11.03.2015 22:58


Průměrná mzda opět vzrostla, polepšili si i Jihomoravané

Autor: Strnadová Hana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Průměrný měsíční plat v Jihomoravském kraji se zvýšil v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 2,4 procenta. Reálný růst příliš nebrzdilo ani zvyšování spotřebitelských cen. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). S průměrnou mzdou ve výši 26 550 korun měli Jihomoravané v mezikrajském srovnání třetí nejvyšší výdělky v zemi.

Brno – Průměrná měsíční mzda v Jihomoravském kraji za celý loňský rok dosáhla 24 883 korun. Částka vzrostla ve srovnání s předešlým rokem o 677 korun, nárůst tedy činil 2,8 procenta. Díky minimálnímu zvyšování cen se mzda reálně zvýšila o 2,4 procenta. „Po dvou letech, kdy inflace srážela jakékoli zvýšení platů zpět dolů, je to pro běžného spotřebitele velmi dobrá zpráva,“ komentoval údaje analytik Michal Kozub. 

Jihomoravané si v posledním čtvrtletí za měsíc průměrně vydělali 26 550 korun. „Růst mezd v Jihomoravském kraji odpovídá více méně průměru za celou Českou republiku.  Nejnižší růst byl zaznamenán v Praze,“ konstatoval Miroslav Hloušek z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Přesto Praha opět obsadila s průměrnou výplatou 34 625 korun ve srovnání krajů první příčku. Vyššího průměrného výdělku v porovnání s Jihomoravským krajem dosáhl ještě Středočeský kraj.  Průměrná mzda opět vzrostla. Autor: worradmu, FreeDigitalPhotos.net

Značné rozdíly je možné najít v jednotlivých pracovních odvětvích. Podle ČSÚ se nárůst pohyboval od hluboce záporných hodnot pro těžbu a dobývání, až po pětiprocentní přírůstek ve veřejné správě a obraně, kde zafungovalo zvýšení platových tarifů. Výraznější poklesy najdeme také například u agentur práce, cestovních kanceláří nebo u bezpečnostních agentur. V dlouhodobém hledisku je nejrychlejší růst mezd v odvětví informačních a komunikačních činností, které v posledních dvou letech dokonce takřka dostihlo peněžnictví a pojišťovnictví.

Průměrný výdělek bude pravděpodobně růst i nadále. „Ekonomice se v současnosti daří, a tak podniky budou ochotnější přidávat svým zaměstnancům na mzdách. Navíc inflace v současnosti je stále mizivá, a tak nebude z růstu mezd příliš ukrajovat,“ vysvětloval Kozub.

Údaje o průměrných platech výrazně ovlivňují extrémní výdělky, hlavně ty vysoké. Většina lidí na průměr nedosáhne. Lepší ukazatel běžného příjmu je proto medián. „Pokud seřadíme všechny zaměstnance v České republice podle výše výdělku do řady a ukážeme na prostředního, jeho plat činí 22 847 korun,“ objasňoval analytik Michal Brožka. Mzdové rozpětí je celorepublikově velmi široké. Osmdesát procent zaměstnanců si vydělávalo mezi 10 684 a 44 223 korunami.  

Klíčová slova: průměrné mzdy, Český statistický úřad

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.