28.03.2014 08:40


Romové nezneužívají sociální dávky, řekla ombudsmanka

Autor: Jílková Gita | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od nástupu nové veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové do funkce uplynul zhruba měsíc. Jako host pravidelných debat z cyklu Hyde Park Zelňák přišla přiblížit problémy, na které se chce ve funci zaměřit. Hovořila také o změnách, které proběhly od roku 2007, kdy skončila ve funkci zástupkyně tehdejšího ombudsmana Otakara Motejla. 

Audio

    Beseda s ombudsmankou Annou Šabatovou
         
    Autor: Gita Jílková

Brno - Veřejné diskuze Hyde Park Zelňák, kde lidé každou poslední středu v měsíci pod vedením novinářů Ivany Svobodové a Karla Škrabala diskutují společně s hosty o aktuálních společenských problémech, se 26. března zúčastnila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Beseda se jmenovala „Co chce hájit ombudsmanka?“ a hostilo ji jako obvykle brněnské Divadlo Husa na provázku.

Šabatová si myslí, že dodržování politických práv se po roce 1989 dramaticky zlepšilo a v České republice nedochází k jejich porušování. Horší už je to podle ní s právy sociálními. Před rokem 1989 existovaly sociální jistoty, v současné době a zvláště v posledních několika letech se pro řadu lidí situace zhoršila. „V Evropě nejsme nijak pod průměrem, ale byla bych ráda, abychom byli na špičce a neustále se zlepšovali,“ sdělila Šabatová.

Ombudsmanka tvrdí, že situace je vážná zvláště pro nezaměstnané příslušníky menšin. Ti jsou diskriminováni na trhu práce, jejich děti vyrůstají na ubytovně, školy je přeřazují do zvláštních tříd a dochází tak ke stále většímu vylučování ze společnosti. Problém je podle ochránkyně práv třeba řešit jako celek. „Za poslední dva roky se počet stížností zvýšil o až o dva a půl tisíce za rok. Dříve sociální oblasti kralovaly důchody, nyní se podněty týkají sociálních dávek a příspěvků na bydlení. Do složitých poměrů se dostala i řada matek na mateřské dovolené, ty se na nás také obracejí,“ uvedla Šabatová.

Beseda s ombudsmankou, zleva novinářka Ivana Svobodová, ombudsmanka Anna Šabatová a novinář Karel Škrabal. Foto: Gita JílkováModerátoři se ptali i na předchůdce Šabatové. „Varvařovský už působil v úřadu trochu unaveně a zklamaně, a dával to najevo. Vypozorovala jsem jistou marnost nad tím, že podle jeho názoru politici nepřikládají návrhům ombudsmana příliš velkou váhu,“ řekla Svobodová. Tuto domněnku Šabatová nepotvrdila. V Kanceláři veřejného ochránce práv údajně nepanuje pesimistická atmosféra, protože ona i její kolegové vědí, že se řada věcí daří. Podle statistik poslanci vyslyší kolem padesáti procent připomínek k připravovaným zákonům a to považuje Šabatová za úspěch.

Diskuze se zabývala i otázkou zneužívání sociálních dávek. Šabatová vyvrátila mýtus zneužívání dávek Romy. „Jedná se spíše o případy, kdy se malé firmy dostanou do složité ekonomické situace, nemají zakázky, a proto pošlou své zaměstnance na pracovní neschopnost. Romové pracují, ale spíše na černo, legálně je z nich zaměstnaný málokdo. Pak za ně ale zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění,“ upřesnila Šabatová.

Úkolem nové ombudsmanky je i řešení takzvané nepřímé diskriminace. „Obrátí se na vás například nevidomý člověk, který má zakázaný přístup do zdravotnického zařízení kvůli vodícímu psovi. Nikdo v minulosti při tvorbě předpisů nezohlednil, že jistá pravidla mohou některé lidi tvrdě zasáhnout. Tomu se říká nepřímá diskriminace,“ dodala Šabatová. Dalšími oblastmi, kterými se chce v budoucnu zabývat, jsou například sociální bydlení nebo ochrana lidí se zdravotním postižením.

Šabatová vzbudila v publiku pozitivní odezvu. „Je mi velice sympatické, že má nová ombudsmanka tak lidský přístup. Ochranou práv se zabývá v podstatě celý život, a proto si myslím, že je člověkem na správném místě. Mluvila o palčivých problémech, kterým je třeba se v současné době věnovat,“ uvedl účastník diskuse Adam Lorenc.

Klíčová slova: Anna Šabatová, ombudsmanka, beseda Hyde Park Zelňák

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.