28.10.2017 21:35


Recesní soutěž Memoriál V. I. Lenina v požárních útocích měla opět velký úspěch

Autor: Barbora Ficbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Největší soutěž požárních útoků v České republice, přes dvě stě sedmičlenných týmů, areál kovovýroby. Řeč je o prestižním závodě O putovní pohár VŘSR aneb Memoriál V. I. Lenina, který zná snad každý, kdo se alespoň trochu požárnímu sportu věnuje. Soutěže se není jednoduché zúčastnit, mnoho týmů se na ni kvůli kapacitě ani nedostane a musí doufat, že následující rok budou mít větší štěstí. Hasiči z Širokého Dolu letos připravili již devatenáctý ročník. 

Závodnice běží, aby byly co nejdříve u terčů. Foto: Barbora Ficbauerová

Široký Důl – Největší soutěže v požárních útocích v Česku se zúčastnilo přes dvě stě týmů. O putovní pohár Velké říjnové socialistické revoluce aneb Memoriál V. I. Lenina je velký zájem, mnoho dalších družstev se ani nevešlo do kapacity. V sobotu 28. října se konal už devatenáctý ročník. Závody pořádají dobrovolní hasiči v Širokém Dole netradičně uprostřed areálu kovovýroby Flídr, kde se mimo jiné vyrábí náčiní pro požární sport.  Závodů se v hojném počtu účastní i týmy ze Slovenska.

Jedná se o recesní soutěž, kde závodníci běží kolem rakve s Leninem a po areálu jsou rozeseté připomínky minulého režimu. Při zahájení každého z ročníků divadelníci předvádí krátkou zábavnou scénku, letos byl na programu pohřeb Fidela Castra. „Nejprve šlo pouze o závod O putovní pohár VŘSR, který vymysleli chlapi u piva. Postupně jsme na začátku začali dělat divadla, kde hrál pán, který vypadal úplně jako Lenin. Lidé si s ním závody spojili a začali jim podle něj říkat,“ popisuje vznik názvu Memoriál V. I. Lenina organizátor Jakub Paulíček s tím, že dotyčný pán už ve scénkách nehraje. Název se ale uchytil.

Závody se staly oblíbenou a prestižní záležitostí. „Netroufám si říct, čím to je, že jsou závody tolik populární. Vždyť je tady hrozná dráha, běží se na asfaltu, a ještě do kopce. Nejspíš to bude skvělou atmosférou, která tady každý rok je,“ řekla komentátorka a závodnice Michaela Knížková a dodala, že Leninův memoriál je už mezi hasiči velkým pojmem. Paulíček doplnil, že závody rychle plynou, protože týmy se mění téměř po dvou minutách.

Na soutěž se není jednoduché dostat, přestože se jedná o největší závody v Česku. Kapacitu mají přibližně dvě stě závodních týmů. Každý rok je vyhlášený den a přesná hodina, kdy začíná telefonní rezervace. Člověk, kterému se podaří dovolat, může přihlásit vždy jen jedno družstvo. „Celý tým, což je sedm lidí, jsme opakovaně vytáčeli dané číslo a doufali, že nám to někomu zvednou. Nakonec se zadařilo a jsme moc rádi,“ vyprávěl závodník z SDH Letohrad Kunčice Bohumil Krejsa.

Požární sport mnohdy není pro širokou veřejnost známý, přestože se české reprezentace poměrně úspěšné umisťují i ve světě. Konkrétně požární útok je náročnou sportovní disciplínou, kde musí spolupracovat sedm lidí. Každý člen týmu má přitom jinou funkci. Z padesáti ženských týmů letos vyhrály s nejlepším časem hasičky z SDH Radíkov, které zároveň překonaly svým časem 16,60 vteřin ženský rekord dráhy. Mužských týmů bylo přes sto padesát a s časem 13,91 vteřin vyhráli muži z SDH Mladoňovice.

Klíčová slova: požární útoky, požární sport, Memoriál V. I. Lenina

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.