27.09.2013 20:04


Skauti se na pět dnů zabydleli na hradě Švihov

Autor: Ema Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Hrad Švihov na pět dnů obsadilo třináct set skautek a skautů z celé republiky. Vypuklo velké skautské setkání Obrok. Obrok se tradičně pořádá jednou za dva roky pro skauty od 15 do 23 let, kterým se říká roveři a rangers.

 

Švihov - Celorepublikového skautského setkání se zúčastnilo třináct set skautů a skautek. Ve středu 18. září začal skautský Obrok. původně se měl konat už v červnu, ale překazily ho povodně. Skauti u hradu Švihov stanovali od středy do neděle 20. října. Na louce vyrostlo přes pět set stanů a celé tábořiště by pojmulo šestnáct fotbalových hřišť. V blízkosti hradu Švihov vyrostlo stanové městečko s krčmou, dvěma čajovnami, festivalovým parkem a sociálním zázemím.

Ve středu po sedmihodinové cestě konečně dorážíme na místo činu. Všichni nás srdečně vítají u registračního stánku, kde každý dostaneme růžový šátek na kroj. Růžová barva je symbol letošního Obroku. Než dojdeme na tábořiště, zmokneme úplně na kost. Stavíme stany v dešti a vůbec to není pohoda. „Obrok se měl konat už v červu, bohužel nás překvapily povodně. Místo zábavy jsme jeli pomáhat do oblastí poškozených vodou,“ říká organizátor akce Martin Štěrba se skautskou přezdívkou Agi.

 V osm hodin večer pospícháme na zahajovací ceremoniál. Všichni stojíme v zástupu v krojích s růžovými šátky, zpíváme skautskou hymnu a užíváme si to. Vítá nás Popelka jedoucí na bílém koni a proslovy hlavních organizátorů. Po oficiálním začátku se jdeme nadšeně bavit do festivalového parku, kde nás baví skautské kapely Poitín a Grande Tete.

Brigádníci na Švihově. | Autor: Ema ZezulováI v dešti pomáháme všude, kde je potřeba

Hned ve čtvrtek ráno se chystáme na program s názvem Služby. Každý z nás musí splnit dobrovolnou činnost. Opět prší a boty nám přes noc neuschly. Všude je spousty bahna a třeseme se zimou. „Pomáháme v základní a mateřské škole, v lesích, na hradě Švihov, natíráme ploty, čistíme jezy po červnových povodních, připravujeme program pro děti ve stacionáři v Merklíně,“ jmenuje programová ředitelka Obroku Michaela Petříková, skautskou přezdívkou Šle. Rozmístili jsme se na více než sedmdesát potřebných míst v okolí hradu Švihov.

Večer se těšíme do speciálního 4D kina, na které od stanových sousedů slyšíme jenom chválu. V hangáru si sedneme na dřevěné lavičky a jsme trochu nervózní z toho, co se bude dít. " V deseti minutách filmu nám promítači stihli napatlat na obličej místní bahno, rtěnku nebo pastu. Přistála na nás rýže a mouka, zatímco ve filmu sněžilo. Co se dělo na plátně jsme v sále prožívali taky," shrnuje zážitek Anna Mahovská, kterou všichni oslovují Anča.

Kdo dobyje hradby, získá obrovské bohatství

V pátek nás čeká největší lahůdka celých pěti dnů: Velká hra, kdy se celé tábořiště a okolí promění v bitevní pole. „Hra je inspirována historií hradu a Půtou Švihovským. Ve čtyřhodinovém boji proti sobě stojí čtyři armády. Cílem hry je navrátit lidem jejich bohatství, které jim právě Půta Švihovský v době nepřítomností královny ukradl,“ prozrazuje šéfka Velké hry Petra Rösslerová. Náš tým zastupuje Moravu a musí dobýt hrad Švihov, kde se ukrýval ukradený poklad. Jako zbraně nám slouží papírové koule a srolované ponožky přivázané na šátcích simulují palcáty. Bijeme se hlava nehlava a naši lučištníci s papírovými koulemi odvádějí dobrou práci. Po vyrovnané vřavě zvítězil tým z Prahy a okolí, druzí jsme my, Moraváci.

„Nejvíce se mi líbila část, kdy jsme si vyráběli katapult a pomocí balónků s vodou jsme třiceti zásahy bourali palisádu. Vypadá to lehce, ale když ze všech stran na vás útočí sedm set bojovníků s palcáty a papírovými koulemi, tak to byla úplně jiná úroveň,“ chválí hru Michal Holobrádek. Opět nám celý den často poprchalo, ale na náladě vysmátých skautů to nezměnilo nic. Organizátoři přitakávají se svým heslem: Skaut je nepromokavý a vždy dobré mysli.

Besedy se známými osobnostmi

Poslední den Obroku byl vyčleněn diskuzím se známými osobnosti. Velké popularitě se těšil Vladimír Franz, Meda Mládková nebo Karel Janeček. Známé osobnosti nám kromě zajímavých přednášek přivezli i pěkné počasí a sluníčko. Vydávám se na povídání Vladimíra Franze o kultuře. Ve stanu nás bylo přes dvě stovky. Po pár minutách odcházím, neboť Franz mluví o svém příjezdu z chaty na Šumavě a o lidech, kteří se tam narodili. Není to vůbec zajímavé a raději jdu poslouchat povídání od mecenášky umění Medy Mládkové.

Soutěž v běhu s gumovým handicapem. | Autor: Ema Zezulová„Já jsem navštívil přednášku o Severní Korey, kterou vedl David Rozek, my skauti mu říkáme Doktor. Koreu navštívil před třemi roky a říkal, že v té zemi není žádná snaha měnit uspořádání režimu,“ sdělil mi účastník Jakub Holobrádek, skautskou přezdívkou Učeň. Na přednášce se také dozvěděl, že v zemi panuje velká disciplína a ročně tam pustí pouze dvacet turistů.

Ve zbytku programu jsme se navzájem inspirovali hrami a aktivitami, které každý dělá ve svém oddílu. Vyzkoušela jsem si netradiční sport bränball, který se podobá baseballu. Odpalovali jsme tenisový míček do pole a potom obíhali mety. Soupeř míček musel chytit a co nejdříve ho hodit chytači. Když dostal míč v době, kdy jsme my běžci byli mimo mety, vraceli jsme se na první metu a zábava začínala odznova.

Kdo ukradl vlajku?

Večer jsme si všichni nastoupili v krojích a šátcích a společně jsme se rozloučili. Na závěrečném ceremoniálu se nám ještě představili šermíři. Zábava pokračovala dlouho do rána. V noci se stala poslední nemilá věc, organizátorům byla ukradena oficiální vlajka Obroku. Bylo po ní vyhlášené celorepublikové pátrání. Celý vzkaz s prosbou na facebookové stránce zní: „V sobotu k večeru zmizela ze stožáru vlajka Obroku 2013. Kdo ji viděl a kdo ji má? Rádi bychom ji získali zpět. Děkujeme za pomoc při celostátním pátrání.“

Obroky se organizují od roku 2000. Pokaždé se konají v jiné části České republiky. V roce 2009 to byla například Pevnost Josefov v Jaroměři, před dvěma lety v roce 2011 skauti postavili svůj tábor v Moravském krasu poblíž Blanska. Setkání pořádá Junák – svaz skautů a skautek ČR, který v současné době sdružuje více než čtyřicet osm tisíc dětí a mladých lidí. Je proto největší neziskovou organizací v České republice.

Klíčová slova: skauting, Obrok, hrad Švihov

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.