05.05.2018 12:09


ROZHOVOR: Zaprodala jsem tělo a obličej, ale duše tam už nebyla žádná, říká bývalá členka skupiny Five Angels

Autor: Zuzana Vrbecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Michaela Exlová si splnila svůj dívčí sen. Ve dvanácti letech dostala jedinečnou příležitost zpívat a tančit v populární dívčí skupině Five Angels. Předtím nadějná sportovkyně se tak stala celebritou, která vystupovala po boku Michala Davida i Karla Gotta. Po čtyřech letech se však pozice zpěvačky vzdala a navrátila k původní dráze – aerobiku.

Michaela Exlová - fotoarchiv Michaely Exlové

Brno – Davy fanoušků, vystoupení v televizi, natáčení videoklipu v Americe. To všechno Michaela Exlová zakusila ještě před svými šestnáctinami. Stala se téměř ze dne na den idolem nejedné mladé dívky. Pro skupinu však obětovala normální život dospívající dívky a na chvíli se vzdálila svému snu být stejně úspěšnou trenérkou aerobiku, jakou je její máma.

Jak jste se do Five Angels dostala?

Bylo to po mojí druhé účasti v soutěži Miss Aerobik. Five Angels tam vystupovaly ještě v původním složení. Potom nám volali do agentury, že mezi sebe shánějí někoho nového. Z kandidátek na Miss Aerobik nás vybrali tři a udělali konkurz. Tam jsem uspěla a pak už to šlo všechno hrozně rychle.

Rozuměla jste si s ostatními členkami skupiny?

Zvenku se Five Angels zdá jako super parta holek ve stejném věku – že si musí rozumět a užijí si spoustu legrace. Realita byla jiná. Hlavní problém byl ten, že holky bydlely přímo v Praze a já jediná dojížděla z Vysočiny. Zatímco na ně pořád dohlíželi rodiče, já skočila do dospěláckého světa, protože jsem tam musela být sama. Později už vztahy nebyly přátelské, ale spíš konkurenční.

To byl důvod, proč jste se rozhodla Five Angels opustit?

Těch důvodů bylo hrozně moc. Jedním z nich byly právě ty vztahy, kdy jsme mezi sebou už jen bojovaly o hlavní pozici. Také jsme musely dodržovat přísná pravidla – různé diety, co můžeme říkat a co ne… Připadala jsem si už jako loutka. Vlastně jsem zaprodávala tělo a obličej, ale nebyla tam duše. Nevyplácelo se mi to ani finančně a nechtěla jsem zahodit studium kvůli nejisté kariéře. Taky jsem se chtěla vrátit ke svému potenciálu v aerobiku.

Jak tedy vypadal váš život během čtyř let ve skupině?

Na gymplu jsem musela mít individuální plán. Ve škole jsem třeba půl roku nebyla a pak jsem doháněla všechny testy a zkoušení. Horší bylo, že jsem bývala dost často bez rodičů. Ti se snažili podporovat moje rozhodnutí, ale chyběla jsem jim. Také to bylo v letech, kdy člověk potřebuje rodiče nejvíc. Když jsme ale dělali muzikál, potkala jsem tam spoustu vrstevníků a víc jsem se zabavila.

Byl tehdy pro vás někdo zvláště důležitý?

Určitě Michal David. Dlouho s námi pracoval na tom muzikálu a vždy byl upřímný a férový. Také mám hezkou vzpomínku na setkání s Karlem Gottem. Choval se skromně, přestože patří k nejlepším zpěvákům u nás. Řekl nám tehdy, že i když toho budeme mít hodně a nebudeme stíhat, máme si vždy udělat čas na své blízké. To bylo hodně na zamyšlení.

Bylo pro vás těžké vrátit se k aerobiku na vrcholové úrovni?

Snažila jsem se trénovat i během let ve Five Angels, takže to nebylo tak hrozné. Vrátila jsem se k aerobiku s obrovskou energií a nadšením. To jsem také přenesla do trénování skupinových lekcí. Snažila jsem se posunout zase o kousek dál. Když jsem jela před pár měsíci nabrat inspiraci do Británie, zase jsem se na svoje cvičení hrozně těšila.

Myslíte si, že je zahraniční prostředí více podnětné?

Určitě ano. Snažím se svoje lekce dělat lepší a lepší. Musím také nabízet něco nového, co by přilákalo klienty. V dnešní době, kdy každý dbá na to, jak vypadá, je dost komerčních trenérů a já se snažím něčím vyčnívat. Proto jsem jela do Británie se inspirovat. Během týdne jsem tam zažila tolik věcí, co jsem v Česku dokázala hned využít. Ze zahraničí mám také nápad s cvičením na odpružených botách Kangoo jumps, které jsem v Česku používala jako jedna z prvních.

Jaký měly lekce na Kangoo jumps botách v Česku úspěch?

S lekcemi na Kangoo jsem začínala v Bystřici nad Pernštejnem a dost se to chytlo. Základ je stále aerobik, ale cviky jsou přenesené do skoku. Člověk si jen musí zvyknout na pružení a že má na každé noze o dvě kila více. Mám jen deset párů bot, takže jsou to lekce komornějšího charakteru, ale i tak jich je několik do týdne. Někteří si i vlastní boty koupili, a to jsou poměrně drahé. Jeden pár vyjde na pět tisíc korun.

Chodíte si někdy sama zacvičit na lekce ostatních trenérů?

Málokdy, jsem velký kritik (směje se). Mám dost svého cvičení a na to, abych šla někam soukromě, čas moc nemám. O prázdninách si ale ráda zajdu na lekce mojí mamky – u těch vím, že mi něco dají. Taky občas jedeme na celodenní aerobikové akce v Brně.

Jaké to je spolupracovat s mámou?

Moje mamka mě od tří let vedla k aerobiku. Sama je trenérkou a také mým vzorem. Když jsem se vydala na stejnou dráhu, byla jsem ráda, že se jí přibližuji a že spolu můžeme pracovat. Nejhorší pro nás byla asi pubertální éra, kdy si člověk prosazuje své názory. Teď už spolu umíme v pracovní rovině dobře vycházet a pevné nervy nejsou potřeba mezi námi, ale na lidi okolo. Našly jsme si společnou notu.

Mimo trénování studujete také dálkově práva. Plánujete se tím jednou živit?

Studovat práva jsem chtěla odmala. Jsem hádavý typ, co si jde za svým a umí se ze všeho vykecat. Živit se tím ale asi nechci. Je to pro mě náhradní plán, kdyby trénování nevyšlo. Třeba kdybych měla nějaké zranění a nemohla naplno sportovat. Obchodní právo se ale dá dobře využít i v oblasti aerobiku a fitness, kde řeším i různé smlouvy, takže to jde dohromady. 

Michaela Exlová (20 let) pochází z Bystřice nad Perštejnejm, kde prožila své aerobikové začátky a vystudovala místní gymnázium. Od svých dvanácti do šestnácti let byla členkou dívčí pěvecké skupiny Five Angels. Poté působila jako trenérka v bystřickém fitness studiu, které dodnes provozuje spolu s Jitkou Exlovou. Své sportovní působiště rozšířila o Brno, kde pracuje jako sportovní instruktorka v The Little Gym, trenérka na Mendelově univerzitě a několika brněnských fitness studiích. Také je dálkovou studentkou práv na Masarykové univerzitě. 

Klíčová slova: Michaela Exlová, Five Angels, hudba, aerobik

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.