03.05.2019 15:01


Rozhovor: Lotyši jsou introverti a velcí milovníci brambor, říká studentka Adéla Zámarská

Autor: Magdaléna Čevelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Studenti často míří na nejrůznější zahraniční výjezdy za sluncem do jižních zemí. Adéla Zámarská ale v lednu odcestovala na sever Evropy do Lotyšska. Na tamější univerzitě bude studovat do června. O Velikonocích přiletěla na týden zpět do Česka a podělila se o dosavadní zážitky.

Audio

    Rozhovor s Adélou Zámarskou
         
    Autor: Magdaléna Čevelová

Krnov – Dvacetiletá studentka Adéla Zámarská se rozhodla, že skrze program Erasmus+ opustí na jeden semestr svou olomouckou školu a vycestuje do zahraničí. Ke svému výjezdu si vybrala poměrně neobvyklou zemi – Lotyšsko. Překvapila ji nejen odlišná kultura, ale také třeba chladné počasí nebo kvalita ubytování. ,,Angličtina mi tam přijde těžší než u nás v Olomouci. Učitelé hodně dbají na domácí přípravu studentů," říká.

Proč ses rozhodla vycestovat přes program Erasmus+?

Do druháku na gymplu jsem ani nevěděla, že nějaký Erasmus je. Po tom, co jsem nastoupila na vysokou školu, jsem věděla, že bych té možnosti vycestovat určitě chtěla využít. Jelikož studuju anglický jazyk, viděla jsem to jako dobrou příležitost pro jeho zlepšení. Taky jsem chtěla poznat nové lidi. Jedna kamarádka říkala, že Erasmus je vlastně taková placená dovolená, jejímž bonusem jsou nové zkušenosti.

Jak moc jsou podobné výjezdy u vás na univerzitě žádané?

Spíše ne. Už jenom proto, že bylo dodatečné výběrové řízení. Normálně by se mělo hlásit rok předem, takže jsem si myslela, že jsem tu možnost propásla. Nakonec jsem si přihlášku podávala v červenci. Vybraná jsem byla na začátku října a v lednu jsem odjela. Takže to byl zrychlený proces.

Neslyšela jsem o nikom, kdo by v Lotyšsku studoval…

V dodatečném výběrovém řízení na mě zbylo méně zemí. O Norsku jsem věděla od známých, že je hodně drahé. Nakonec jsem si podala přihlášky do tří zemí – Lotyšska, Španělska a Řecka. Od kamarádky jsem slyšela, že Řecko není nejlepší volbou, protože tam často stávkují. Učitelé nechodí do školy, studenti pak mají problémy s úspěšným uzavíráním předmětů. Španělsko zase nemá takovou úroveň angličtiny, kterou studuji v Česku. Zvolila jsem tedy Lotyšsko.

Když se ohlédneš zpět na začátek, jak probíhaly tvé přípravy na odjezd?

Mně moc nedocházelo, že vlastně někam jedu. Balila jsem dva dny předem. Jsem zvyklá cestovat. Letadlem jsem letěla už zhruba po desáté. Komplikovanější to bylo v tom, že jsem musela balit na léto i na zimu.Tehdy jsem nevěděla, že pojedu na Velikonoce domů. Problém byl pak na letišti. Spoléhala jsem, že si za váhu kufru když tak doplatím. Nečekala jsem ale, že za dvoukilový přebytek váhy kufru budu platit dva a půl tisíce.

Jak vzpomínáš na první dny v Lotyšsku?

Do Rigy jsem přijela v lednu. Podle předpovědi tam mělo být tak o dva stupně méně než v Česku. Pocitově bylo tak o deset stupňů méně, protože tam vůbec nesvítilo slunce. Historická část hlavního města Rigy je něco mezi Prahou a Olomoucí. Výhodou však je, že tam nejsou turisté. Naopak nemile mě překvapilo, že jsou naše koleje v ruské čtvrti. Žijí tam hlavně důchodci a lidé ze sociálně slabého zázemí. Vybavení ubytování jako takové bylo super, vybrala jsem si koleje uzpůsobené přímo Erasmákům, jsou tam pro nás dvě patra. Počítají, že nejezdíme každý víkend domů, máme tam lepší prádelnu. Na pokoji jsem s jednou spolubydlící, se kterou si rozumíme. Nečekala jsem, že v Lotyšsku bude tolik Čechů a Slováků. Celkově jsme tam dobrá parta.

