25.03.2017 17:23


Rozhovor: Na švédských univerzitách je systém výuky úplně jiný

Autor: Michaela Lebedíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jet na Erasmus do Švédska je představa, která láká mnoho studentů. „Výuka se však hodně liší od našeho systému,“ myslí si Karin Majerčáková, která strávila půl roku na Linköping University na jihu Švédska. S čím se musela během pobytu potýkat? A jaké je učit se švédsky?

Audio

    Majerčáková popisuje systém výuky na Linköping University.
         
    Autor: Michaela Lebedíková

 

Erasmus Karin Majerčákovou nadchnul tolik, že se ihned po příjezdu domů přihlásila na další. | FOTO: Michaela Lebedíková

 

Brno  O tom, že o výjezdy do severských zemí je velký zájem, věděla studentka předem. Přesto se však rozhodla zabojovat. „Možnost vycestovat do některé ze zemí Skandinávie mě vždy přitahovala,“ říká studentka pátého semestru ekonomicko-správní fakulty Karin Majerčáková. A to i přesto, že věděla, že stipendium jí nepokryje všechny náklady.

 

Proč jste se rozhodla jet právě do Švédska?

Vždycky mě to táhlo na sever a chtěla jsem poznat Skandinávii – byla jsem totiž na taneční soutěži v Dánsku, kde se mi moc líbilo, a protože Dánsko nebylo v nabídce, musela jsem vybírat mezi Norskem, Finskem a Švédskem. Volba ale padla na Švédsko, protože tamní univerzita měla nejvyšší hodnocení a také tam studoval můj kamarád, který z ní byl nadšený.

Co všechno jste pro to musela udělat?

Zájemců o severní země a Británii je více než obvykle, takže bylo potřeba, abych napsala skvělý motivační dopis. Chtěla jsem se odlišit nejen co do obsahu, ale i grafickým zpracováním. A pak je také důležitý průměr, i když tím si nejsem tak úplně jistá.

A co ubytování, dostala jste něco přiděleného, nebo jste si ho musela shánět sama?

Vedení univerzity nám poslalo e-mail s nabídkou bydlení. Od kamarádek jsem věděla, že nejjednodušší je zařizovat bydlení právě přes univerzitu. V e-mailu také bylo napsané, že pokud chceme pokoj sami pro sebe, je šance, že ubytování dostaneme, mnohem menší. Já jsem souhlasila se sdílením – i proto, že tato možnost byla výrazně levnější. Ceny za sdílené pokoje se pohybovaly kolem 220 eur, kdežto nájemné za samostatné pokoje bylo až 400 eur.

To je hodně peněz. Pokrylo vám stipendium všechny náklady?

Stipendium bylo zhruba 500 eur na měsíc, ale částka se mění s počtem dnů, které v zahraničí musíte strávit. Například pokud máte hodně online kurzů, je výsledná částka menší. Když tedy odečtu nájem, tak mi zbylo zhruba 300 eur, ze kterých odečtu ještě jídlo, které vycházelo na 200 až 300 eur. Letenky a další náklady jsem si hradila sama. Stipendium mi tedy pokrylo asi tři čtvrtiny všech výdajů, zbytek jsem platila z peněz rodičů.

Jak jste byla spokojena s výukou?

Výuka byla úplně jiná. Nás na Erasmu přidělili do mezinárodních skupinek (tzv. international groups), kde jsme dostávali hodně týmových úkolů. Také jsme četli a psali eseje častěji, než jsem byla zvyklá z Česka, ale jsem za to vděčná, protože se mi všechno pak lépe pamatovalo. Systém výuky byl také úplně jiný – probíhala blokově, jeden předmět jsme vždy měli několik týdnů a pak následovala zkouška, nevěnovali jsme se několika věcem najednou, jako je to běžné tady.

Na Erasmu se většinou studenti učí i jazyk země, ve které pobývají. Jaké bylo učit se švédsky?

Samotná švédština pro mě nebyla těžkým jazykem, ale v kombinaci s četbou a psaním esejí každý týden to bylo náročné. Navíc jsem během semestru měla individuální plán studia i na Masarykově univerzitě – pokud bych totiž nezvládla předměty ve Švédsku, musela bych prodlužovat studium, a to jsem nechtěla riskovat. Bylo to hodně vyčerpávající a šedesát kreditů za jeden semestr, navíc ve dvou zemích, bych si už zopakovat nechtěla.

Pomohla vám zahraniční zkušenost s bakalářskou prací?

Téma mojí bakalářské práce je jiné než předměty, na které jsem v Linköpingu chodila, avšak práce na tolika esejích mi pomohla s mým vlastním akademickým psaním. A to i přesto, že eseje ve Švédsku mají trochu jiný charakter než to, co se po nás chce tady v Česku. V textech, které jsme odevzdávali, jsme měli především vyjádřit svůj vlastní postoj k četbě, kriticky se nad ní zamyslet a odhalit spojitosti mezi články a tématy. Bakalářské práce u nás mi připadají hodně zaměřené na konkrétní citace a data.

Když zhodnotíte pobyt na Linköping university, jela byste na Erasmus znova?

Stoprocentně. Byla to skvělá zkušenost a člověk zjistí hodně i sám o sobě. Líbilo se mi to tak moc, že jsem se ihned přihlásila do dalšího výběrového řízení a momentálně jsem nominovaná do Německa na Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg.

Klíčová slova: Erasmus, Švédsko, Linköping, studium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.