01.03.2015 15:26


Různé národy z nás dělá hlavně jazyk, říká běloruská studentka Dzina Dolbik

Autor: Jurčíková Irena | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Cizí země, neznámí lidé a hlavně spousta nových zkušeností. To vše čekalo běloruskou studentku Dzinu Dolbik, když před třemi lety přijela do České republiky. Dnes studuje dvě vysoké školy v Brně a ještě navštěvuje kurzy španělštiny, aby mohla za rok vyjet na Erasmus.

Audio

    Rozhovor Dzina
         
    Autor: Irena Jurčíková

Brno – Běloruská studentka se stěhovavou povahou ráda poznává nové země a kultury. Své studium v České republice zaměřila na ochranu přírody a zvířat, které se věnovala už dřív v Bělorusku. Zvládá nejen dvě univerzity, ale také se velmi rychle naučila mluvit česky a i tímto způsobem se začlenila do naší země. „V Česku jsem ráda, domů jezdím jen jednou za semestr,“ říká Dolbik.

Proč jste se rozhodla studovat v České republice?

Já mám takovou stěhovavou povahu, pořád chci poznávat nové země a vždy jsem chtěla studovat někde v zahraničí. Musím se přiznat, že hlavní příčinou studia v České republice bylo, že je zdarma, protože v mnoha zemích se za studium musí platit. Druhým důvodem bylo to, že čeština je příbuzná ruštině. A za třetí proto, že to není tak daleko od domova.

Studujete dvě univerzity, jaký je mezi nimi rozdíl?

Studuji tady na Masarykově univerzitě obor Environmentální studia a Mezinárodní vztahy a pak ještě na Veterinární a farmaceutické vysoké škole obor Ochrana zvířat a welfare. Obě školy jsou, co se týká kvality, velice dobré. Ta druhá škola je více přírodovědná, máme tam hodně biologie, chemie a laboratorní praxe, zatímco tady na Fakultě sociálních studií jsou spíš humanitní a sociální obory. Na Masaryčce musíme hodně číst, ale na té druhé škole jde hlavně o to, abychom chodili na přednášky a cvičení, a pokud se jich pravidelně účastníme, tak domácí příprava není náročná. Dzina Dolbik

Jak zvládáte dvě univerzity najednou?

První rok byl pro mě velice těžký, několik předmětů jsem nezvládla a opakuji je v tomto roce. Jinak to ale zvládnout jde, protože nepotřebuji tolik času trávit ve škole, jedná se převážně o samostudium. 

Jak se Vám daří sladit si rozvrhy?

Tak to je trochu oříšek. Na druhé škole mám hodně povinných cvičení, které mi většinou nesedí do rozvrhu s Masaryčkou, tak se zpravidla domlouvám s profesory, abych mohla chodit na cvičení s jinými skupinami.  A snažím se každý semestr vybrat takové předměty, aby se mi s těmi na druhé škole nekryly.

Chystáte se také vyjet na Erasmus. Kam a co Vás k další zahraniční cestě vede?

V příštím jarním semestru se chystám jet do Španělska. Chci poznávat nové země a hlavně se naučit španělský jazyk, protože si myslím, že je moc krásný a španělsky mluví na světě hodně lidí.  Když se ta možnost nabízí, tak jsem si řekla, proč to nezkusit. Španělsky sice zatím neumím, ale před odjezdem mám ještě celý rok, abych se to naučila. V průběhu roku budu chodit na kurzy. Divím se, že tolik Čechů nevyužívá možnosti vyjet, protože způsobů je tady opravdu hodně a není to tak složité.

Jste spokojená se svým pobytem v Česku a je něco, co Vám vadí?

Jediná věc, co mně v Česku vadí, ale je to stejné jako v Bělorusku a v jiných evropských zemích, je jeho monokulturnost. V Česku žijí převážně jenom Češi, v Bělorusku Bělorusové. Já nemám nic proti Čechům a převážně národním zemím, ale když jsem před pěti lety byla v Americe s programem Work and Travel, přijali mě tam jako cizinku daleko vlídněji než tady. Ale Spojené státy jsou prostě jiný typ země, jsou tam skoro všichni lidé imigranti. Tady se mě lidé často ptají, zda chci po studiu zůstat v České republice nebo raději odjet domů, a abych byla upřímná, tak to ještě úplně nevím. Někdy si myslím, že se budu chtít po studiu vrátit domů, ale občas si říkám, proč nezkusit zůstat tady.  Když lidem říkám, že chci zůstat, tak se jim to zpravidla nelíbí. Když to řeknu někomu v Americe, tak odpoví ano, zůstaň tady, jsme všichni imigranti, nebo potomci imigrantů, přijmeme tě. Tam nemusím nikomu vysvětlovat, proč chci zkusit žít v jiné zemi.

Bydlíte na kolejích nebo v bytě s dalšími cizinci či Čechy?

Bydlím na kolejích. S Češkou jsem ještě nebydlela, ale to nebyla moje volba, klidně budu bydlet i s Češkou, ale prostě to vždycky dopadlo tak, že mě přiřadili k cizincům. Teď bydlím s holkou z Ázerbájdžánu a předtím jsem bydlela s děvčaty z Japonska, Polska a Izraele.

Máte nějaké zájmové aktivity příbuzné studiu?

Tady v Česku ještě ne. Doufám, že se tomu začnu věnovat při magisterském studiu, ale teď mi prostě nezbývá čas. Když jsem bydlela v Bělorusku, tak jsem se v mém městě víc než rok angažovala v ochraně zvířat. Už jsem si ale zjišťovala, čemu se můžu věnovat.

V čem se liší Češi od Bělorusů?

To je těžká otázka. V podstatě se podle mého názoru ty dvě země moc neliší. Docela velký rozdíl třeba ale je, že my máme minulost Sovětského svazu. Trochu mi vadí, že je tady hodně předsudků proti Rusku a proti Rusům. Vím, že to, co Rusové udělali v době okupace, nebylo správné, ale od té doby už uběhlo hodně času a doba se změnila. Já sama jsem napůl Ruska a vůbec se za to nestydím. Moje maminka je Ruska a v Bělorusku žijeme jenom proto, že se tam rodiče rozhodli přestěhovat za otcovou rodinou. Předtím jsme žili v Kazachstánu. Jinak si myslím, že moc kulturních rozdílů mezi Českem a Běloruskem není. Kdybychom všichni mluvili jedním jazykem, tak bychom ani nepoznali, že jsme různí lidé, hlavně ten jazyk z nás dělá různé národy.

Klíčová slova: zahraniční studenti, Bělorusko, Erasmus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.