22.03.2014 19:03


Ruční práce a tradice jsou důležitější než móda, říká Elajediova

Autor: Koštanská Martina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Skrz nenápadnou výlohu nepoužívaného obchůdku v brněnské čtvrti Veveří můžeme nahlédnout do světa Elišky Judové, nejvýraznější osobnosti mladé brněnské autorské módy. V ateliéru, který sdílí spolu s kreativní dvojicí Papírek a večírek, vzniká nová kolekce oblečení výrazně se odlišující od běžné konfekce. 

Brno – Módní dění v Brně se točí zejména okolo Pokojíku, který se na munimedia.cz představil minule v rámci série o nezávislých obchůdcích a tvůrcích.  Jednou z nejvýraznějších postav autorské módy, kterou můžeme v Pokojíku najít, je Eliška Judová, tvořící pod značkou Elajediova. Čerstvá absolventka dějin umění na Masarykově univerzitě za sebou nemá klasické textilní vzdělání, přesto je však její jméno synonymem pro brněnskou módu a zastupuje ji i prestižní módní portál Molo7, prostor pro prezentaci českého designu. Kolekce Elišky Judové ovšem pravidelnostem módního světa nepodléhají ani trochu. Samotná autorka totiž přemýšlí o dost jinak. „Nikdy jsem se nepovažovala za návrháře nebo designéra. Šiju pro sebe a tím, že toho je nadbytek, vytvářím něco i pro ostatní,“ říká Judová.Eliška Judová se sama obléká ve své značce Elajediova

Elajediova, jak si Judová říká podle svého psa Jediho, je výjimečná důrazem, jaký klade na ruční zpracování své práce. Veškeré oblečení a doplňky z kůže si šije sama a navazuje tím na tradici svého pradědečka, který byl švec. „Jsem samouk, nejsem vyučená a všechno co umím, jsem pochytila v rodině a dál nastudovala ze starých knížek, které hledám po antikvariátech,“ vysvětluje autorka. Absence svazujících pravidel, které často studentům textilních škol omezují tvůrčí vize, jí tak umožňuje vytvářet svůj svět, přesně tak, jak si ho představuje. „Základem Elyjediove nejsou střihy, ani ruční šití, ale Ela samotná a její vesmír,“ říká o Judové Markéta Vyhnálková, brněnská kurátorka a milovnice módy.

Ve světě Elišky Judové je podle jejích slov všechno trochu bizarní, plaché a minimalistické. Jiná nebude ani nová kolekce, kterou představí na konci dubna. „Kolekce je inspirovaná zimou, ledem, námrazou a vznikala v průběhu prosince a ledna a odtud se tedy bude jmenovat italsky Ghiacchio – námraza. Bude kompletně bílá. Už na konci léta jsem avizovala, že bych chtěla udělat něco kompletně monochromního, ideálně bílého,“ upřesňuje Judová.

Na pozadí vzniku kolekcí, které odráží její vlastní ideální svět jednoduchých linií, tlumené barevnosti a až asketických postaviček, je hlavně klasická krejčovská práce a oblečení, které není na jedno použití. Jestli na něčem Eliška Judová opravdu lpí, je to snaha o obnovení vztahu mezi vznikem nového kusu a zákazníkem, který ho poté bude nosit. „Ráda šiju lidem na míru, na všem se domluvíme podle představ zákazníka a je to téměř rituální proces. Vezmu různé prvky z kolekce a přizpůsobím je, aby bylo oblečení nositelné i mimo přehlídky a fungovalo na postavě,“ dodává Judová.  Se svou snahou o trochu jiný náhled na svět módy úspěšně spoluvytváří okruh mladého designu a nezávislého podnikání, které se v Brně pomalu rozvíjí. 

Klíčová slova: móda, design, Elajediova, podnikání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.