28.02.2011 20:26


Reprezentativní manažer, co nikdy nespí, takový by měl být rektor

Autor: Martina Němečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Rozhovor s mluvčí Masarykovy univerzity Terezou Fojtovou v sedmi otázkách o volbě nového rektora.

Přehrát audio

Audio

Autor: Martina Němečková

Tereza FojtovaRektorát Masarykovy univerzity se stane od 1. září 2011 druhým domovem nově zvoleného rektora. O post se uchází pět kandidátů a už v dubnu se dozvíme, koho z nich akademický senát zvolí na místo s velkou prestiží i velkou zodpovědností.

 Kdy se bude volit nový rektor a kdo ho bude volit?

  1. Nového rektora zvolí akademický senát na svém zasedání, které bude 18. dubna v aule na právnické fakultě.

Existuje něco, co by se mělo po dvou funkčních obdobích Petra Fialy dotáhnout do konce? Narážím hlavně na ještě nedokončený kampus.

Současný rektor Masarykovy univerzity má za sebou dvě funkční období, což znamená, že už nemůže být znovu volen. Jeho funkční období skončí až 31. srpna 2011, ale aby byl dostatek prostoru na řádnou volbu nového rektora, tak se akademický senát rozhodl realizovat volby už v dubnu. To, co bude stát před novým rektorem, je  otázka na pět navržených kandidátů, kteří deklarovali ve svém prohlášení jasnou představu o tom, jaké jsou priority univerzity. Já si troufám odhadnout, že  bude potřeba se zaměřit na realizaci velkých projektů, na které chce univerzita  získat příspěvky z evropských strukturálních fondů. Mají pomoci k dostavění kampusu, ale zároveň se počítá i s rekonstrukcí filozofické fakulty, zejména s obnovou starých historických budov v centru.

Jak se někdo může stát kandidátem na rektora?

Kandidáta na rektora mohou navrhnout členové akademické obce, pro samotného kandidáta tam nejsou žádné omezující podmínky. Teoreticky by se jím mohl stát i člověk mimo Masarykovu univerzitu. Jména kandidátů už známe a víme, že tomu tak není. Všech pět uchazečů jsou významné osobnosti, které jsou velkými odborníky ve své profesi a mají obrovskou řadu zkušeností. Sešlo se pět významných jmen, což je dobrou vizitkou pro univerzitu.

 Je podle vás nějaký favorit?

Netroufám si odhadnout.

Zaměřme se na práci rektora. Jakou má rektor pracovní dobu a jaké má povinnosti?

Mohu soudit pouze na základě toho, co sleduji u současného rektora. Je to vrcholná manažerská pozice, ale zároveň je nutné univerzitu důstojně reprezentovat. Z toho vyplývá, že pracovní doba je v postatě neustálá. Není možné vypadnout z role, rektor nepřestává pracovat téměř nikdy, protože je velice náročné řídit univerzitu, která má přes čtyři tisíce zaměstnanců a čtyřicet tisíc studentů. Masarykova univerzita je instituce s miliardovým rozpočtem, takže rozhodně nelze očekávat, že by se práce rektora dala dělat na méně než sto procent.

anketě, která se týkala představy správného rektora zaznělo, že by měl mít kontakt se studenty. Myslíte, že na to má opravdu čas?

Určitě je to správná myšlenka a myslím si, že i stávající rektor se tohoto úkolu zhostil dobře. Vede například závěrečné a disertační práce. Existují i další platformy, kde se může pravidelně setkávat se studenty, ať už je to studentská komora akademického senátu nebo jiné.

Velká zaneprázdněnost rektora dává tušit, že na všechnu práci není určitě sám. Jaký je rektorův tým?

Je samozřejmostí, že řídit takovou instituci nemůže být čistě prací jednoho člověka. Rozhodnutí, které by měl rektor činit, nejsou rozhodnutími jednotlivce, ale je to výsledek konzultace a shody. Rektor má k ruce úzkou skupinu, prorektory. V současnosti existuje šest prorektorů, kteří mají rozdělené kompetence. Počet se může ale lišit, záleží na každém rektorovi. Nejsou to však jen prorektoři, ale zároveň se účastní i jednání s kolegiem, s orgánem, ve kterém mají zastoupení jednotlivé fakulty.

 

Více informací o volbě nového rektora najdete zde.

Klíčová slova: rektor, Tereza Fojtová, mluvčí, univerzitní volby

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.