07.05.2013 22:20


Ročně utratí vysokoškolák desetitisíce

Autor: Kateřina Dufková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Studentský život neznamená jenom zábavu, bezstarostnost a o zkouškovém učení. Studenti totiž často mívají hluboko do kapsy. Místo, aby si o prázdninách užívali volna, tráví celé dny na brigádách. Kolik vlastně průměrně stojí studentův život a jak získává peníze?

Ubytovací stipendium zaplatí jeden nájem. Foto: Kateřina DufkováJeden rok na vysoké škole

Brno – Z ankety zaměřené na vysokoškoláky vyplývá, že si průměrný student vystačí měsíčně s pěti až šesti tisíci korunami. Z toho tři až čtyři tisíce utratí za ubytování, tisíc až dva za jídlo a zbytek za zábavu.

Počítá-li se s částkou pět tisíc pět set korun na měsíc, za školní rok, tedy dva semestry - šest měsíců, pak student utratí třicet tři tisíc korun. I zbytek roku, kdy je na vysoké škole období prázdnin, je však třeba někde bydlet, něco jíst, pít a bavit se. I když odpadá povinnost kupovat si literaturu, tisknout si učební materiály a podobně, přece jen se utrácí. Vynaloží-li student za tento čas přibližně třicet tisíc korun, jeden rok ho pak v součtu stojí šedesát tři tisíc.

Kde a jak vzít peníze?

Podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd si 48 procent občanů myslí, že studium a náklady spojené s ním si mohou dovolit jen bohatí. Dle Ministerstva školství je velká část studentů přesvědčena, že nedostatek financí by reálně mohl ohrozit jejich studium. Proto si také drtivá většina z nich přivydělává, a to v oblasti nesouvisející s jejich studijním programem, které se v budoucnu nechtějí věnovat. „Studuji obor sociální patologie a prevence na hradecké univerzitě. Abych se uživila, pracuji brigádně v kavárně a posilovně, občas si přivydělávám jako modelka,“ řekla třiadvacetiletá studentka Andrea Šavrdová. „Déle než dva roky hledám ve svém oboru brigádu nebo práci na částečný úvazek – bez titulu a praxe ovšem nemůžu žádné vhodně místo najít,“ dodala. Tento trend potvrzuje i personalistka obchodního řetězce Billa Hana Polívková. „V našich prodejnách pracuje mnoho vysokoškolských studentů. Podle údajů z pracovních smluv se jedná hlavně o studenty humanitních oborů,“ potvrdila Polívková.

Kromě zaměstnání na částečný úvazek a brigád si studenti mohou přilepšit díky stipendijním programům. Masarykova univerzita jich nabízí hned několik. Ti, kteří nepochází z Brna, mohou každý semestr zažádat o takzvané ubytovací stipendium. V letošním jarním semestru činilo dva tisíce devět set třicet korun. Dalšími možnostmi jsou sociální stipendium, stipendium prospěchové, stipendium na podporu tvůrčí činnosti a různá mimořádná stipendia. „Žiju v Pardubicích, proto využívám ubytovací stipendium. Minulý semestr jsem obdržela i mimořádné stipendium dvě stě korun za účast na politologickém experimentu,“ uvedla jednadvacetiletá studentka Filosofické fakulty Masarykovy univerzity Andrea Kynclová.

Údaje uvedené v textu vychází z ankety mezi deseti studenty vysoké školy a z výzkumů uvedených na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (www.msmt.cz).

Klíčová slova: studentsky zivot, finance, výdaje, stipendium, brigáda

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.