovení výuky,“ informuje Dagmar Vlčková, ředitelka Kolejí a menz Vysokého učení technického v Brně. Slovenští studenti podle ní budou technicky odhlášení až do té doby, dokud nepominou překážky jejich cestování.

Mendelova univerzita poskytla všem studentům poloviční slevu na kolejném. „Zatím jen za duben, ale mělo by to platit až do konce června,“ tvrdí studentka Katarína Krekulová z kolejí Jana Amose Komenského. „Pokoj studentům po dobu platnosti smlouvy zůstává, své věci si tam mohou ponechat. Buď si je po ukončení opatření přijedou vyzvednout, nebo se na pokoje vrátí,“ přibližuje vedoucí ubytovacích středisek univerzity Iva Jarolínová.

Bez slev často zůstávají studenti v soukromých pronájmech. „Už na začátku března jsem se vrátila na Slovensko. Majitel nám nájem nesníží, energie by snížil při přeplatku,“ říká studentka Eszter Kissová. Problémem je také hledání nových spolubydlících. „Před dvěma týdny se nám odstěhoval jeden kluk, ale teď nikoho nenajdeme. Budu žádat o slevu na nájmu,“ míní student Viktor Hamšík.

Nouzový stav vyhlásila česká vláda kvůli snížení rizika nákazy novým typem koronaviru. V zemi platí omezení volného pohybu a uzavření hranic. Do neděle mají výjimku ze zákazu vstupu občané Evropské unie s potvrzením o českém studiu. Ihned poté se však musí podrobit dvoutýdenní karanténě. Stejný režim platí pro slovenské občany, kteří se vrátí do své domoviny.

Klíčová slova: koronavirus, koleje, ubytování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.