12.01.2021 19:44


Proměny osobností letos opět pomohly dětem v nemocnicích

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Projekt, který od roku 2010 připravuje nadace Archa Chantal, našel i letos své příznivce. Kalendář Proměny, jehož výtěžek pomůže dvěma projektům v dětských nemocničních odděleních, si letos koupilo zhruba 1600 lidí. V online aukci obrazů ale nikdo nepřispěl.

Praha – Deník Bridget Jonesové, Ďáblův advokát nebo Císařův pekař. I do takových filmů se loni dostaly známé české osobnosti při focení Kalendáře Proměny na rok 2021. Dvanáctý ročník charitativního kalendáře vytváří jako každý rok nadace Archa Chantal ve spolupráci s fotografem Petrem Kurečkou. Letošním tématem celého kalendáře jsou plakáty ze známých českých i světových filmů.

Proměny se tvoří skoro celý rok. „Na jaře se sejde tým pro tvorbu kalendáře včetně Chantal Poullain a společně vymýšlíme koncept na následující rok. Zvažujeme osobnosti, které jsme v kalendáři ještě neměli a částečně je vybíráme i podle jejich oblíbenosti u veřejnosti,“ popsala začátek příprav ředitelka nadace Šárka Nečasová. Právě Chantal Poullain, po níž se jmenuje i celá nadace, stojí za vznikem tohoto projektu. V kalendáři se na každém listu objevují známé osobnosti z české scény. Někteří se do projektu zapojují po několikáté, jiné nadace oslovuje poprvé. Letos se v kalendáři mezi jinými objevila například Jenovéfa Boková, Karel Heřmánek se synem nebo Barbora Hrzánová s Radkem Holubem.

S prvním návrhem toho, jak bude kalendář pro daný rok vypadat, přichází fotograf Petr Kurečka, který s nadací spolupracuje už od začátku projektu. Tento jeho návrh potom rozebírá a dopracovává opět celý tvůrčí tým společně a finální podoba kalendáře je tak prací kolektivu. „Do tohoto kalendáře jsme nestihli vyfotit poslední fotografii, takže jsme ji museli nahradit. Oproti předchozím ročníkům byl tento takový zmatený. Museli jsme se spoustou změn přizpůsobovat situaci v té době a bylo poznat, že fotografovaní lidé jsou více vystresovaní ze všeho, co se děje kolem nich,“ porovnal Kurečka tvorbu kalendáře ovlivněnou pandemií.

Kromě toho, že dohromady vytvoří kalendář, se jednotlivé vytvořené fotografie také draží jako obrazy tisknuté na plech. Běžně bývá aukce spojená se křtem kalendáře, kam přichází kolem dvou set lidí. Letos ji ale musela nadace kvůli pandemii poprvé přesunout do online prostředí. „Bohužel výtěžek nebyl žádný, protože žádný zájemce nepřihodil. S obrazy ale máme jiný záměr,“ přiznala Nečasová. Aukce probíhala postupně během prosince a poslední nabídky skončily na Štědrý den. To, že z ní nebyl žádný výtěžek, si Nečasová vysvětluje tím, že informace o ní byla zveřejněná na poslední chvíli a samotné dražbě nepředcházela žádná delší mediální propagace. Kvůli covidu-19 nadaci také ubyli sponzoři.

Výtěžek z prodeje kalendáře, stejně jako z veřejné aukce obrazů, věnuje nadace na vybrané projekty v dětských zdravotnických zařízeních. Letos jsou to dva projekty, a to vybavení dětské herny na Psychiatrické klinice v Hradci Králové a proměna dětského plicního oddělení ve Fakultní nemocnici Krč. „S nemocnicemi navazujeme kontakt na základě jejich žádosti, která je schválena v nadaci, a to vždy v průběhu předcházejícího roku. Po dokončení bývá slavnostní otevření a tím projekt končí,“ popsala Nečasová.

Kalendáře na letošní rok přišly do prodeje loni v polovině listopadu a prodalo se jich zhruba 1600 kusů. Kompletně vyprodané byly do konce roku. Poslední objednávky vyřizovala nadace mezi svátky, potom už prodej zastavila. Přitom v předchozích letech to podle Nečasové bylo tak, že většinou několik desítek kalendářů zbylo. „V tomto ročníku jsme jich objednali míň, protože jsme se báli, jestli po nich v této situaci bude poptávka. Myslím si, že nám to vyšlo úplně perfektně,“ vysvětlila. Nadace ještě dotiskla několik kalendářů v menším rozměru, které mimo jiné rozdá osobnostem, které se na kalendáři podílely. K prodeji pro veřejnost už ale nebudou.

Klíčová slova: Proměny, kalendář, charitativní

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.