05.03.2015 09:55


Saunové ceremoniály dělají z relaxace show

Autor: Ištvanová Kateřina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Sauna slouží nejen k relaxaci, ale má i blahodárné účinky na zdraví člověka. Nyní se saunování také stále častěji obohacuje o zábavu v podobě saunových ceremoniálů. Jde o víření horkého vzduchu pomocí ručníků. Během rituálu se pracuje s hudbou, hlasem, vůněmi nebo světelnými efekty. Tyto procedury jsou nejen zpestřením, ale i výjimečným zážitkem pro každého, kdo je navštíví. 

Sauna mistr Matouš Adam předvádí trik s ručníky. FOTO: Kateřina IštvanováBrno - Saunový ceremoniál je zpestřením obyčejného saunování. Trvá deset až patnáct minut a vede ho zkušený saunér, kterému se říká sauna mistr. „Kamna se polévají vodou s esencí, čímž se zvyšuje vlhkost a teplota. Vůně a horký vzduch stoupají nahoru a následně se rozhání ručníky po celé sauně. Za pomocí různých technik pak vyvoláváme tepelné nárazy na diváky,“ upřesnil průběh Matouš Adam, kterého k rituálům přivedl inzerát na internetu.

K rituálu není potřeba mnoho pomůcek. Sauna mistr využívá sady různě velkých či smotaných ručníků, vědra s vodou a ledem, džbánky s esencemi a hudbu. „Důležití jsou také lidé, na kterých závisí, jestli se rituál povede nebo ne. Neberu to tak, že já něco předvádím pasivním zákazníkům. Pokud lidé reagují, je výsledkem divadelní představení, kdy publikum je součástí scény,“ vysvětlil zkušený sauna mistr Jaroslav Vážný.

Existuje mnoho druhů saunových rituálů. Může se jednat o show, jejímž hlavním záměrem je pobavit diváky. Saunový mistr si také může připravit různá povídání týkající se tématu představení nebo mluvit vůbec nemusí, pokud se jedná o relaxační rituál. „Fantazii se meze nekladou. Při vytváření ceremoniálů se inspiruji všude kolem sebe. Staré řecké báje a pověsti, pohádka od Wericha, divoký západ nebo příběhy o mužích a ženách, každý si přijde na své,“ vysvětlil Adam zaměření ceremoniálů.

I když by se mohlo zdát, že nejdůležitějším předpokladem každého sauna mistra je fyzická odolnost, je to právě kreativita, která se cení nejvíc. Podle Vážného, věk ani pohlaví nehrají roli. Podstatné je, aby práce uchazeče bavila a nebál se vystupovat před lidmi.

Stejně jako běžné saunování, také rituály mají svá pravidla. Do sauny smí člověk bez bot a plavek, pouze v ručníku, který by měl mít rozprostřený pod celým tělem. „Bezpečnost především. Sauna mistr musí sledovat lidi, aby jim to bylo příjemné a aby se nikomu nic nestalo. Lidé mohou kdykoliv odejít, pokud jim vysoká teplota nedělá dobře,“ upozornil Vážný. Po ceremoniálu následuje zchlazení a člověk by neměl zapomínat ani na pitný režim. Sauna mistr divákům na konci představení nabídne nápoj nebo ovoce.

Přestože saunové ceremoniály ještě nejsou v České republice moc známé, každé větší wellness se díky nim snaží přilákat více zákazníků. „Klienti si saunové ceremoniály velmi chválí a často k nám chodí právě kvůli nim,“ řekla recepční jednoho z brněnských wellness center Kateřina Benešová. Také pravidelní návštěvníci si nové zpestření pochvalují. „Tuto show si moc užívám a oceňuji kreativitu, s jakou ji mistři vytvářejí. Díky tomu nezevšední a člověk se má vždy na co těšit,“ komentovala návštěvnice rituálu Petra Hrabcová.

Ve světě jsou ceremoniály oblíbenou zábavou a pořádá se v nich řada soutěží včetně mistrovství. Mezi nejúspěšnější české sauna mistry patří Jaroslav Pallas, který se v roce 2013 umístil na osmém místě ve světovém žebříčku.

Klíčová slova: sauna, saunové ceremoniály, relaxace, show

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.