19.04.2018 18:50


Rozhovor: Cestovat se dá i levně, stačí vědět, kde hledat

Autor: Martina Hykšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studentka Tereza Kráčmarová projela už velkou část Evropy. Za cestování přitom neutratí desetitisíce, jak by si mnozí mohli myslet. Využívá totiž metodu low-cost cestování a snaží se hodně šetřit. 

Tereza Kráčmarová strávila 3 měsíce na Islandu. Na fotce pózuje s islandskou vlajkou. Foto: Martina Hykšová

Brno – Tereza Kráčmarová byla v posledním roce na Islandu, v Německu, Bulharsku, Belgii či Španělsku. Za své cesty ale někdy utratí jen pár stovek. „Snažím se propagovat to, že se dá cestovat i levně. Když dám fotku na Instagram, že jsem v letadle, spousta lidí si asi řekne, kde na to pořád beru peníze. Když si to však srovnám s tím, že bych to utratila za cigarety, přijde mi cestování smysluplnější,“ říká.

Jak začalo vaše cestování?

Odmalička jsem měla ráda cestování. Starší sestra mě brala k moři a když jsem začala studovat na gymnáziu, využívala jsem různé pobyty přes školu. Zhruba od šestnácti jsem si plánovala cesty sama s kamarádkou od jízdenek až po ubytování. Moje první samostatná cesta byla do Vídně a Bratislavy.

Kde berete na cestování peníze?

Vydělala jsem si na Islandu, když jsem pracovala jako au-pair, navíc si každé léto seženu brigádu a peníze z toho si šetřím. Také profesionálně fotím plesy nebo portréty. Je to ale hodně o tom si určit priority. Snažím se šetřit a řídit se pravidly low-cost cestování. Využívám couchsurfing, což je způsob ubytování, kdy spím u místních zdarma výměnou za to, že s nimi sdílím něco ze své kultury. Například připravím hostiteli tradiční české jídlo nebo mu přivezu české sladkosti a podobně. Kromě toho využívám i hostely.

Na spousty cest se vydávám především proto, že jsou levné letenky a jízdenky. Co si však vždy dopřávám je jídlo. Říkám si, že když ušetřím na ubytování a cestě, můžu si vychutnat spoustu místních specialit.

Máte nějaké další tipy na šetření peněz?

Doporučuju nakupování v secondhandech, protože si myslím, že to je ekologičtější, než si kupovat stále nové oblečení, a navíc to stojí míň. Zároveň nevidím problém v nakupování ve slevě, a to i potravin. Taky se snažím vařit si sama, na tom se dá hodně ušetřit. A samozřejmě, když někam jedu, čekám na nejlevnější letenky nebo jízdenky, nebo tam jedu právě kvůli ceně. Na cestách se dá šetřit i stopováním. Díky stopování jsem procestovala skoro celý Island.

Mluvila jste o levných letenkách. Kde je hledáte?

Každý den sleduju asi tři stránky, které monitorují levné letenky. Než jsem začala cestovat letecky, vyplatilo se sledovat RegioJet, protože mají často nějaké akce. Když chci jet do konkrétní destinace, jsou dobré srovnávače cen letenek. Pokud je mi jedno, kam pojedu, je skvělá stránka Azair.com, kde si zadám odkud chci letět a pak uvedu, že mi je jedno kam a kdy poletím. Najde to ty nejlevnější letenky, ze kterých si můžu vybrat. Je dobré se dívat na odlety z různých měst poblíž. Levné letenky jsou z Bratislavy a ta je od Brna skoro stejně vzdálená jako Praha.

Když se někam rozhodnete jet, vyhledáváte si dopředu, kam se podívat, nebo ponecháváte své cesty náhodě?

Ráda cestuju ve stylu, že to nějak bude. Většinou vím o nejznámějších památkách, ale dopředu nic nehledám. V Barceloně jsem třeba začala všechno řešit až na letišti. Vždy když někam přijedu, moc o tom místě nevím, a to mě na cestování baví asi nejvíc. Kdybych někam dorazila se seznamem, co všechno chci stihnout, přišlo by mi to moc svazující. Naopak když ani nevím, co všechno by mi mohlo utéct, je cestování mnohem pohodovější. Můžu si říct, že si sednu na hodinu do parku a budu si číst, a nebudu se stresovat z toho, že nestihnu nějakou památku.

Na kolik korun vás zhruba vyjde víkendový výlet?

To je různé. Například zpáteční letenka do Barcelony mě stála 1100 korun a za přespání v hostelu jsem dala za tři noci asi 700 korun. Potom by se dala započítat doprava po městě, za kterou jsem utratila dohromady asi 300 korun. Celkově mě tedy výlet vyšel na něco přes dva tisíce korun, pokud nepočítám jídlo a suvenýry.

Cestování vyžaduje i spoustu volného času, jak to zvládáte skloubit se studiem?

Můj velký problém je prokrastinace cestováním. Na každý měsíc až skoro do srpna už mám něco naplánovaného. Bere mi to sice hodně času, ale snažím se ho využít produktivně. Při cestě na letiště nebo při letu se snažím učit, či pracovat na úkolech. Sice často všechno nechávám na poslední chvíli, ale když vím, že mám deadline, udělám práci i na cestách. Tak či onak bych ji odevzdat musela.

 

Tereza Kráčmarová studuje v Brně žurnalistiku a politologii. Mezi její koníčky patří focení, cestování a stará auta. V současnosti moderuje pořad Na první dobrou v Radiu R, kde mluví o První republice.

