12.03.2014 14:46


Průměrný plat klesl, absolventi vysokých škol se ale nízkých výdělků bát nemusí

Autor: Anna Dudková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Až o čtyři tisíce korun méně než loni si průměrně vydělají Češi v některých odvětvích. Český statistický úřad vydal zprávu o průměrných mzdách za poslední čtvrtletí roku 2013. Absolventi vysokých škol mají ale podle zrpávy ve většině případů nadprůměrné platové ohodnocení.

Brno – Průměrná hrubá mzda se na jižní Moravě podle údajů Českého statistického úřadu snížila o půl procenta na 25 945 korun. Celorepublikový propad po odečtení inflace je dokonce téměř tři procenta. Nejvýrazněji se snížení platů projevilo v podnikatelské sféře. V řadě oborů, ve kterých se uplatňují absolventi Masarykovy univerzity, se ale stále drží nad průměrem.

Meziroční propad mezd ekonomové předvídali. „Výrazný pokles platů ve čtvrtém čtvrtletí je ovlivněný především vyšším zdaněním, které se zavádělo od roku 2013. Mnoho zaměstnavatelů vyplácelo kvůli solidární dani odměny už ke konci roku 2012, což není obvyklé," uvedla brněnská ekonomka Ludmila Kolátorová. Právě předsunuté manažerské odměny zkomplikovaly odhad vývoje průměrných platů v posledním čtvrtletí loňského roku. „Přesnější je mzdový medián, který ukazuje plat prostředního zaměstnance, tedy běžnou mzdovou úroveň. Medián ve srovnání s minulým rokem naopak stoupl o desetinu procenta," vysvětlil Dalibor Holý z Českého statistického úřadu.

Nejrazantnější meziroční propad zaznamenalo odvětví financí. „Snižování platů se nebojím, dlouhodobý průměr v mém oboru je poměrně vysoký," řekla studentka ekonomie Markéta Kovářová. Naopak nejvíce vzrostly mzdy ve vzdělávání. Přesto ne každý tuto změnu pocítil. „Plat se mi nijak nezvýšil a na průměrné částky zdaleka nedosahuje," uvedla učitelka na olomoucké základní škole Eliška Pokorná.

Nadprůměrné ohodnocení podle údajů statistického úřadu mají absolventi vysokých škol. Mezi obory Masarykovy univerzity s nejvyššími průměrnými platy patří například mediální studia a žurnalistika s průměrem přes sedmačtyřicet tisíc korun nebo veřejná politika a lidské zdroje na fakultě sociálních studií s platem přes osmadvacet tisíc korun, a finance na ekonomicko-správní fakultě, kde průměrný plat činí šestačtyřicet tisíc korun. Vysoké průměrné ohodnocení bezmála pětatřicet tisíc korun  mají také vědečtí pracovníci.

Infografika k statistikám průměrných mezd za čtvrté čtvrtletí 2013. Autor: Anna Dudková

Klíčová slova: ekonomika, platy, statistika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Květa Ondarová | 12. 03. 2014, 17:05
Vzhledem k tomu, že klesl průměrný plat, se studenti už nemusí bát, že budou nejchudší? Asi tolik mi řekl nadpis....