13.04.2014 09:49


Seriál Pracovní příležitosti: Poprvé au pair? Raději s agenturou

Autor: Tereza Konířová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Zdokonalit se v cizím jazyce, procestovat kus světa a ještě si při tom vydělat slušné peníze je pro studenta více než dobrá nabídka, jak strávit letní měsíce volna. Jednou z možností, jak tohle všechno zažít je au pair pobyt. Způsobů, jak najít práci chůvy v zahraničí, je hned několik. Na co je nutné si dát velký pozor, je výběr hostitelské rodiny. 

Brno – V dnešní době, kdy je anglický jazyk spíše nutností, než výhodou, se mnoho mladých lidí rozhoduje odjet do ciziny, kde si zlepší své jazykové dovednosti, pozná místní kulturu, získá spoustu nových zkušeností  a zážitků na celý život. Hostitelská rodina poskytne pečovatelce o děti ubytování, stravu, hradí jí kapesné a někdy i jazykový kurz. Hned zpočátku se však musí potencionální au pair rozhodnout – přes agenturu, nebo na vlastní pěst?

Mezi nejoblíbenější stránky, kde au pair, které vyráží bez agentury, zakládají své profily, patří například aupair-world.net, greataupair.com nebo nannyjob.co.uk. Budoucí au pair musí vyplnit svůj profil, na kterém ve velké míře záleží, zda si je rodina vybere. Před odletem si musí vyřídit pojištění, letenku a popřípadě i vízum. Rodiny reagující na inzeráty na rozdíl od těch agenturních rodin nejsou prověřené, a to s sebou nese určitá rizika. Podvodné rodiny se ale dají snadno poznat tak, že rozhovor přes Skype často odkládají, nabízí nesmyslně velký plat nebo chtějí naskenovat občanský průkaz. Jednodušší, avšak většinou dražší variantou jsou agentury. „Naše agentura klientům nabízí například dvacetičtyřhodinovou linku, na které klientovi česky mluvící operátor poradí. Dále zajišťujeme pojištění a do některých zemí i víza,“ řekla ředitelka jazykových a pracovních pobytů Student Agency Naďa Málková. Takový pobyt v Anglii pak přes agenturu vyjde na bezmála devět tisíc. Na čtyři až pět tisíc vyjde letenka, na skoro dva tisíce pojištění a zbytek peněz dostane agentura za zprostředkování.

Za prací au pair přes agenturu ALL vyrazila i studentka medicíny Pavla Miřátská. Po prvním roce na vysoké škole se rozhodla, že si chce nejen něco vydělat, ale také se někam podívat – a vybrala si Anglii. „Pokud chce člověk vyrazit jen na tři měsíce, což je výhodné hlavně pro studenty o letních prázdninách, je možností méně. Na tříměsíční pobyty je problém se dostat, je o ně velký zájem. Největší šanci má ten, kdo chce třeba do Anglie nebo do Irska, dostat se do Spojených států je na tak krátkou dobu skoro bez šance“ popsala svůj výběr země. Do agentury se přihlásila už začátkem roku a s rodinou si před odjezdem volala přes Skype, aby se lépe poznali. Od agentury dostala dotazník, součástí kterého byly například i reference od předchozích klientů, kterým hlídala děti – nejlépe i s fotografií s dětmi. Budoucí au pair může hodně pomoci i vlastnictví řidičského průkazu nebo kurz první pomoci.

Kromě práce měla Pavla Miřátská i čas na kratší výlety. Foto: archiv Pavly Miřátské

Málková upozorňuje, že agentuře je dobré přihlásit se co nejdříve. „Atraktivní místa pro au pair jsou na období letních prázdnin rychle zaplněna. Zde platí zlaté pravidlo, čím rychlejší registrace, tím bohatší výběr. Hostitelské rodiny se začnou hlásit v březnu i později a většinou upřednostňují uchazečky, které mohou nastoupit už třeba v půlce června,“ popsala postup registrace.

I Pavla Miřátská do anglického města Bath odletěla už v půlce června a do poslední chvíle se bála, zda stihne včas dodělat všechny zkoušky. Prací au pair strávila deset týdnů. „Na starost jsem dostala dvě holčičky ve věku dva a pět let. Začátky byly těžké, mojí host mom Clare, tedy matce v hostitelské rodině, jsem rozuměla bez problému, ale té dvouleté holčičce skoro vůbec. Té nerozuměli ale ani vlastní rodiče, takže chyba zřejmě nebyla ve mně. Za chvilku jsem si zvykla, člověk se otrká,“ dodala.

Své pracovní podmínky hodnotí jako více než dobré. „Tři dny v týdnu jsem měla úplně volno a zbytek dnů jsem se o holky starala od devíti do šesti. Z těch deseti týdnů jsem měla jeden týden volný úplně. Navíc nám Clare připravovala denní program, takže jsem nemusela vymýšlet, co budeme každý den dělat.“ Zároveň oceňuje, že se starala opravdu jen o děti. „Některé au pair vyprávěly, že je nechávali třeba i uklízet, i když to nebylo v popisu jejich práce. Je důležité si tohle pohlídat. Au pair by měla opravdu jen hlídat děti a příležitostně lehce poklidit, ne dělat služku,“ upozornila Miřátská na očekávání některých hostitelských rodin. Pokud bude součástí práce i úklid, měl by se zvýšit i plat.

Na pobytu se seznámila s au pair, které pracovaly v blízkosti města Bath. Společně jezdily po Anglii. Foto: archiv Pavly Miřátské

Co se platu týče, byla Pavla Miřátská také spokojená. Za týden si vydělala devadesát liber, což je v Anglii mimo Londýn pro au pair spíše nadprůměrná mzda. „Klienti ve Velké Británii si vydělají týdně minimálně sedmdesát pět liber. V období letních měsíců máme ale tu zkušenost, že z důvodu větší pracovní vytíženosti, kdy mají děti prázdniny, nabízejí až devadesát liber,“ popsala platové podmínky Málková. Zároveň dodává, že se vše odvíjí i od lokality. Au pair v Londýně mají vyšší plat, než ty na venkově.

Budoucí au pair by podle Miřátské rozhodně měly zapátrat na Facebooku po skupinách pro ně určené. Je tam nespočet názorů a zkušeností a hlavně je možnost najít tam au pair, které jsou například v blízkosti jejich města, či přímo v něm, a  scházet se. „Na Facebooku jsem našla asi čtyři au pair, které bydlely nedaleko. Na další mi poskytla kontakt agentura. Společně s au pair jsme pak jezdily na výlety, vyměňovaly si zkušenosti nebo chodily jen tak posedět na kafe,“ řekla Miřátská.

Práci jako au pair Miřátská shrnuje jako nedocenitelnou zkušenost a rozhodně nelituje, ale dodává, že příště už by určitě jela bez agentury. „Agentur je mnoho a před konečným výběrem agentury se vyplatí najít si na internetu recenze. Zrovna já jsem byla s agenturou ALL, s.r.o spokojená, ale poplatky agentuře jsou docela vysoké na ty služby, kterých se au pair dostane. Nebo v některých případech i nedostane. Poprvé je určitě dobré jet s agenturou, ale pokud už člověk umí trochu jazyk a ví, jak to chodí, je to podle mě zbytečná investice,“ shrnula.

 

 

Klíčová slova: au pair, cestování, hlídání dětí, zkušenost, jazyk, cizí země, Anglie, výdělek, léto, letní prázdniny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.