26.04.2012 20:35


Slaměný dům není pro každého

Autor: Eva Syrovátková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Sál Morava pavilonu A3 brněnského výstaviště ve čtvrtek zaplnili zájemci o výstavbu pasivních domů. Ty jsou levnější a šetrnější alternativou klasických cihlových staveb. Architekt Mojmír Hudec popsal zkušenosti s budováním svého ateliéru v obci Ostrov u Macochy na Blanensku.

Brno V areálu brněnského výstaviště začal v úterý Mezinárodní stavební veletrh Brno, který se letos zaměřuje především na nízkoenergetické a pasivní stavby, úspory energií a vytápění. Návštěvníci se mohli v rámci bohatého doprovodného programu zúčastnit celodenního semináře Pasivní domy v teorii, praxi a životě pořádaného Centrem pasivního domu.
Mojmír Hudec
Jeden z bloků semináře věnovali pořadatelé zkušenostem majitelů s pasivními domy. Architekt Mojmír Hudec se podělil o úskalí a radosti spojené se stavbou slaměného obydlí, které lze zařadit do kategorie dřevostaveb. „Viděl jsem něco podobného ve Švýcarsku a zaujalo mě to, proto jsem se rozhodl postavit ateliér podle pravidel pasivního standardu,“ zahájil Hudec svou přednášku. Pravidla pasivního standardu stanovují hranici roční spotřeby tepla na vytápění, izolace budovy a roční spotřebu celkové energie. „Stavěl jsem svépomocí a omezoval jsem materiály, které obsahují škodliviny. Dům splňuje veškeré standardy, dokonce je převyšuje,“ nastínil Hudec.

Postup výstavby je poměrně jednoduchý, musí se ale dbát na dokonalost provedení a pečlivé těsnění. Pasivní dům musí být zcela izolovaný, neboť regulaci tepla kompletně řídí zabudovaná vzduchotechnika. Nejprve se vztyčí dřevěná konstrukce, tedy kostra domu se střechou z fošen. Následuje šikmé bednění stěn, sloužící k zavětrování stavby. Poté přichází na řadu slaměné balíky, jimiž stavitelé vyplní stěny i střechu celého domu. „Sláma se nijak nevysušuje ani chemicky neošetřuje,“ popsal Hudec. Stavební odborník Martin Janák návrat k tradičním přírodním materiálům a postupům vítá.  „Lze je velmi dobře zkombinovat s hi-tech technologiemi,“ potvrdil Janák.

Hudcovi na střeše roste zeleň, okna nejsou usazena v rámech a místo fasády má hliněnou omítku. Mezi netradiční vybavení ateliéru patří ekologická toaleta, která není napojená na odpad. „Speciální zařízení odsává z výměšků uložených v pytlíčku vzduch. Pytlíček pak přemístím na zahradu, kde ho nechám stát. A za půl roku mám kvalitní kompostový prášek,“ prozradil Hudec. „Ale tohle opravdu není pro každého,“ doplnil. Návštěvník Petr Řezáček toto řešení neschvaloval. „Taky by mě zajímalo, jestli mu ten barák neshoří,“ vyjádřil své obavy. Hudec závěrem přednášky poznamenal, že podle výzkumů je požární odolnost sto třicet minut. „Cihly takovou odolnost nemají,“ uzavřel svou prezentaci.

Klíčová slova: aktualita, BVV, pasivní dům, slaměný dům, stavba, energie, seminář, úspora, výstaviště, stavební veletrh

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.