20.10.2018 20:54


První létající auto s registrační značkou doletělo do Zlína

Autor: Ketrin Jochecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

První létající auto s registrační značkou představil ředitel firmy vyrábějící vírníky Pavel Březina na akci pro podporu onkologie ve Zlíně. Takzvaný „vírník“ mohou piloti-řidiči využívat ve vzduchu i na silnici. Součástí charitativní akce Pomáháme onkologii byla i přednáška o Africe na padáku.

Zlín – Představení vírníku bylo spolu s vybráním peněz na podporu místního onkologického centra hlavním smyslem uskutečněné akce. „Dnešní akce slouží k tomu, aby se lidé seznámili s projektem Pomáháme onkologii, který už tři roky běží a který už přinesl Kongresnímu centru zlínské onkologie zhruba 1 300 000,“ uvedl Marek Šikula, který za projektem stojí. Na platformu Baťova institutu dorazil Pavel Březina na svém dvoumístném vírníku i s hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem.

Vírník funguje na principu vrtulníku, na rozdíl od něj ale nemá poháněný rotor a točí se díky poryvům větru. Během několika minut se dá přestavit z létajícího stroje do funkčního auta na elektropohon, které se může po silnici pohybovat 40 kilometrů v hodině. Ve vzduchu dokáže letět rychlostí 185 kilometrů v hodině. „Jezdíme na elektřinu a létáme na benzín. Je to letadlo, kterému jsme přidali vlastnost auta. Udělat z auta letadlo jde těžko, potřebujete spoustu certifikátů. Udělat z letadla auto je jednodušší,“ sdělil Lubor Mára, manažer vírníkové školy pro výcvik pilotů.

Při pilotování vírníku je nutné dodržet takovou vzdálenost, aby pilot viděl na zem. „Zpravidla se létá ve vzdálenosti 150 až 200 metrů nad zemí. Létat se může mimo města,“ řekl Pavel Březina. Jedná se o první certifikované létající auto.

Vírníky jsou ve světě známy od dvacátých let minulého století, v Československu však bylo jejich používání potlačeno po okupaci. Do povědomí se vírníky dostaly loni, kdy Březina podnikl cestu z Přerova do na Václavské náměstí v Praze a vzbudil u toho pozornost kolemjdoucích. „Máme asi sto dvacet vyškolených pilotů a asi šedesát strojů létá. Cesta na Václavák nebyla míněná jako PR akce, ale přinesla vedlejší efekt, lidé se o těch strojích dozvěděli z médií,“ pověděl Březina.

Od sedmnácti hodin se zájemci mohli dostavit na přednášku Pavla Březiny, který je vicemistrem Evropy i světa v motorovém paraglidingu. „Zajímá mě to, protože můj otec byl aktivní letec, stejně jako manžel. Ty zájmy jsem od nich přebrala i já, takže se na takové věci ráda podívám,“ řekla návštěvnice Tatiana Kalinová.

Vybrané dobrovolné vstupné poputuje onkologickému centru Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Lidé, kteří přispěli alespoň padesát korun, se mohli zařadit do slosování o let vírníkem.

Klíčová slova: vírník, zlín, auto, onkologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.