25.09.2013 14:01


Šílený závod i regulérní sport. To je Run Up

Autor: Vít Vrbka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Vyběhnout osmnáct pater příkrých schodů pod dvě minuty je pro většinu lidí nepředstavitelný výkon. Právě tolik času potřebovali nejlepší závodníci ke zdolání olomouckého "mrakodrapu" neboli Regionálního centra. V pátek 20. září se tam konal závod Run up, v němž změřlo své síly přes čtyři sta odvážlivců všech věkových kategorií.

Olomouc — Prostor před olomouckým vlakovým nádražím se v pátek odpoledne změnil v závodiště. Před blízkou budovou Regionálního centra začali startovat první běžci závodu Run Up. Před samotným stoupáním po schodech museli uběhnout ještě čtyřsetmetrový okruh. Pak už je čekalo osmnáct pater trápení - celkem čtyři sta dvacet schodů. Jejich výsledný čas měřil speciální čip, který měl každý ze závodníků připnutý na noze.

Na úzkých schodech se jen těžko předbíhalo

Často se stávalo, že rychlejší závodníci na úzkých požárních schodech předbíhali běžce amatéry. "Bylo to až nebezpečné, musel jsem předbíhat asi tři závodníky. Tak jsem si zakřičel, ať mi uhnou. Vždycky se snažím běžet až nahoru, beru to po dvou schodech," svěřil se pravidelný účastník Run Upu Jiří Kovařík, který se v celkovém pořadí zařadil do čtvrté desítky.

Své pocity popsal i Jakub Novotný, který závod běžel poprvé. "Dozvěděl jsem se o Run Upu od kamaráda. Měl jsem trochu trému, dokonce jsem skoro nestihl start. Ale energii mi dodalo, když mě povzbuzovali diváci u trati. První polovina schodů byla v pohodě, ale ta druhá – hrůza. Musel jsem se strašně přemáhat. Poslední patro bylo doslova o život."

Jako v čekárně na ambulanci to vypadalo v cílovém prostoru osmnáctého patra. Někteří závodníci po doběhu upadli téměř v mdlobách na zem, pričemž přítomní zdravotníci jim sundávali čipy z nohou a vodu nalévali někdy přímo do úst. Po několika minutách potom částečně vydýchaní běžci sjížděli výtahem dolů.

Nejlepších dvaadvacet mužů a osm žen z kvalifikace si osmnáct pater zakusilo ještě jednou. Finalisté vybíhali již za tmy, schodiště v budově je však prosklené a diváci tak mohli sledovat závodníky až nahoru. Nejrychleji zdolal schodiště Pavel Hrdina v čase jedna minuty a padesáti tří vteřin. Jen o půl minuty později vyběla na mrakodrap nejlepší žena Lenka Švábíková. Slavnostnímu vyhlášení vítězů pak přihlížely stovky diváků, kteří si přišli užít další ročník netradičního závodu.

Klíčová slova: Run up, běh do schodů, Olomouc, RCO, towerruning

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.