06.12.2020 18:22


Reportáž na vlastní kůži: Andělem v době koronavirové

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V sobotu navštěvoval děti svatý Mikuláš. I přes omezení, která v celém Česku platí, si našel cestu do mnoha domovů a zájem o jeho návštěvu se příliš nezměnil. Tradici jsme neporušili ani v malé vesnici nedaleko Brna.

Zbraslav, Brněnsko – Mikuláš tady navštěvuje rodiny s dětmi pravidelně každý rok. Ve Zbraslavi, malé vesnici na západ od Brna, je domovní pochůzka 5. prosince tradicí, která se předává z generace na generaci. Také letos jsme se rozhodli ji uskutečnit. Přálo nám nejen počasí, ale i vládní opatření. Díky tomu, že ve čtvrtek přešla celá republika do třetího stupně protiepidemického systému (PES), nám stačili malé změny, abychom mohli celou akci uskutečnit.

Přípravy začaly letos o hodně později. Nikdo nevěděl, jaká opatření budou platit, a jestli si vůbec chození budeme moci dovolit. Nakonec jsme se ale dohodli na omezené verzi. Budeme zůstávat venku, nebudeme chodit do domácností. Vždycky chodíme ve dvou skupinách a rodiny máme rozdělené na půl, jinak bychom je všechny nestihli obejít. Při zjišťování zájmu rodičů jsem ale tentokrát trnula, jestli vůbec budeme mít kam jít.

I sestava byla tentokrát nejistá. Minulý rok jsem se rozhodla, že půjdu hned a bez váhání, letos to bylo kvůli současné situaci horší. Nejdřív jsem uvažovala, jak se z toho vykroutit, ale nakonec jsem si řekla, že když budeme přemýšlet nad tím, co děláme, a dodržíme všechna opatření, nemělo by se nic stát. Nakonec jsem ráda, že jsem se zúčastnila," vysvětluje jeden z našich andělů Hana Svobodová.

Rodiny však ukázaly, že na udržování tradic jim záleží. Několik rodin se rozhodlo pro letošní rok raději návštěvu zrušit, ale jejich místa okamžitě zaplnily rodiny nové, u kterých jsme ještě nebyli. Dva dny před akcí jsme ale kvůli epidemii museli přesto nějaké věci měnit. Jedna rodina se odhlásila kvůli karanténně, jiná musela ze stejného důvodu zůstat v bezpečné vzdálenosti za oknem. Ostatní ale byli rádi, že jsme to letos nevzdali.

„Návštěva pro mě byla samozřejmostí, nebyl důvod tuto tradici rušit. Děti se těšily, mluvily o tom už několik týdnů dopředu. Letos to bylo jiné v tom, že Mikuláš s andělem a čertem nás nenavštívili doma, ale venku na dvoře. Mělo to také svoji atmosféru a myslím, že i děti z toho měly velmi pěkný zážitek,“ popisuje Markéta Bednáriková, jejíž děti navštěvujeme pravidelně už několik let.

V sobotu odpoledne se už scházíme na faře a začínáme se připravovat do kostýmů. Potom už jen čekáme na tmu a vycházíme do ulic. Auta projíždějící kolem zpomalují, aby si nás jejich řidiči prohlédli. Lidé, kteří nás míjí, se za námi otáčejí. Asi nikdo nečekal, že nás letos uvidí.

U rodin musíme být opatrní. Někde zůstáváme venku, někde nás nakonec zvou alespoň za dveře. My andělé jsme si s sebou roušky pro jistotu vzali, přestože venku už nejsou povinné. Jsme to totiž my, kdo dětem předává balíčky se sladkostmi.

Procházíme od domu k domu podle přesného harmonogramu. V jednom domě v polovině cesty dostáváme stranou i malé občerstvení a posílení můžeme pokračovat dál. Od pátku se oteplilo a teď i vítr ustal. Díky tomu nám není zima a nemrzneme, přestože se letos nemáme kde zahřát.

Na dětských tvářích vidíme strach, ale i radost z dárečků, které jsme jim přinesli. „Nejvíc se mi líbilo, že mi čerti dali uhlí, a andílek bonbony. Čerti se mi líbili, ale bál jsem se,“ říká pětiletý chlapec, kterého navštívila naše druhá skupina. Některé děti pláčou hned od chvíle, kdy čerty uvidí.

Mikuláš potom otevírá knihu hříchů, odkud jim předčítá nejprve jejich prohřešky, a potom se dostaně i k pěkným vlastnostem. Pokud ale děti chtějí čerty zahnat úplně, nestačí jen jejich dobré skutky zapsané v knize. Musejí říct básničku nebo zazpívat písničku. Někde sázejí na jistotu a společně se modlí.

Na konci se už potkáváme s druhou skupinou a na faru se vracíme společně. Tím jsme nabídli několika kolemjdoucím dětem zvláštní podívanou, dva Mikuláše vedle sebe. Smějeme se, když si představujeme, jak zvláštní jim to musí připadat.

Klíčová slova: Mikuláš, nadílka, děti, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.