09.11.2013 14:01


Sedm sportů o kterých jste ještě neslyšeli

Autor: Ema Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Fotbal už vás nebaví.  Ve volejbale nepodáte přes síť a brusle jste měli na nohách naposledy na základní škole, takže hokej taky nepřichází v úvahu. Nejen pro vás  se nabízejí i nové, netradiční sporty.

Autor: Ema Zezulová

Sportování patří ke zdravému životnímu stylu. Kromě tadičních sportů, které známe z televize nebo z hodin tělesné výchovy, existují i netradiční. Sporty, které u nás zažívají boom až po revoluci. I když jsou méně rozšířené, vyžadují stejnou fyzickou námahu a pravidelný trénink.

Ultimate frisbee

Sport, při kterém se hází létajícím diskem. Hrají proti sobě dvě družstva o počtu pěti až sedmi hráčů. Vyhrává družstvo s vyšším ziskem bodů. Hráč, který v ruce drží frisbee, se nemůže pohybovat a pouze přihrává. Bod tým získá, když nahraje hráči stojícímu ve skórovací zóně. „ Ulitimate vzniklo ve Spojených státech v padesátých letech s myšlenkou fair play. Proto nemáme rozhodčí a fauly si hlásíme sami," řekl hráč Zdeněk Máca.

Čeští korfbalisté. Foto: archiv Českého korfbalového svazu

Korfbal

Hra podobná basketbalu, ve které proti sobě hrají dva smíšené týmy po osmi hráčích. Útočí se na korfbalové obroučky bez desky. Tým se skládá ze čtyř mužů a čtyř žen. Muži brání pouze muže a naopak. Navíc je koftbal bezkontaktní sport. Hráči jsou rozděleni na dvě půlky na hřišti. Na půlce, kde je soupeřův koš část družstva pouze útočí. Když obránci získají míč, přihrají ho útočníkům.

Kin-ball

V míčovém kanadském sportu proti sobě soupeří tři týmy po čtyřech hráčích. Cílem hry je udržet míč o průměru sto dvacet dva centimetrů ve vzduchu. Začíná se podáním jednoho týmu. Ti si vyberou, kdo míč po odehrání chytá.  Před podáním ještě vykřiknou kouzelnou formuli: Omnikin a barvu týmu, na který hrají. Pokud soupeř balon chytí, hra pokračuje novým podáním a vybráním nového protihráče. Když se balon dotkne země, bod získávají dva další týmy.

Kanjam

Hra s létajícím diskem je úplným nováčkem mezi sporty a u nás se hraje pouze rok. Soupeří proti sobě dva týmy po dvou hráčích.  Ke hře potřebují dva koše ve vzdálenosti patnáct metrů, do kterých se navzájem spoluhráči trefují. Body narůstají, když se disk dotkne koše nebo do něho spadne. Pokud disk letí mimo, spoluhráč ho tečováním může dostat do koše. Kdo získá jednadvacet bodů, vyhrál. „Největší úspěch kanjamu  jsem zažil letos při mistrovství Evropy, kdy se v Praze do hry zapojilo šedesát hráčů,“ prozradil zakladatel kanjamu u nás Jan Schwarzer.

Brännball

V této švédské pálkovací hře proti sobě soupeří dva stejně početné týmy. Družstva se střídají jak v útoku, kdy odpalují jednoruční placatou pálkou tenisový míč do hřiště, tak v obraně. Po uplynutí patnácti minut si vymění role. Po odpalu hráči obíhají mety a jejich cílem je se dostat na čtvrtou, poslední metu. Na jednotlivých metách, může být více běžců. Obránci chycený míč hází na brännera stojícího v kruhu mimo hrací pole. Po chycení míč zvedne nad hlavu a zakřičí bränn. V tomto okamžiku hráči, kteří nestojí na metách, jsou spálení a vracejí se na první metu. Obránci v poli za každého spáleného získají jeden bod. Body se získávají v obranné i útočné fázi. „ Brännball je dobrá průprava k ostatním pálkovacím hrám, protože ho mohou hrát i úplní začátečníci. Každý si odpálí míč sám a hru mu neztěžuje nadhazovač jako v baseballu nebo softballu,“ řekl extraligový hráč softballu Jakub Holobrádek.

Tchoukball

Bezkontaktní sport se vyvinul ve Švýcarsku z házené, odbíjené a baskické peloty. Vznikl především z potřeby eliminovat zranění a přitom zachovat dynamičnost hry. Útočníci se přihrávkami dostávají k nakloněné trampolínce – tchoukadlu. Kolem je zakázaná zóna, do které se nesmí vstoupit. Úkolem útočníků je střelit míč do tchoukadla, aby se odrazil a protihráči ho nechytili. Když ho chytí, zapíše se jim bod. Zajímavostí je, že hráči útočí na obě trampolínky. Když se útočníci dostávají k tchoukadlu, protihráč jim nemůže bránit v přihrávkách. „V Praze a Čechách se tchoukball rozšířil a byli jsme i na mistrovství Evropy. Snažíme se ho propagovat ve školách a mezi mladými lidmi. Bohužel na Moravě se nám žádný tým nerýsuje. Doufáme, že se to časem změní," řekl zakladatel tchoukballu v Česku Štěpán Vele.

Kuličky Hraní kuliček je především o soustředění a přesnosti. Foto:archiv www.kulicky.com

Závěrem nelze opomenout tradiční hru našich dědečků a babiček. Jeden z nejstarších sportů na světě může hrát každý. Nejsou tak důležité fyzické dovednosti, ale psychická odolnost a přesnost. Hrají proti sobě dva hráči s odlišnou barvou kuliček. Hra začíná rozhozem kuliček ze vzdálenosti sedm a půl metru od vyhloubeného důlku. Soupeři postupně odházejí deset kuliček, co nejblíže důlsoupku. Potom se hráči střídají ve cvrnkání. Vítězem je hráč, který má dříve v důlku všechny své kuličky. Kdysi se ke hře používaly hliněné nebo skleněné kuličky. V současnosti se hraje pouze se skleněnými, které drží dobře směr.

 

Klíčová slova: netradiční sporty, ulitimete frisbee, korfbal, kuličky, tchoukball, kin-ball, kanjam

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.