Brno – Tereza Kráčmarová byla v posledním roce na Islandu, v Německu, Bulharsku, Belgii či Španělsku. „Snažím se propagovat to, že se dá cestovat i levně. Když dám fotku na Instagram, že jsem v letadle, spousta lidí si asi řekne, kde na to pořád beru peníze. Když si to však srovnám s tím, že bych to utratila za cigarety, přijde mi cestování smysluplnější,“ říká.

Jak začalo vaše cestování?

Odmalička jsem měla ráda cestování – starší sestra mě brala často k moři. Když jsem začala studovat na gymnáziu, využívala jsem různé pobyty přes školu. Zhruba v šestnácti jsem si plánovala cesty sama s kamarádkou – od jízdenek až po ubytování. Moje první samostatná cesta byla do Vídně a Bratislavy.

Kde berete na cestování peníze?

Vydělala jsem si hodně na Islandu, když jsem pracovala jako au-pair a každé léto si seženu brigádu a šetřím si z toho. A taky profesionálně fotím – plesy nebo portréty. Je to ale hodně o tom si určit priority – snažím se šetřit a řídit se pravidly low-cost cestování. Využívám couchsurfing, což je způsob ubytování, kde spíš u místních zdarma výměnou za to, že s nimi sdílíš něco ze své kultury – například, že připravím hostiteli tradiční české jídlo nebo mu přivezu české sladkosti a podobně. Pak využívám i hostely.
Na spousty cest se vydávám především proto, že byly levné letenky a jízdenky. Co si však vždy dopřávám je jídlo – říkám si, že když ušetřím na ubytování a cestě, můžu si vychutnat spoustu místních specialit.

Máte nějaké tipy na šetření peněz?

Doporučuju nakupování v secondhandech, protože si myslím, že je to i ekologičtější než si kupovat stále nové oblečení, a navíc to stojí míň než nové. Zároveň nevidím problém v nakupování ve slevě, a to i potravin. Taky se snažím si vařit sama, na tom se dá taky hodně ušetřit. A samozřejmě – když někam jedu, čekám na nejlevnější letenky nebo jízdenky, nebo tam jedu právě kvůli ceně.

Mluvila jste o levných letenekách. Kde je hledáte?

Pravidelně každý den sleduju asi tři stránky, které monitorují, kde se zrovna nachází levné letenky. Než jsem začala cestovat letecky, vyplatilo se sledovat RegioJet, protože mají často nějaké akce. Když chci jet do konkrétní destinace, jsou dobré srovnávače cen letenek. Pokud vám je jedno, kam pojedete, je skvělá stránka Azair.com, kde si zadám odkud chci letět a pak uvedu, že mi je jedno kam a kdy poletím. Najde to ty nejlevnější letenky, ze kterých si můžu vybrat. Je dobré se dívat na odlety z různých měst poblíž – levné letenky jsou z Bratislavy a ta je od Brna skoro stejně vzdálená jako Praha.

Když se někam rozhodnete jet, vyhledáváte si dopředu, kam se podívat, nebo ponecháváte své cesty náhodě?

Ráda cestuju ve stylu, že to nějak bude. Většinou vím o nejznámějších památkách, ale dopředu nic nehledám. Když jsem byla v Barceloně, začala jsem všechno řešit až na letišti. Vždy když někam přijedu, moc o tom místě nevím, ale to mě na cestování baví asi nejvíc. Kdybych někam dorazila se seznamem, co všechno chci stihnout, přišlo by mi to moc svazující. Naopak když ani nevím, co všechno by mi mohlo utéct, je cestování mnohem pohodovější. Můžu si říct, že si sednu na hodinu do parku a budu si číst, a nebudu se stresovat z toho, že nestihnu nějakou památku.

Na kolik korun vás zhruba vyjde víkendový výlet?

To je různé, ale například zpáteční letenka do Barcelony mě stála 1100 korun a za přespání v hostelu jsem dala za tři dny asi 700 korun. Potom by se dala započítat doprava po městě, za kterou jsem dala dohromady asi 300 korun. Dohromady mě teda výlet vyšel na něco přes dva tisíce korun, pokud nepočítám jídlo a suvenýry.

Cestování vyžaduje i spoustu volného času, jak to zvládáte skloubit se studiem?

Můj velký problém je prokrastinace cestováním – už mám na každý měsíc něco naplánované až skoro do srpna. Bere mi to sice hodně času, ale snažím se ho využít produktivně. Při cestě na letiště nebo i při letu se snažím učit či pracovat na úkolech. Sice často něco nechávám na poslední chvíli, ale když vím, že mám deadline nějaké práce, udělám ji i na cestách, protože tak či onak bych ji odevzdat musela.

Klíčová slova: cestování, low-cost, letenky, jízdenky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jan Konáš | 23. 04. 2018, 11:52
Dva týdny zpátky jsem měl přednášku na Vysoké škole ekonomické v Praze o cestování levně. Zde je několik zajímavých odkazů z webu ara.cz se skvělými tipy k cestování: http://www.aegee-praha.cz/uzitecne-rady-a-tipy-pri-cestovani-prednaska-11-4/. Co bych z rozhovoru vypíchl, tak je právě cestování bez velkých plánů. Raději než všechno vidět ve spěchu, tak navštívit pár věcí a užít si atmosféru města :)