02.03.2019 16:33


Roller derby — sport, kde se hráči nebojí padat

Autor: Jolanta Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Je krátce po sedmé hodině večer a šatna v tělocvičně Holzovy základní školy se pozvolna zaplňuje. Ještě před chvílí v ní bylo dvacet malých volejbalistek, teď se v ní na trénink chystají ženy z týmu Roller Derby Brno Freakshow. Dnes se k nim připojím i já. 

Do tělocvičny se některé z nich vypraví rovnou na truckových bruslích, jiné si je raději obouvají až v tělocvičně. Při pozorování, s jakou lehkostí se po tělocvičně na bruslích pohybují, si člověk pomyslí, že takto jezdit bude hračka. Myšlenka se ale po obutí bruslí ztratí stejně rychle, jako se objevila.

Opatrnost při prvních metrech jízdy je větší než u batolete, které se učí chodit. Pohyb, který vypadal tak jednoduše, je zatraceně těžký. Oproti klasickým bruslím se na čtyřkolečkových hůře zatáčí a zadní brzda pod patou chybí úplně. Než si její absenci plně uvědomím, ležím na zádech. „To se stává každému, ujela jsi ještě docela kus,” směje se jammerka Majka.  Zatímco se ostatní hráčky rozbruslují několika svižnými kolečky po hřišti, já se po stejném úseku pomalu ploužím. S obdivem sleduji, jak jezdí po jedné brusli, běhají po špičkách bruslí nebo dělají piruety.

Po rozbruslení začíná společný trénink nácvikem pádů. Vzhledem k dosavadní stabilitě na bruslích se mi tato aktivita celkem hodí. Rozjet se, na půlící čáře spadnout, zvednout se a dojet na konec tělocvičny. Mohutné chrániče zde perfektně plní svůj účel a tlumí náraz při dopadu na kolena, za který by se nestyděl ani kdejaký rokenrolový tanečník. Při další variantě pádu zvané Superman už chápu i význam chráničů na loktech.

Po krátké pauze na pití následuje trénink pohybu do boků mezi kužely a poté trénink blokování, které je v roller derby nejdůležitější. Tři vzájemně se držící blokerky (tvořící takzvaný bok) se snaží zabránit jammerce projet dráhou a ještě lépe, vystrčit ji mimo hřiště. Při pohledu na jammerku, kterou divák pozná podle černé helmy se žlutou hvězdou, nastávají pochybnosti o něžnosti ženského pohlaví.


Základní vysvětlení sportu Roller Derby

Ve snaze prodrat se přes blokerky se nebojí použít sílu, kterou ale kombinuje s mrštností, když se rozhodne bránící skupinku objet. Za každé překonání boku získá jeden bod. Pivotka, která je čelem k jammerce a pozná se podle pruhu přes helmu, hlásí ostatním blokerkám každý pohyb útočící hráčky, aby jí mohly zabránit projet dále.

Ačkoliv derby vypadá hrubě, hrají ho ženy všech tělesných konstitucí i výšky. „Obecně je derby hodně rozmanité, nemusíš být vysoká, jako v basketu, ani nemusíš mít dlouhé nohy jako při skoku přes překážky. Může ho hrát kdokoliv a v tom je to kouzlo,” vysvětluje blokerka Adéla.

Po nácviku blokování je na programu nácvik různých herních situací a poté samotná hra. Hlavně během ní je vidět, že roller derby je velmi kontaktní sport, kde při špatném pádu hrozí vážná zranění - proto je nácvik pádů součástí každého tréninku. I přesto má derby přísná pravidla a testy, bez jejichž složení nemůže hráčka nastoupit k utkání. Zároveň na utkání dohlíží až osm rozhodčích.

„Derby není v Česku až tak rozšířené, jsou jen dva týmy v Praze, jeden v Ostravě a pak my, tady v Brně. O to víc ale spolupracujeme - pomáháme si při zápasech nebo si půjčujeme hráčky,” shodují se při strečinku hráčky. Spolupráce mezi týmy funguje i na mezinárodní úrovni - často se stává, že když hráčky jedou do zahraničí, domluví se s tamějším týmem na možnostech spolu trénování či účasti na zápasech. V pražském týmu najdeme hráčky z Portugalska a Polska, v irském Dublinu zase dívku z Česka. „Opravdu za námi může přijít kdokoliv a trénink si zkusit. Vybavení půjčíme a třeba si derby zamilujete, stejně jako my,” vzkazují derbistky Roller Derby Freakshow Brno.

Klíčová slova: roller derby, brno, roller derby brno freakshow,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.