05.05.2015 13:12


Psovodka: I mezi mnou a psem občas vypadne signál

Autor: Šindelářová Kateřina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Někdo se psem chodí na procházky. Jiný k nim přidá slalom psa mezi nohama, skákání do náruče, prolézání tunelem nebo přebíhání kladiny. To vše v časovém limitu a pod dozorem rozhodčích. Aktivitám jako agility nebo dogdancing se věnuje i Aneta Ochránková se svou kolií Emily.

Brno – Agility je obdoba koňského parkuru. Překážky, kladiny či tunely však zdolávají psi. V dogdancingu pak psovod se psem na hudbu nacvičí taneční sestavu. I těmto aktivitám se věnuje dvaadvacetiletá studentka knihovnictví Aneta Ochránková s Emily – svou pětiletou fenkou kolie. Co na takovémto sportovním vyžití baví psovoda a co psa?

 

Jakým sportovním aktivitám se s Emily věnujete?

Naší nejoblíbenější společnou aktivitou je agility, někdy dogdancing a dříve jsme se věnovaly i poslušnosti. Emily také hrozně ráda stopuje, ale to zase moc nebaví mě. Samozřejmostí jsou procházky a výlety. A taky gaučing.

Zazněla tu poslušnost. Ta ale není klasickým sportovním vyžitím se psem.

Poslušnost je klasické sedni, lehni, chůze u nohy, aport a podobně. Dělají se z ní zkoušky před rozhodčími, stejně jako se skládají zkoušky i z agility a dogdancingu.

Aneta Ochránková se svou fenkou Emily. Foto: Kateřina Šindelářová

Splnily jste některé?

V agility běháme v kategorii A2, přičemž v kategorii A1 závodí začínající týmy, v A2 pokročilejší a A3 jsou elita. Z dogdancingu se nám zatím podařilo složit zkoušky Freestyle 1 a Dances with Dogs 1. Z poslušnosti máme pouze zkoušku základní ovladatelnosti. Do budoucna bych ráda zkusila ještě nějaké z dogdancingu.

Kdy se tým stane elitou?

Když složí pětkrát zkoušku A2 na výborně bez trestných bodů a je mezi třemi nejlepšími. Splnit podmínky pro přestup do A3 není úplně snadné. Pes musí překonat překážkové dráhy v určitém čase. Ten je většinou nastavený tak, že pomalejší psi dráhu nemusí stihnout a dostanou trestné body. My s tím máme také problém.

Jak dlouho trvá, než se člověk odváží ke zkouškám? Kolik musí mít natrénováno, aby u nich uspěl?

Pes může na první závody v osmnácti měsících. Určitě je ale lepší přihlásit se, až když zvládá všechny překážky a dobře reaguje na povely psovoda. Já se někdy vydám na závody, ačkoliv nemáme natrénováno. Ale i z chyb se dá vytěžit poučení co do příště zlepšit.

Jak se vám v závodění daří?

Poslední dobou je to spíše nic moc. Jsou to ale moje chyby nebo chyby, které pramení z nedostatečného tréninku. Teď na trénování nemám bohužel moc čas kvůli škole. Ale my jsme to s tréninkem nikdy nepřeháněly. Třeba loni v zimě jsme trénovaly někdy i každý týden, zatímco letos jsme byly jen párkrát. Přitom je ideální trénovat dvakrát do týdne.

Říkala jste, že i vy děláte chyby. Co může zkazit psovod?

Neřekne včas povel, dá špatný signál tělem. Pes pak například skočí jinou překážku než má a je z toho diskvalifikace.

Jsou v těchto aktivitách některá psí plemena šikovnější?

Lidé agility běhají nejčastěji s border koliemi, šeltiemi, belgickými ovčáky, jack russell teriéry nebo pudly. Často bývají moc šikovní ale i voříšci.

Viděla jste závodit i nějaké opravdu netypické plemeno?

Viděla jsem šikovného rotvajlera. To je, myslím, plemeno, pro které není běhání přes překážky úplně snadné vzhledem ke stavbě těla. Na agility je to dost robustní a těžkopádný pes.

Největší radost Anetě Ochránkové přinese, když se s Emily naučí nějaký nový trik. Foto: Karolína Skřečková

Měla jste někdy chuť se závoděním a zkouškami skončit?

Samozřejmě. Jednou v létě jsme jely na dogdancingovou zkoušku do Dvora Králové. Cestovaly jsme pět hodin v největším vedru v autě bez klimatizace. Po příjezdu byla Emily tak unavená, že necvičila vůbec hezky. Zkoušku jsme neudělaly. Celý výlet mě přišel asi na dvanáct set korun, a tak jsem si řekla, že už nikdy nikam nepojedu. Přešlo mě to ale už v říjnu, kdy jsme se opět přihlásily na zkoušku z dogdancingu, kterou jsme už naštěstí udělaly.

Co vás na těchto aktivitách baví? Co vás přimělo u nich vydržet?

Líbí se mi spojení mezi mnou a mým psem. I tady sice někdy vypadne signál, ale určitě o mnoho vylepšily náš společný vztah. A stále vylepšují. Baví mě, jak to baví Emily. Možná i proto mě to stále drží. Je to zábava a vždycky mám hroznou radost, když se naučíme něco nového.

Co myslíte, že na tom baví Emily?

Určitě má radost z pohybu a také ji baví, že to děláme společně. Rozhodně největší motivace je pro ni ale odměna – pamlsky.

Jak poznáte, že ji to baví? Co je zaručená známka radosti?

Poznám, že se na mě směje. Vrtí radostně ocasem, štěká na mě. Je to její řeč, kterou jsem se za dobu našeho společného života naučila číst. Stejně tak poznám, když je nejistá a ve stresu.

Myslíte, že i Emily umí číst vaše emoce?

Myslím, že často ano. Hlavně když jsem veselá. Hned začne být taky.

 

Dvaadvacetiletá Aneta Ochránková je z Nového Malína. Vystudovala Střední zemědělskou akademii se zaměřením na kynologii v Humpolci. Nyní studuje druhý ročník knihovnictví a informačních studií na Slezské univerzitě v Opavě. Kynologii a cvičení agility či dogdancingu se věnuje však věnuje nadále. Její pětiletá  kolie Emily je už druhým psem, se kterým trénuje.

Klíčová slova: agility, dogdancing, pes

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.