10.03.2011 02:00


Psycholožka: Domácí násilí prožívají muži i ženy podobně

Autor: Anežka Michnová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Konference Muži jako oběti domácího násilí, která se konala 9. března na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, se zúčastnilo pět odborníků a odbornic z oblasti psychologie, kriminalistiky a sociologie.

Přehrát audio

Audio

Autor: Anežka Michnová

Brno - Psycholožka a soudní znalkyně Yvona Fasurová vystoupila s příspěvkem Psychologická práce s muži jako Psycholožka Yvona Fasurová z Brna se zúčastnila konference Muži jako oběti domácího násilíoběťmi domácího násilí. Problematice se věnuje už jedenáct let. Od roku 2001 vede skupinové terapie v azylovém domě se skrytou adresou, který provozuje občanské sdružení Magdalenium. Svůj referát zaměřila na zkušenosti z praxe.

Lze srovnat psychologický profil týraného muže a týrané ženy?

Myslím, že mezi nimi není rozdíl, oba prožívají domácí násilí obdobným způsobem. Manifestují se u nich psychické a tělesné obtíže, mezi psychické patří přetrvávající úzkost. Bývá tu syndrom týrané osoby, menší sebehodnocení, pocity méněcennosti, blokace sil potřebných ke změně. Objevují se depresivní obtíže, od nejslabších projevů až po středně těžké deprese.

Liší se týrání muže ženou od modelu, kdy muž bije svou ženu?

Pokud týrá žena muže, převládá násilí psychické. Vyplývá to ze samotného fyzického habitu obou osob, tedy z toho, že žena se nemůže vyrovnat muži ve fyzické síle. Nechci říct, že by psychické násilí v opačném případě, kdy je týrána žena, nebylo.

Proč je násilí na mužích v české společnosti tak zesměšňované?

K domácímu násilí se společnost staví ještě stále poměrně ambivalentně. V populaci je procento mužů, kteří vůbec neberou na vědomí domácí násilí. To, že existuje týraný muž, je pro ně absolutně nepřijatelné.  

Co by se mělo dělat, aby toto téma nebylo veřejností zlehčováno?

 Více psát a mluvit o tomto tématu. Ať už formou seminářů nebo různých přednášek, základními školami počínaje.

Je práce s týranými muži obtížnější než s týranými ženami?

Myslím, že ne. Nesetkala jsem se ale s mužem, s obětí domácího násilí, který by podal trestní oznámení na pachatele. Ani nebývá zvykem, aby se muži nechali ošetřit a lékařský nález potom použili proti partnerce. Což souvisí s faktem, že se neadaptují na roli oběti. Jinak práce je velmi obdobná.

S kolika muži ohroženými domácím násilím jste ve svém poradenství už pracovala?

Za poslední dva roky to bylo devět mužů, kteří dochází nebo docházeli do poradny na terapeutická sezení.

Je nějaký rozdíl mezi týraným homosexuálním a heterosexuálním mužem?

V tom, co oběť prožívá, ne. Ale gayové se více zajímají o aspekty partnerského života a o psychologii, takže jsou informovanější a bývá u nich racionální náhled na problém.

Klíčová slova: domácí násilí, týraní muži, homosexuálové, psychologie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Eva Daňhová | 23. 01. 2012, 22:08
Dobrý večer.Znám jednoho muže velmi dobře,který je vydírán svou manželkou a velmi ponižován.Bohužel tato situace trvá již několik let s tím, že se stupňuje a vyhrocuje tato situace k horšímu.Muž již dosáhl takových psychických problémů, kdy se bojí jít do práce,aby si manželka na něho zase něco nevymyslela. Jde o to,že ona na něho jako první podala stížnost a udání na policii,že je psychicky týrána.Muž se chce rozvést,ale ona po něm požaduje velký obnos peněz a mezi čtyřma očima mu řekla,že pokud jí dá peníze,tak stáhne žalobu.Byl pozván na policii,kde mu řekly,že pokud se prokáže,že došlo k domácímu násilí,nejvyšší sazba je 5 let a půjde si sednout. Tohoto muže znám opravdu velmi dobře.Nikdy by nikomu neublížil.Když měl pohřbít křečka raději o to požádal svou první ženu,aby ho pochovala.Měl slzy v očích a raději někam zašel,aby to neviděl.S první ženou se rozešel na základě dohody. Mluví spolu a komunikují ohledně výchovy a dostudování syna úplně normálně bez jakýchkoliv problémů.Ráda bych mu pomohla a tak se obracím na Vás jako na kompetentního odborníka,kterého se ptám kam se obrátit a co s tím vším dělat.Děkuji Vám za odpověď.