18.04.2013 11:45


Seriál: Kouzelná Zastávka, kde se zastavil čas

Autor: Simona Lacinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Na místě od centra Brna poněkud odlehlém se pod nenápadným vývěsním štítem skrývá podnik jako z pohádky. Kavárna a pekařství Zastávka na Táborské ulici v Židenicích. Název lidé často znají, ale nedokážou si vybavit, kde se kavárna vlastně nachází. Šalinou je to přitom z centra kousek. Devítkou z České sem dorazíte přesně za jedenáct minut.

Kavárna s přiléhavým názvem se nachází přímo na zastávce Geislerova. Za velikým zeleně natřeným oknem najdete kouzelně vybavený interiér. Vstupní místnosti vévodí cihlový pult s kávovarem, nad kterým visí tabule s denní nabídkou. Z hlavní místnosti můžete potají pozorovat netrpělivé cestující čekající na příjezd tramvaje, nebo se dát do řeči s příjemným personálem.

Hlavní doménou Zastávky je bohatá nabídka čerstvého pečiva a sladkostí z malých pekáren. „Podporujeme hlavně menší dodavatele s kvalitními produkty. Pečivo nám dovážejí malé pekárny z okolí Brna,“ svěřuje se usměvavá servírka. Všechny dobroty jsou úhledně vyskládané za jejími zády v proutěných košíčcích na polici za pultem.

Objednám si cappuccino a nemůžu se rozhodnout, kterou sladkost si ke kávě vybrat. Vyhlášený je čokoládový dortík s mořskou solí, tomu však nikdy neodolám a pravidelně tak přicházím o příležitost vyzkoušet něco nového. „Jestli vám můžeme poradit, dnes máme nově v nabídce jablečný štrúdl z domácího listového těsta z lelekovické pekárny,“ radí mi slečny z obsluhy. Tak tedy jednou štrúdl a cappuccino, mezitím půjdu prozkoumat ostatní místnosti kavárny.

Hned za dveřmi je miniaturní pokojíček s několika stolky. Starobylá komoda spolu s křesly jako od babičky mu dodávají domáckou atmosféru. V brzkých odpoledních hodinách ale ostatní místnosti zejí prázdnotou. „Vzadu máme ještě salonek, kde občas pořádáme koncerty nebo promítáme filmy,“ provádí mě přes vnitřní chodbu domku provozní kavárny Markéta Lénártová. „Kavárna je čistě nekuřácká, ale pokud si chce někdo zapálit a nechce se mu na dvorek, může zajít do salonku. Kouř se pak snadno vyvětrá,“ dodává s pousmáním.

Když se vrátím na své místo, na stole už na mě čeká cappuccino se sklenkou vody a malým svatebním koláčkem. Na druhém tácku mám jablečný závin s domácí šlehačkou. Kousek po kousku vychutnávám dezert a nenápadně pozoruji tři starší dámy diskutující u stolku hned vedle mě. Po pár minutách a několika dalších soustech vejde mladá maminka s kočárkem. „Máte dnes makaronky?“ zeptá se a vzápětí si na tácku odnáší oblíbenou cukrovinku s příchutí slaného karamelu.

Zastávka však není jen podnik pro milovnice sladkých neřestí a kávy. Vzápětí se otevřou dveře a  vejdou dva mladí kluci, kteří si objednají pivo. Kromě piva nabízejí v kavárně i rozlévané víno nebo několik druhů pálenek. Hlad je možné zahnat polévkou dne či specialitami jako kachní paštika nebo pštrosí párečky. Ochutnávku slaných pochoutek si nechávám na příště. Po štrúdlu se na mém stolku jen zapráší a brzy se zvedám k odchodu.

„Nechcete se stavit ještě zítra? Chystáme na dvoře konečně zahájit sezonu otevřením zahrádky,“ zeptá se mě provozní. Já zítra bohužel nemůžu, ale vy se nadýchat atmosféry v Zastávce určitě přijďte. Byla by škoda, kdyby tak kouzelné místo mělo nouzi o hosty.

Mapu se Zastávkou a dalšími kavárnami ze seriálu o kávě najdete zde.

Další díly ze seriálu: o Caffe del saggio si můžete přečíst zde a o kavárně Coffee Fusion zde.

Klíčová slova: kavárna, pekařství, Zastávka, káva, Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.