30.10.2020 21:47


Rozhledna Holedná roste jako z vody. Hotová bude už v polovině prosince

Autor: Tereza Bartůšková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V brněnské oboře Holedná se staví nová rozhledna s netypickou kovovou konstrukcí. Vrchol bude v nadmořské výšce 391 metrů. Lidé odtud uvidí kopce na severozápad od města, svratecké údolí i městskou část Žabovřesky. 

rozhledna Holedná

Brno – Těsně pod vrcholem kopce Holedná, který se nachází v brněnské čtvrti Jundrov, už začala růst kovová rozhledna. Bude měřit necelých 36 metrů, což z ní dělá nejvyšší rozhlednu ve městě. Jde o třetí vítězný projekt prvního ročníku brněnského participativního rozpočtu Dáme na vás. Stavba odstartovala letos v květnu a dokončená bude v polovině prosince.

,,Musíme stát na rozhledně, když k sobě šroubujeme jednotlivé části. Trochu se to kýve. Kromě korunky ještě zbývá propojit v jedné části schodiště, dodělat zábradlí a navléknout kolem něj sítě. Práce je ještě dost a záleží i na počasí. Když prší, tak to nejde," sdělil ČTK Robert Arban z firmy NBS Invest, která má stavbu na starost. Od minulého týdne tam stavitelé s jeřábníkem vztyčili a pospojovali tři tubusy.

Rozhledna měla být původně dřevěná a nižší. V takovém případě by z ní ale nebyl dobrý výhled, a proto se přistoupilo k vyšší variantě z kovu. Koruny stromů přeroste o dvanáct metrů. Architekti se inspirovali hlavně v dubových kmenech, jejichž strukturu se rozhodli zkopírovat. „Nejsem si vědom, že by v České republice stála podobná rozhledna,“ podotkl hlavní architekt Tomáš Jurák.

Obora Holedná je velmi oblíbené rekreační místo. „Na Holednou chodíme s rodinou často na procházky, takže se těším, až ji uvidím i z jiné perspektivy,“ řekla studentka z Jundrova Markéta Mikulicová.

Možností, kde měla rozhledna stát, bylo více. „Všechny varianty byly pečlivě prozkoumané pomocí dronů. Jako problémová se počítala místa s příliš vzrostlými stromy nebo nedostatečným rozhledem. Konečným rozhodnutím bylo vyvýšené místo pár desítek metrů pod vrcholem Holedné, odkud lze krásně vidět na svratecké údolí,“ popsala starostka Jundrova Ivana Fajnorová. Peníze brněnského participativního rozpočtu vystačily pouze na projektovou dokumentaci a samotná stavba nakonec město vyjde téměř na sedm milionů korun.

Klíčová slova: rozhledna, Holedná, stavba, Jundrov

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.