Jací jsou Lotyši?

Lotyši jsou hodně velcí introverti. Je ale těžké potkat Lotyše, protože čtyřicet procent obyvatel Rigy jsou Rusové. Z toho také plyne to, že Rusy nemají rádi. Některým vadí jejich řeč, ale zároveň moc nemají rádi ani angličtinu. V obchodě rozumí základním anglickým frázím. Vysoké školy tam jsou uzpůsobené Erasmákům a místní univerzity z toho žijí. Na naší univerzitě jich je asi šest set.

Angličtina tam je nejspíš náročná, že?

Řekla bych, že je těžší než u nás v Olomouci. Učitelé hodně dbají na domácí přípravu studentů. Přípravou na jeden předmět strávím asi dvě hodiny. Na druhou stranu mám jen pět předmětů, takže se to dá stihnout. Učitelé jsou fajn. Většinou ví, že kvůli Erasmu budou studenti i cestovat, takže berou ohledy na absenci. Podmínky k ukončení předmětů však musíme mít splněné.

Chutná ti lotyšská kuchyně?

Lotyši jsou největší konzumenti brambor v Evropě. Do všeho dávají kopr a také jí hodně ryb. Nekoření nijak výrazně, zato mají hodně omáček – koprovou, špenátovou nebo česnekovou. Brambory upravují na tisíc způsobů. Populární jsou u nich bramborové palačinky, které si jednou za čas dám. Taky mají svůj speciální chléb. Dělají z něj pivo, ale také třeba zákusky. Ty jsem zkoušela a vůbec mi nechutnaly. Raději zůstanu u těch brambor.

Vyjít s financemi asi není lehké…

Co se týče financí, Lotyšsko je zařazeno mezi země, které dostávají nejnižší sazbu stipendií. Na měsíc dostávám 330 euro. Třetinu dám na bydlení, zbytek jde na jídlo a další výdaje. Podle mě je to nastavené tak akorát. V Lotyšsku jsou levnější vajíčka, dražší je pak třeba kosmetika nebo alkohol. 

Zbývají ti peníze na cestování?

Studuju tři dny v týdnu, pondělí, pátek a víkend mám volno. Vlaky a autobusy jsou v Lotyšsku levné, takže toho s kamarády využíváme. Byli jsme například v Estonsku. Z Tallinu se dá trajektem dojet do Skandinávie, tam se ještě chystám. Snažím se co nejvíce objevovat.

Jak těžké je pro tebe odloučení od rodiny a přátel?

Čekala jsem, že ten stesk bude horší. Jsem pořád zaměstnaná a mám skvělou spolubydlící a přátele. Většinu času jsem pryč, skoro každý den máme nějaký plán a něco podnikáme. Takže by se dalo říct, že  na stýskání nemám čas. S mamkou a taťkou si ale hodně voláme.

Teď jsi na Velikonoce na týden doma v Česku. Těšíš se zpátky do Lotyšska?

Pobyt doma uběhl rychle. V Česku jsem byla moc ráda, ale kamarádi v Lotyšsku na mě čekají. Jsme jako rodina, vaříme spolu, večer se scházíme, výletujeme. Je divné, že jsem tady teď bez nich.

Jela bys někdy znovu?

Určitě bych chtěla vyjet i na magisterském studiu. Na stejné místo určitě ne. Chtěla bych zkusit něco nového. Nejspíš bych jela pro změnu na jih.

Co bys vzkázala těm, kteří studium v zahraničí zvažují?

Doporučila bych to každému. Obzvlášť těm, kteří studují jazyk. V Lotyšsku mluvím každý den anglicky, na kolejích máme rodilého Američana. Lotyšsko se mi líbí, jsem tam ráda. Je to však malá země. Pokud chce člověk více objevovat a poznávat, musí vyjet i za jeho hranice.

 

Pozn. Autorka si s respondentkou tykala, protože se znají od dětství.

Klíčová slova: Erasmus, Lotyšsko, výjezd, student, zahraničí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.