05.03.2014 13:01


RE:PARÁDA: levná varianta pro velké parádnice

Autor: Barbora Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Snad každá žena či slečna zná ten pocit, kdy kouká do skříně a nemůže se rozhodnout, co na sebe. Všechno je buď moc nemoderní, obnošené nebo to prostě zrovna není ono. Řešení této situace sídlí od listopadu v Jaselské ulici. Jmenuje se RE:PARÁDA: První česká knihovna s oblečením.

Oblečení v půjčovně.Brno - Levný způsob, jak se obléknout každý den jinak a originálně. Tak se dá popsat útulný krámek v Jaselské ulici. Pod názvem RE:PARÁDA v něm podniká tvůrčí duo Kateřina Říhová a Markéta Melendéz. Jejich koncept je jednoduchý. Zákaznice zaplatí předplatné ve výši 390 korun na měsíc a za tuto částku si může třikrát za týden zapůjčit jeden kousek oblečení. Vybrat si může z originálních vintage kusů pro každou příležitost. Sortiment je zatím složen zejména ze speciálně upravených modelů z Berlína a Barcelony a ze skříní majitelek a jejich známých. Své oblečení však mohou věnovat i zákaznice. Šatstvo, které přinesou, majitelky obchodu buď přešijí a zařadí do nabídky, nebo je věnují na dobročinné účely.

„Když jsem loni bydlela v Barceloně, tak mi moje učitelka němčiny vyprávěla o projektu v Hamburku, který funguje podobně jako RE:PARÁDA. Přišlo mi škoda, že u nás nic podobného není. Řekla jsem o tom své kamarádce Markétě a rozhodly jsme se, že to zkusíme,“ vypráví Kateřina Říhova, jak vznikl nápad půjčovnu založit.

Na nezájem si zatím půjčovna nemůže stěžovat. Hodně lidí se chodí podívat, protože si o obchodu někde přečetli, nebo jim ho někdo doporučil. Od svého otevření si služby předplatila téměř stovka zákaznic. „Češi jsou sice trochu konzervativnější. Hodně jich se přijde podívat. Nechají si to projít hlavou. Pak se třeba vrátí s tím, že je to skvělý nápad a jak to, že to ještě nikoho nenapadlo. Možná na to má i vliv atmosféra, kterou se nám tady povedlo vytvořit,“ přemýšlí Říhová. Zájmu o půjčovnu hodně napomáhá i plesová sezóna, která je v plném proudu. Asi největší výběr je právě mezi šaty.

Pokud si zákazník není jistý, zda by využil měsíčního předplatného, existuje vždy možnost půjčit si oblečení jednorázově. „V rámci festivalu Cinema Mundi jsme pořádali přímý přenos předávání Oscarů. K němu jsme organizovali i doprovodný tematický večírek. Lidem, kteří nemají oblečení v daném stylu, jsme chtěli nabídnout něco elegantního, co by si mohli půjčit,“ vysvětlila zákaznice Lenka Pečivová, proč využila služeb RE:PARÁDY.

Kromě obchodu slouží prostor i jako zázemí pro návrháře, architekty, bytové designéry a jiné tvůrčí zájemce. Někteří z návrhářů dokonce prodávají své oblečení i v krámě, kde je pro ně vyhrazena speciální místnost. „O šaty je velký zájem. Dokonce takový, že nestíhám. Jsem ještě zaměstnaná v Národním divadle, takže občas musím i zakázky odmítat,“ říká Petra Říhová, která navrhuje pod značkou Prelude.

Pokud zájem o šatovou knihovnu vydrží, nebrání se majitelky ani možnosti otevřít další pobočku. Pravděpodobně v Praze. „Ozývají se nám lidé, kteří by s námi rádi novou pobočku otevřeli. Zatím hledáme, protože tahle práce vyžaduje hodně nasazení. Sami bychom to nezvládly, ale určitě by se nám líbilo, kdyby se tenhle koncept rozšířil,“ plánuje do budoucna Kateřina Říhová.

Klíčová slova: RE:PARÁDA, móda, půjčovna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.