26.03.2015 16:05


S fitjazzem si zatančí každý

Autor: Karousová Iveta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Mladý pohybově taneční styl stavějící na základech baletu, pilates a jazzu letos slaví tři roky od svého vzniku. Jmenuje se fitjazz a jeho hlavním principem je postoj na třech bodech podporující správné držení těla. Při hodinách se posiluje, protahuje i tančí. 

Autor: Iveta Karousová

Brno, Praha – Zakladatelkou fitjazzu je choreografka a tanečnice Helena Peerová, která chtěla tanec přiblížit každému zájemci o pohyb. Jejím cílem bylo spojit radost z tance, formování těla a úlevu od bolesti zad a kloubů. Právě Peerová vydala v pondělí 23. března knihu Fitjazz - tančit může každý, která je první vůbec první publikací, jež se novým tanečním stylem zabývá. Základním prvkem fitjazzu je postoj na třech bodech, čili na patě, malíkovém kloubu a palcovém kloubu. Stejného postoje se využívá v pilates. „Díky tomuto postavení máme správné držení těla a harmonizujeme rak svalové napětí. Když někdo stojí na třech bodech, je na něm vidět, jak úplně kvete,“ vysvětluje brněnská lektorka fitjazzu Jitka Doležalová.

Fitjazz využívá některé baletní prvky, například piruety. FOTO: Iveta KarousováNejvíce možností, kde si fitjazz vyzkoušet, je v Praze. „Právě v hlavním městě fitjazz vznikl, je tam i nejvíc lektorek. V Brně jsou hodiny například v Bystrci,“ říká Doležalová. Na hodinách se cvičící nejprve protahují, aby se zahřáli. Učí se například různé krokové sestavy. V druhé fázi přichází na řadu posilování, takzvaný kompenzačně-posilovací blok. Závěr hodiny je věnovaný tanečním variacím. Celou dobu tanečníci využívají baletní prvky, jako jsou třeba piruety, a principy pilatates, to vše za doprovodu melodické jazzové hudby.

Fitjazz mohou zájemci navštěvovat i na Masarykově univerzitě jako povinný tělocvik. „Hlásila jsem se hlavně proto, že mám ráda jazzovou hudbu. Říkala jsem si, že jazzový tanec by mohl být zajímavý. S hodinami jsem moc spokojená, předčilo to má očekávání,“ říká studentka angličtiny a řečtiny Monika Němečková. Na jazzovou hudbu se nechala nalákat i další studentka Martina Duničková, která se do kurzu zapsala letos už podruhé. „Nejsem příliš sportovní typ, ale nějaký tělocvik jsem si vybrat musela. Fitjazz je vlastně první koordinovaný pohyb, který mě bavil. Proto jsem si jej letos dala znovu,“ chválí si Duničková hodiny.

Tento pohybový styl je určený hlavně pro ženy. „Na některé hodiny chodí i muži. Jediné, s čím mají problémy, jsou pohyby pánve. Nechce se jim vrtět zadkem,“ usmívá se Doležalová.

Klíčová slova: Fitjazz, tanec

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.