05.12.2013 10:24


Ruská nadvláda v krasobruslení skončila, ale Pljuščenko se vrací

Autor: Anna Macíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Pljuščenko, Slutská, Jagudin, Navková s Kostomarovem či třeba Totjmaninová s Marininem. To jsou jména ruských olympijských vítězů. Každý milovník krasobruslení je jistě zná, i když tito sportovci udělali díru do světa už před pár lety. Tehdy na bílém ledě panovala nadvláda ruských sportovců a na medailové příčky se zástupci jiných zemí dostávali jen horko těžko. Již minulá olympijská sezóna však ukázala, že ruská převaha není zase až tak samozřejmá.

Spolu s Vánoci a novým rokem 2014 se nezadržitelně blíží i Zimní olympijské hry v Sochi. Fanoušci různých zimních sportů se jistě nemůžou dočkat dech beroucích závodů a nejinak je tomu u milovníků krasobruslení. Po letech trvající ruské hegemonii na stupíncích vítězů se již před čtyřmi roky ukázalo, že jejich pozice již nejsou tak silné. Ruští bruslaři totiž obhájili jen jedno stříbro a jeden bronz. Zbytek medailí jim bez milosti uzmuli Američané, Číňané, Kanaďané, Japonci a po jedné také Jihokorejci a Němci. Pro Rusy to vypadá bledě i v následující sezoně. Je tu však jedno ale. Rusové mají trumf v rukávu. Pljuščenko chce o zlatou olympijskou medaili bojovat znovu.

Sedminásobný mistr Evropy, trojnásobný mistr světa, dvakrát stříbrný a jednou zlatý na olympijských hrách. Jedenatřicetiletý krasobruslař Jevgenij Pljuščenko je i po sérií zranění, která ho provázela v loňském roce, odhodlaný podat nadlidský výkon a pověsit si okolo krku další zlatou olympijskou medaili. Pět či šest let poté, co vrcholoví krasobruslaři ukončují svou kariéru a přecházejí do bruslařských show, to Pljuščenko chce změnit. Hodlá se postavit do přední linie a bojovat proti Asiatům, kteří si poslední roky odnášejí ze závodů stále vyšší bodové hodnocení.

Ale slavného Rusa nečeká jen výzva v podobě asijských kolegů Takahašiho, Kozuky, Hanjua či Tena. O olympijské zlato se s ním poperou bezesporu i Španěl Fernández, Kanaďan Chan a další bruslaři, ať už z Ameriky, Francie, Ruska či zástupci Česka Michal Březina a Tomáš Verner. Kromě kategorie mužů to však s ruskými bruslaři nevypadá vesele.

Malou Ruskou nadějí v kategorii tanečních párů představují Jekatěrina Bobrovová a Dmitrij Solovjov, kteří na letošním mistrovství světa vybojovali třetí místo, avšak s velkým odstupem bodů za stříbrnými Kanaďany.Autor: Anna Macíčková Sportovní páry už pro Rusko vypadají slibněji, letošní mistři světa Taťjana Volosožarová s Maximem Trankovem od minulé olympiády vybruslili na všech mistrovstvích světa medaile. Mají tak vysoké naděje na vítězství a to nejen před Němci, Kanaďany a Japonci, se kterými se trápili nejvíce. Jedinou ruskou medaili v kategorii žen od poslední olympiády vybojovávala Alena Leonovová. Kategorie žen však možná bude skýtat mnohá překvapení, protože Rusové hodlají nasadit mladé bruslařky, jež zatím na mezinárodních soutěžích vystupovat nemohly. Jistě bude zajímavé pozorovat, jak se s nimi Italka Kostnerová, Japonka Suzuki, či třeba Jihokorejka Ju-na vypořádají.

Vypadá to tedy, že i přes nevídaný trend poklesu ruské úrovně bruslařů na mezinárodních závodech, bude mít divák nakonec připravenou nepředvídatelnou show. Rusové mají přece jen pár trumfů v rukávu a určitě se je nebudou bát vytáhnout. Bude poté záležet na ostatních bruslařích, jak se s nimi vypořádají, která hymna bude na závěr hrát a jak moc barevné budou vlajky ve výsledné tabulce vítězů. 

Klíčová slova: krasobruslení, zimní olympijské hry, Pljuščenko, Rusové

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.