15.03.2015 22:23


Sledujte přednášky zahraničních univerzit - online a zdarma

Autor: Michaela Vařeková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studovat na Oxfordu, získat certifikát na Harvardu, být přítomný přednášce profesora ze Sorbonny. Pro běžného českého studenta představují výše zmíněné instituce nedosažitelnou metu, o které si může nechat jen zdát. Tedy mohl, dříve. V současné době se denně registrují desetitisíce studentů na internetové stránky, které mají v databázi záznamy přednášek nejrůznějších témat ze zahraničních univerzit. Registrovaní návštěvníci mohou přednášky na stránkách sledovat zdarma.

Má-li student zájem o zmíněnou službu, najede na některé ze stránek, které přednášky online nabízí, registruje se a vybere si kurz. Každý týden pak vyplňuje dané množství interaktivních kvízů a absolvuje případné průběžné a závěrečný test. Na závěr se ve fóru spojí s přednášejícím a ostatními spolustudenty, aby poskytl samotnému vyučujícímu a provozovatelům stránek zpětnou vazbu. Plnění úkolů si může naplánovat na jakýkoliv čas, musí je však zpracovávat průběžně.

Stránky jako Coursera, edX nebo My Education Key pokrývají databází škálu témat. Na své si přijdou jak studenti humanitních, tak přírodních a technických oborů. Registrovaný uživatel navíc není při výběru nijak vázaný, student matematiky může ve stejný den zhlédnout přednášku o integrálech a zároveň si rozšířit obzory v oblasti skandinávské literatury. Výhodou stránek tak je nejen to, že se student může zlepšit ve svém oboru, ale navíc může navštěvovat kurz, který by mu jeho škola nenabídla.

Jana Synková, aktivní uživatelka edXRozmach online kurzů je způsobený nárůstem množství vysokoškolských studentů. Provoz internetových stránek a pořízení audiovizuálních záznamů je levnější než přestavba místností, které kapacitně nemohou pojmout všechny studenty se zájmem o daný kurz. Nápad na volně přístupné přednášky má kořeny v Anglii. V zemi s placeným vysokoškolským studiem si školu nemůže mnoho lidí dovolit, cílem provozovatelů tak je dát tu možnost všem napříč sociálními třídami. Phoebe Cambridge z městečka Cammeringham vystudovala molekulární biologii na univerzitě v Newcastlu. Třebaže si na střední škole vybrala přírodovědnou školu, vždycky se zajímala o historii umění. Univerzitní systém povoloval získávat kredity sledováním záznamů.

„Seděli jsme v jedné místnosti, na zeď se promítala přednáška v angličtině, někdy třeba ve francouzštině nebo italštině s titulky. Mohli a nemuseli jsme si dělat poznámky, před závěrečným testem nebyl problém přednášku vyhledat znovu, pokud člověk nedával dost pozor na hodinách," říká Cambridge.

Jana Synková studuje na Masarykově univerzitě dvouobor Finance a právo. Na stránce Coursera sleduje přednášky od podzimu. „Měla jsem problémy s angličtinou, tak mi kamarádka tyto stránky doporučila, že časem budu rozumět lépe mluvenému slovu a dozvím se něco navíc. Přiznám se, že obvykle sleduji přednášky třeba o hudbě, ale cítím celkovou změnu k lepšímu. Lépe než anglicky umím francouzsky a na stránkách občas narazím i na přednášky z Francie nebo Kanady, tak se cvičím i v ní," říká Synková.

Pokud student splní všechny průběžné úkoly a projde kurzem, získá z dané univerzity mezinárodně uznávaný certifikát. Synková se chce později pokusit získat osvědčení v absolvování kurzu ze svého oboru. Věří, že to pro její budoucí zaměstnavatele bude plus.

Klíčová slova: studium, vzdělání, online kurzy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.