18.03.2013 12:11


S LETS má každý možnost něco nabídnout

Autor: Monika Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Málokterý student má během svého pobytu na akademické půdě peněz nazbyt. Existuje však varianta, jak některé potřeby uspokojit bez velkých výdajů. Stačí pouze odhalit svůj potenciál. Také k tomu může sloužit výměnný systém LETS.

Brno – Místní systém výměnného obchodu neboli LETS je možností, jak i bez reálných financí získat službu, za kterou byste běžně platili. V Brně se kupříkladu můžete zapojit do skupiny nazvané RozLEŤ Se!, v současnosti čítající přes sto aktivních členů. Zájemci mohou navštívit informační přednášku, která se uskuteční 21. března v sídle organizace NaZemi. (Konkrétní informace na mailu rozletse@gmail.com) 

Systém výměn funguje zásadně na principu důvěry. Nejsnazší cesta, jak se do skupin dostat, je přes přátele nebo známé. „Ke skupině RozLEŤ Se! jsem se dostal úplnou náhodou. Kamarádka, která šije nákupní tašky, mi oVýměnné skupiny sdružují lidi rozdílných zájmů. fungování skupiny vyprávěla a přesvědčila mě, že také mám co nabídnout,“ řekl informatik Pavel Jandera. Ve výměnách hodlá nabízet pomoc při práci na internetu, při instalaci programů nebo operačních systémů a také výuku práce na počítači. „Zúročím tak zároveň roky studia a můžu za to na oplátku získat něco, za co bych běžně platil. Jsem zastáncem BIO stravy a jednou z variant, kterou za své služby mohu dostat, jsou kupříkladu BIO suroviny nebo hotové výrobky,“ dodal.

Pavel Jandera není zdaleka jediný, který vítá systém směny služby za zboží. Také studentka veterinární fakulty Jana Láňková, si tento způsob výměn pochvaluje. „Už několik let se věnuji věštění z tarotových karet. Mohu tak nabidnout výklad, za který byste běžně zaplatili několik set. Na oplátku zpravidla jako věčně hladovějící student využívám nabídku potravin. Oblíbila jsem si například domácí jogurty, které nabízí jedna z členek skupiny,“ řekla Láňková.

Najdou se i tací, kterým systém nevyhovuje. „Jsem pracovně velmi vytížen a nezbývá mi moc volného času. Do skupiny jsem se zapojil, ale časem pro mě přestala být atraktivní. Občas není snadné se s lidmi domluvit na předání zboží a pokud trpím nedostatkem času, je pro mě snazší si zboží koupit v obchodě. Na finanční úsporu tak nehledím,“ řekl informatik Vít Jurásek, který dnes systému LETS už aktivně nevyužívá.

Systém vymyslel v roce 1983 Novozélanďan Michaela Lintona a měl sloužit jako doplněk k národní měně. Postupně se rozšířil do celého světa a díky tomu můžete v Brně v rámci skupiny RozLEŤ Se! obchodovat pomocí tzv. Brků. Jedná se o virtuální měnu, která určuje hodnotu dané služby či produktu. „Je to poměrně snadné. Nabídnete své zboží nebo službu, které mají určitou hodnotu, kupříkladu sto brků. Pokud nabídku někdo využije, přičtou se vám plusové body na váš účet a zájemci se odečtou. On pak svůj závazek nemusí vyrovnat vůči vám, ale vůči komukoliv ve skupině. Můžete se tak dostat k širokému spektru služeb,“ vysvětlil Pavel Jandera.

Brněnský systém ale není zdaleka jediný, který v České republice funguje. Vznikají stále nové skupiny a ty stávající rozšiřují své členské základny.

více info na : www.rozletse.cz


Klíčová slova: LETS, RozLEŤ Se!

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.