27.10.2020 19:56


Reportáž: Když Harry Potter dostane mrtvici

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na Masarykově univerzitě právě probíhá dvanáctý ročník Science slamu, tentokrát poprvé pouze online. Prvním vystupujícím byl Jan Bobek, který se se svým projektem představil v pondělním videu. Mluvil o mrtvici a o tom, jak ji poznat a jak poskytnout pomoc.

Science slam MUNI

Brno – Letošní ročník vědecké show Science slam začal ve středu, kdy se jeho diváci dočkali traileru. Celý ročník je ale výjimečný svou formou. Kvůli epidemii koronaviru je letos vše online, formou takzvaných Science slam mini series.

Místo tradičního celistvého programu se účastníci představují v samostatných videích, která vychází vždy v pondělí. Videa jsou předtočená a zcela bez publika. „Natáčeli jsme jeden celý den. Každý měl svůj natáčecí slot a jediný, kdo byl jejich publikem, byl štáb a my jako organizátoři. Původně jsme řešili, že by tam řečníci měli alespoň s rozestupy nějaké dva kamarády, před kterými by to mohli říkat, což nakonec kapacitně možné nebylo,“ popisuje organizátorka akce Hana Vrtalová.

Před tím, než mohou přihlášení účastníci vystoupit, musí absolvovat workshopy, které jim mají pomoci s přípravou a zpracováním projevu a seznámit je s průběhem akce. O ty nebyli vědci ochuzení ani letos. „My jsme workshopy zvládli osobně, byť tedy za velmi přísných opatření. Dodržovali jsme dvoumetrové rozestupy a byli jsme celou dobu v rouškách,“ ujišťuje jeden z vedoucích těchto workshopů Petr Sucháček.

Po absolvování této přípravy už mohou řečníci předstoupit před publikum, i když letos pouze virtuálně. Prvním z nich byl v pondělí Jan Bobek z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Svůj výstup začíná v roli muže, který dostal mrtvici. Dělá si ale legraci, když ho před ní někdo varuje, a nepoznává její příznaky. Odchází si lehnout v domnění, že mu ráno bude lépe. Na scéně se objevuje smrťák s kosou. Divákům vysvětluje, jak mozkovou mrtvici poznat. Předvádí, jak by to vypadalo, kdyby mrtvici dostal Jack z Titanicu, Elsa z Ledového království nebo Harry Potter v Bradavicích. Potom se z filmů vrací do reality a na příkladech popisuje jednotlivé příznaky mrtvice. Babička, která se nemůže usmát, děda, který nepodá ruku při pozdravu, a nakonec kamarád v hospodě, který ještě střízlivý říká nesmysly. Tak smrťák radí divákům, jak se mu vyhnout. Zhasínají světla a při opětovném rozsvícení už na pódiu stojí Jan Bobek sám za sebe a na závěr pětiminutového vystoupení přestavuje svůj projekt, který seznamuje veřejnost právě s touto nemocí.

Janu Bobkovi, který takto vystupoval poprvé, přitom ani příliš nevadilo, že se nakonec scénky pouze točily. „Přijde mi, že vystupování před publikem by bylo přirozenější, ale na kameru se to taky dalo nacvičit. Sice to vyžadovalo vícekrát některé věci sehrát, ale je to zajímavá zkušenost a bavilo mě to,“ komentuje a dodává, že určitou reakci na své vystoupení měl už z workshopů od svých kolegů účastníků a tím si mohl vyzkoušet, jak by asi reagovalo publikum.

Akci pořádá Masarykova univerzita letos už podvanácté a účastníci v ní v běžných ročnících soutěží o to, kdo nejlépe přiblíží divákům svůj výzkum a nejvíce je svým vystoupením zaujme. Toto soupeření ale letos kvůli opatřením neprobíhá. „My jsme chtěli, aby to byla spíše epizodní show, kde ta videa budeme pouštět postupně, protože u streamu není sledovanost tak velká jako u jednotlivých videí. U tohoto formátu by ale bylo náročnější hlasování zorganizovat. Navíc Science slam mini series jako takový nikdy soutěžní nebyl a vždycky to byla pouze přehlídka té vědy,“ vysvětluje Hana Vrtalová.

Videí bude celkem pět stejně jako účastníků. Mezi dalšími vystupujícími budou dva vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity (MU), jeden z Vysokého učení technického a celou sérii zakončí výzkum z Přírodovědecké fakulty MU.

Klíčová slova: Science slam, Masarykova univerzita, věda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.