11.04.2014 15:07


Psychologové mohou zlepšit veřejnou politiku, myslí si Kai Ruggeri

Autor: Haraštová Vendula | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Co mají společného psychologie, politika, zdravotnictví, ekonomika a inženýrství? To, že se jimi zabývá americký výzkumník Kai Ruggeri, který tento týden přednášel na brněnské Fakultě sociálních studií.

Kai Ruggeri byl hostem katedry psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.Brno – Přednášku o vlivu psychologie na veřejnou politiku uspořádala ve čtvrtek Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V pět hodin odpoledne si mohli nejen studenti, ale i veřejnost, přijít poslechnout cambridgeského výzkumníka a psychologa Kaie Ruggeriho. „Jsme moc rádi, že i když Kai strávil minulý měsíc na Univerzitě v Coimbře, přijal naši nabídku a přijel i do Česka. Je to jeden z nejzábavnějších a nejcharismatičtějších lidí, které znám, a zároveň je opravdovým odborníkem na probírané téma s rozsáhlými zkušenostmi,“ uvedl jeden z organizátorů Ladislav Záliš.

Přednáška s názvem Psychology and Policy se věnovala tomu, jak mohou psychologové přispět k rozvoji politiky, ekonomiky a zdravotnictví. „V češtině neexistuje pro výraz policy vhodný překlad. Jedná se o postup, proceduru i řešení nějakého veřejného problému. Není to zákon, za nedodržování nehrozí sankce,“ vysvětlil hned na začátku Ruggeri. „Příkladem problémů jsou globální oteplování, kouření nebo nezaměstnanost matek samoživitelek,“ upřesnil.

Ruggeri se v přednášce zabýval otázkami, které trápí nejen Evropu, ale i Českou republiku. „V Česku dělají politici často rozhodnutí, aniž by se zeptali veřejnosti, a to je problém,“ zamýšlel se. Podle něj by s tím právě psychologové měli začít něco dělat. „Psychologie by se měla více zaměřit na veřejné dění, na realitu“ nabádal výzkumník. Může tak podle jeho názoru pomoci zlepšit životy obyčejných lidí.

Návštěvníci ocenili i jeho smysl pro humor. „Velmi zajímavé vystoupení, moc se mi líbilo. Oceňuji, že ho Kai Ruggeri občas obohatil o nějaký vtip. Také se mi líbilo, že do prezentace zařadil výzkumy. Jen je škoda, že nepřišlo více lidí,“ shrnula své dojmy jedna z posluchaček Kamila Doleželová. Po konci přednášky mohli návštěvníci s cambridgeským psychologem zajít posedět do hospody.

V pátek a v sobotu se uskuteční pod vedením Ruggeriho ještě blokový kurz pro předem registrované studenty se stejným tématem jako u přednášky.

 

Medaion
Kai Ruggeri je původem Američan, který pracuje jako výzkumník a lektor psychologie na Cambridgeské univerzitě. Specializuje se na design výzkumu, metody a analýzy. Podílí se rovněž na mnoha projektech souvisejících se zdravotnictvím, ekonomikou, psychometrikou, politikou a inženýrstvím.

Klíčová slova: psychologie, Cambridge, politika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.