23.03.2013 20:03


Semestr strávený v zahraničí zlepší angličtinu i obohatí o zkušenosti

Autor: Barbora Čunátová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Stále tápete, kam se můžete vydat s programem Erasmus nebo jak funguje program Freemovers? Rádi byste získali praxi mimo Českou republiku a zlepšili si svoji angličtinu? Vysoká škola vám umožní strávit semestr v zahraničí a navíc vám poskytne studijní stipendium.

 Brno - Neopakovatelné zážitky, zlepšení cizího jazyka nebo noví přátelé. Existuje mnoho výhod, proč se rozhodnout během vysokoškolských let studijně nebo pracovně vycestovat do zahraničí. Většina fakult navíc umožňuje strávit léto nebo semestr na zahraniční praxi a studentům uděluje stipendium na každý měsíc.

Prvním z programů, jež umožňují vyjet do zahraničí, je všem známý Erasmus. Studenti mohou strávit rok studia nejen ve všech zemích Evropské unie, ale i na Islandu, ve Švýcarsku, Norsku nebo Lichtenštejnsku. Hlásit se mohou studenti bakalářského i magisterského studia. Erasmus nabízí kromě studijních pobytů i pracovní stáže. Podmínky jsou podobné jako u studijních pobytů, jen pracovní stáže si studenti vyhledávají a dojednávají sami.

„Příští akademický rok bude naposledy probíhat program Erasmus podle zaběhnutého rámce, zatímco od příštího akademického roku začíná nový program, pravděpodobně s názvem Erasmus For All. Nikdo ještě přesně neví, jak bude program vypadat – zatím je v procesu schvalování Evropskou komisí. Je proto dobré využít možnosti přihlásit se za stávajících podmínek,“ sdělila Věra Honzíková z Centra zahraničních služeb.

Na studijní pobyt Erasmus do Norska vyrazila i studentka mediálních studií a žurnalistiky a sociální politiky a sociální práce Markéta Venyšová. „Zatím jsem v Norsku moc spokojená. Překvapilo mě, že teplota minus dvacet sedm Celsia je v České republice mnohem mrazivější než tady. Co se týče lidí, tak Norové nejsou vůbec chladní a uzavření - naopak, přátelštější národ jsem nepotkala,“ sdělila své zážitky Markéta Venyšová.

Země mimo Evropskou unii umožňuje poznat Erasmus Mundus. Tento relativně nový program vysílá studenty například na Blízký Východ, do Ruska, Tuniska, Palestiny nebo na Kavkaz. Zajímavá je i nabídka mezifakultních dohod a studií na partnerských univerzitách Masarykovy univerzity. Programy vám nabízí například studium na Tchaj-wanu, v Hong Kongu nebo Mexiku. Milovníci Spojených států, Kanady nebo Austrálie by měli zbystřit ohledně programu ISEP, který na síti partnerských univerzit zprostředkovává také zajímavé studijní nabídky.

Kdo má přes semestr studia ve svém oboru až nad hlavu, může využít nabídky zahraničních praxí, výzkumných pobytů anebo letních škol. „Pokud chcete vyjet během prázdnin na letní stáž, musíte si sami najít zahraniční organizaci, domluvit si tam umístění a teprve potom se obrátit na nás,“ vysvětlila Věra Honzíková. „Na vás je vyplnění pracovního plánu a napsání motivačního dopisu. Centrum zahraničních studií poté rozhodne, zda vám poskytne finanční podporu,“ doplnila Honzíková. Programy jako Aktion, Freemovers nebo již zmiňovaný Erasmus vás mohou nasměrovat správnou cestou. Všechny informace najdete na stránkách Centra zahraničních studií, které sídlí v budově bývalé Lékařské fakulty.

Ilustrační foto: Markéta Venyšová

Klíčová slova: Erasmus, letní stáže, zahraničí, student, zahraniční pobyt, stipendium

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.