13.05.2013 17:03


S motorkou na okruhu lze jezdit rychle i bezpečně

Autor: Anna Bromová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Majitelé silných motorek mají i jiné možnosti než se neustále omezovat a přizpůsobovat jízdu provozu na silnici. Limity svých strojů si mohou ověřit na okruzích, kam si mezi sebou chodí i zazávodit. Jen tak nezávazně mezi amatéry.

Nehody motorkářů jsou podle policejních statistik dlouhodobě těmi nejzávažnějšími. Jen za minulý rok připadalo na tisíc nehod motocyklových řidičů více než třicet čtyři úmrtí, což je z nehod všech druhů motorových vozidel nejvíce. Zabránit zhoršování těchto čísel se snaží i sami milovníci rychlých strojů. Stále populárnějšími se proto mezi nimi stávají jízdy na závodních okruzích.Atmosféra na amaterských závodech by se dala srovnávat s tou na závodech profesionálů. Foto: Jan Stárek

Jízdy pro veřejnost se často konají i na brněnském automotodromu. Každý si tak může vyzkoušet sílu své motorky naplno, aniž by porušoval dopravní předpisy a ohrožoval chodce, cyklisty či další motoristy. I pro samotné jezdce jsou organizované tréninky na okruhu relativně bezpečné, jelikož má dráha únikové zóny. A pokud se někdo zraní, na místo téměř ihned dorazí záchranná i odtahová služba.

„Scházejí se tady lidé, kteří vědí, že jezdit tak rychle na silnici není bezpečné. Proto chodí na autodrom používat motorku jako sportovní nářadí,“ přiblížil motivaci jezdců organizátor jízd pro veřejnost Michal Mulač. Podobné akce pořádá přibližně dvakrát do měsíce a v průběhu roku zařizuje také seriál pěti závodů. Těch se mohou amatérští motorkáři zúčastnit také. Schopnosti a rychlost svých strojů mají možnost poměřit v několika kategoriích a rychlostních skupinách. V loňském roce získal vítěz nejen uznání ostatních, ale také motorkářskou helmu v ceně 20 tisíc korun. „Většině lidí tady ale nejde o to získat nějakou cenu. Chtějí vyhrát proto, aby prostě byli nejrychlejší,“ řekl jeden z účastníků závodu.

Pro jízdu na okruhu je potřeba mít akorát vlastní motorku, helmu a motorkářské oblečení. Na trať se smí dokonce i bez řidičského průkazu. Často si proto chodí zajezdit i ti, kteří ještě nedosáhli věku čtyřiadvaceti let a s nejsilnějšími motocykly na silnici nesmí. „Jízdu na okruhu je třeba si zkusit a vidět, že je to úplně něco jiného než se prohánět třeba na nebezpečných buchlovských kopcích. Jednou za měsíc si vyplavíte adrenalin a pak už nemáte chuť s nikým závodit na silnici,“ dodal Michal Mulač.

 

Výsledky jednotlivých kategorií z posledních amaterských závodů na brněnském okruhu a aktuální informace o ježdění na okruzích jsou k dispozici zde.

I amatérští závodníci mají své grid girls. Foto: Jan Stárek

 

 

Klíčová slova: okruh, motocykly, automotodrom, bezpečnost

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.