03.03.2013 09:01


Rap nebo punk? Žižkovská noc uspokojila každého

Autor: Barbora Chudíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Osmnáct klubů, stovka kapel, divadla, autorská čtení. Festival Žižkovská noc probudil na pražském Žižkově horečku páteční noci!

Symbol Žižkova (Žižkovská věž) byl pro mnoho návštěvníků festivalu záchytným bodem. Foto: Barbora Chudíčková

Praha  Výběr takového množství klubů a kapel, který se zdál ještě před několika dny jako skvělý nápad, se už na počátku večera zdá jako malá noční můra. Kam vyrazit? Které kapely si poslechnout? A jak to všechno stihnout? Zdá se to jako nemožné. Už první vytyčená zastávka zřejmě neexistuje, hodinové bloudění po zmrzlém Žižkově začíná být unavující. Lidi pobíhají s mapkami v rukou a hledají kluby, které jsou k nenalezení. „Nevíte, kde je Final? Už ho hledám asi půl hodiny,“ žádá o radu jeden z návštěvníků festivalu a bezradně pokračuje dál labyrintem žižkovských ulic.

Konečně! Žižkovský suterén se noří ze tmy. Malá hospůdka je narvaná k prasknutí a z povzdálí se linou zvuky alternativního seskupení Schrödingerova kočka. Vidět kapelu je téměř nemožné. Člověk je rád, když se dostane do chodby, odkud je alespoň slyšet. Davy se brodí sem a tam, každý si chce urvat alespoň kousek místa. 

Už je jasné, že poslechnout si všechny kapely podle předem vymyšleného plánu je nereálné. Některé kluby jsou od sebe vzdálené i několik kilometrů a bloudící člověk nemá šanci dorazit včas. Nedaleko Žižkovského suterénu se tlačí davy lidí do hospody U Habásků, kde začínají ladit rock´n´rollový Rumblemen. I zde jsou prostory velmi stísněné a lidé se mačkají až k výčepu. „Pojďte sem, tady to vypadá dobře,“ pokřikuje mladík u vchodu na své kamarády. Přichází další dávka rock´n´rollu v podání kapely Fouso Mojo a U Habásků přestává být dýchatelno.

„Přijeli jsme až z Pardubic, tohle si nemůžeme nechat ujít,“ říká skupinka fousatých mužů mířících do Žižkovského suterénu, který se zdá být nafukovací. Hlava na hlavě poslouchá právě hrající folkovou dvojici Kopec Šišek. Lidé sedí na pódiu i na stolech, není se kam hnout.

Dalším cílem je Bunkr Parukářka, kde hraje jedna z hlavních kapel dnešního večera, punkový NVÚ. „Ani tam nechoďte, to se nedá,“ radí pokuřující dvojice. A skutečně, do Parukářky, kde se vzduch ztratil v nikotinu a alkoholových oparech, se není možné nacpat. Lidi postávají už na schodech, které vedou do bunkru, a vzduch je tak nedýchatelný, že nemá cenu zůstávat. Navíc kapela NVÚ evidentně dohrála, což potvrzuje, že není možné stíhat přecházení z klubu do klubu včas.

Ač se to zdá nemožné, je půlnoc. Všechno to pobíhaní po Žižkově sebralo víc času než samotný poslech hudby. Poslední zastávkou je klub XT3, kde začíná hrát v rytmu reggae kapela Chaotic. Stále je plno, účast na Žižkovské noci je opravdu velká. Poslední kapela dohrává, v některých klubech ještě hrají DJs, s jejichž hudbou lze přečkat až do rána. 

Jedno je jisté – festival se vydařil. Příště snad možná místo kalhot obléknout tepláky, obout tenisky a za svou oblíbenou kapelou si prostě doběhnout. 

Klíčová slova: žižkovská noc, žižkov, praha, festival, hudba, kultura

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.