25.03.2019 17:24


Reportáž: Soutěž ve street dance na vlastní kůži

Autor: Marie Kolajová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

O víkendu zaplnily Fakultu sportovních studií Masarykovy univerzity tanečníci nejrůznějšího věku i kategorií. Czech Dance Organization (CDO) tam pořádala regionální kolo formací ve street dance.

Neobvyklé prostory

Soutěž se táhne přes celý víkend. Moje kategorie, tedy dospělí extraliga a produkce, soutěží až v neděli. Když přicházím ke kampusu, už z dálky rozpoznávám trenéra. Černá bekovka, černá košile, šedé kalhoty. „Marie, Marie!“ směje se na mě z dálky a dává mi pásku pro tanečníky na ruku. Šatnu prý máme vzadu nalevo. Jakmile do ní vejdu, zarazí mě hned dvě věci:  Tak malá šatna to je a jaké je tu neskutečné teplo. Jak se sem asi vejdeme, říkám si. V tu chvíli ale za mnou přijde kamarádka Klárka, že se jdeme podívat do tělocvičny.

Tělocvična je přeplněná k prasknutí. Místo basketbalových košů jsou reflektory a velké obrazovky. Na tribunách není ani jedno místo. Natěšení rodiče skandují a fandí svým ratolestem. Naše děti právě dotančily, ale my jsme to nestihly. „Nepůjdeme ven, když je tam tak hezky?“ ptá se mě Klárka. Prodíráme se úzkými chodbami mezi tanečníky, až se konečně dostáváme před budovu. Všude je spousta lidí a hudby. Potkáváme našeho druhého trenéra Dominika, který je venku i s klukama. Vypadají jako klasičtí tanečníci. Sluneční brýle, kšiltovky, velké mikiny. Tančí s reproduktorem puštěným naplno. Vzhledem k tomu, že máme asi dvě hodiny, než začne naše první kategorie, přidáváme se k nim.

Nečekané zmatky

„Hele, tak produkci prej posunuli až na čtvrtou,“ říká nám trenér Patrik. „Ale to není možný, v harmonogramu píšou přece ve tři,“ hádám se s ním. Domluvíme se, že si to venku ještě jednou zopakujeme a pak se půjdeme převléct do kostýmů. První kategorie, které se účastníme, tedy produkce, spojuje děti, juniory a dospělé dohromady. Soutěžíme zatím jen dvě skupiny, takže nejsme nervózní. V klidu si opakujeme choreografii, když v tom přiběhne někdo z tělocvičny a křičí: „Jdete asi za deset minut!“ V tu chvíli nastává panika, protože polovina z nás není ještě převlečená. V rychlosti na sebe naházíme věci a utíkáme dovnitř. Nakonec zjišťujeme, že to nebylo tak horké. Jdeme až za půl hodiny.

Choreografie trvá osm minut, protože produkce vyžaduje delší časové úseky. Cítím, jak rychle dýchám, ale vím, že mám před sebou ještě druhou půlku. Naštěstí je uprostřed část, kdy tancují jen junioři a tak si můžu chvilku oddechnout. Na diváky přes silné světlo reflektorů nevidím, ale obrovská vlna potlesku, která se strhla hned po posledním tónu, mi dodává dobrý pocit. „Panebože já jsem tak zpocená, že na sebe nic neoblíknu,“ obracím se ke Klárce v šatně. „Ale pojď, dáme si něco na jídlo, vyhlašování výsledků je stejně až za dvě hodiny,“ pobízí mě moje drobňoučká kamarádka.

Přichází chvíle vyhlášení. Kromě produkce budou oceňovány i děti. Trenéři se svými svěřenci stojí v malých hloučcích a netrpělivě čekají na výsledky. Naše děti se umístily na třetím místě. Už přichází na řadu vyhlašování produkce, ale ani zdaleka tu nejsme všichni. Vyhráli jsme. Vzhledem k tomu, že jde teprve o regionální kolo, není to až takový úspěch, ale i rozhodně máme radost. Především ti mladší, co s námi tancují. Nastupujeme na parket, a už na nás věší medaile. „Ještě fotku,“ říká Patrik.

Čekání a nervy

V osm hodin nás čeká kolo street dance extraliga malých formací. Choreografii s názvem Razzmatazz nás tančí jen deset. Za to jsme samé ženy. „Docela se bojím, abych pravdu řekla,“ svěřuje se mi Klárka. „Musíte tam nechat všechno. Vím, že na to máte,“ snaží se nás podpořit Patrik. Taky jsem docela nervózní. Měli jsme málo tréninků a nejsem si jistá ve všech pasážích. Mezitím, co čekáme v naší miniaturní šatničce, soutěž probíhá dál. Kromě street dance se dnes soutěží i v discu nebo artu. Jsou i tři různé poroty, aby mohly objektivně posoudit různé druhy tance. „Napište všem, že si to jdeme ven zkusit,“ oznamuje Patrik. Všechny poslechneme a do pěti minut už jsme před fakultou a stavíme první tvar. „O půl osmé buďte u placu, ať jsme pospolu, než to začne,“ říkám holkám a jdu se převléct.

Je pár minut po půl. Všechny stojíme v kroužku a říkáme si, že to zvládneme. „Ještě bych zkusila tuhle pasáž,“ říká Háňa. „Nezapomeňte na výrazy,“ podotýká Bety. Už jsme hodně nervózní. Tančíme proti třem jiným skupinám. Jakmile začíná naše kategorie, přesouváme se i s trenérem blíž k parketu. „Nabombíte to tam. Já vím, že jo,“ říká nám Patrik. Na řadu jdeme třetí. Razzmatazz je choreografie, kde se tančí dlouho na bubny. Hned po první písničce už nemůžu. Ale před poslední částí, kdy s holkama křičíme B-Fresh!, což je jméno naší skupiny, mě to hrozně nakopne. Po skončení choreografie mi přijde, že to hrozně rychle uteklo. Hned se ptáme Patrika, jak se mu to líbilo. „Upřímně jsem vás to viděl dát i líp. Začátek byl super a konec taky, ale prostřední dvě písničky jste vypustily.“ Mrzí nás to, protože máme všechny pocit, že jsme to zatančily nejlíp, jak umíme. Ptáme se i ostatních na názor. Všichni jsou z Razzmatazz hotoví, což nás uklidňuje.

Radost z úspěchu

Než bude vyhlášení, soutěží se ještě v jiných kategoriích. S holkama i s Patrikem si sedáme na bok a komentujeme průběh soutěže. „Mně se ty formačky, co šly proti vám moc nelíbily. Mám z toho dobrej pocit,“ říká nám Patrik. V show kategorii sledujeme formace s příběhy a rekvizitami. Jedna taneční skupina se do toho tak opřela, že mají i kontaktní čočky. Upřímně jsem ráda, že už to máme za sebou.

Je to tady. Výsledky. Hned jak dojdou k malým formacím extraligy, zpozorníme. Držím se trenéra i holek a doufám v to nejlepší. Když oznámí druhé místo, okamžitě začínáme skandovat. „Jsme první!“ „Vyhrály jsme!“ Křičíme s holkama a jdeme si pro výhru. Musíme se smát, protože medaile, co dostáváme, jsou z minulého roku. Asi jich nevyrobili dostatek. „Hrozně moc děkujeme,“ říkám Patrikovi, protože kdyby nebylo jeho, žádná výhra není. Už je pozdě večer a zítra je pondělí. Hned jak se společně vyfotíme, odcházíme s dobrým pocitem domů. Byl to sice náročný, ale velice úspěšný den.

Klíčová slova: soutěž, street dance, CDO, regionální kolo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.