08.03.2020 18:48


Program Work and Travel jsem využil už dvakrát a chci jet znovu, říká student Masarykovy univerzity Jan Suský

Autor: Marie Červenková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Deset týdnů práce a poté měsíc cestování. Program Work and Travel je jedním z nejjednodušších způsobů, jak získat vízum a strávit čas ve Spojených státech amerických. Jan Suský se při svém studiu na Masarykově univerzitě rozhodl tento program využít už dvakrát a mohl tak procestovat velkou část USA.

Jan Suský v národním parku. Zdroj: Jan Suský

Jak jste se k programu Work and Travel dostal?

Když jsem začal studovat v Brně, našel jsem si brigádu a tam se seznámil s kamarádkou, která se zrovna vrátila z pobytu v Americe. Vyjela se společností Smaller Earth a pořád o svých zážitcích vyprávěla. Jelikož mě toto téma hodně zajímalo, napadlo mě, že bych mohl vyjet také. Už předtím jsem uvažoval o práci v Austrálii nebo na Novém Zélandu, to by ale bylo finančně velmi náročné. A tak jsem se právě na doporučení kamarádky rozhodl odjet do Ameriky. Předtím jsem měl přes léto brigády v Brně, tentokrát jsem už ale léto v Brně strávit nechtěl. Místo toho bylo mým cílem spojit příjemné s užitečným a nejenom o prázdninách pracovat, ale zároveň se někam podívat a cestovat.

Proč jste se rozhodl vyjet zrovna se společností Smaller Earth?

Tato společnost nemá tak vysoké vstupní náklady před pobytem. Tehdy jsem platil třináct tisíc korun, za které firma zařídila letenky a pomáhala mi projít celým procesem přípravy před odjezdem. Kemp, kde jsem pracoval, jsem také našel díky této firmě. Kde přesně budu pracovat jsem na začátku nevěděl, nejprve jsem musel absolvovat pohovor s Američankou ze společnosti Smaller Earth. Ten se ale naštěstí netočil pouze kolem práce, ale například i kolem mého studia nebo koníčků, a tak ze mě opadl počáteční strach.

Jak dlouho před odletem bylo potřeba začít pobyt zařizovat?

Já osobně jej doporučuji začít vyřizovat co nejdříve. Kamarádka, která svůj pobyt začala vyjednávat už v říjnu před létem dalšího roku, si mohla vybrat kemp a místo, kam chtěla jet. Já jsem se v lednu rozhodl, že vyjedu, a zařizovat pobyt jsem začal o měsíc později, v polovině února. Čím víc se začátek cesty blíží, tím víc se nabídka kempů zmenšuje, protože lidé, kteří vše vyjednávají dřív, některá místa obsadí. Vyřizování víz a dalších věcí spojených s pobytem je zdlouhavý proces, proto je potřeba začít brzy. Společnost mi ale se vším pomohla, a poté, co jsem si určil datum odjezdu, za mě i koupila letenky.

Jak dlouho do odletu lze ještě stihnout začít pobyt vyjednávat?

Ideálně do konce března, poté se programy uzavírají, aby bylo možné stihnout vyřídit celý proces před odjezdem. První odlety do Ameriky jsou v polovině května. Mám kamarádku, která začala pobyt vyjednávat v polovině března a neměla pas, ten je ale pro získání víz potřeba. Zajistila si však jeho expresní vyhotovení, takže i přes to si pobyt stihla zařídit. Pohovor je možné provést i přes Skype, i díky tomu lze proces vyřizování urychlit.

Co všechno jste musel vyjednat a splnit, než jste do Ameriky odletěl?

Musel jsem mít potvrzení o studiu, výpis z trestního rejstříku a fotky na víza, které nesměly být více než dva roky staré. Dále jsem musel absolvovat pohovor na americké ambasádě v Praze, který stojí 160 dolarů. Na ten jsem musel donést potvrzení o studiu, pas a vízové dokumenty, ty jsem získal poté, co mi společnost v Americe zajistila práci. Také bylo potřeba získat reference od tří různých lidí, například učitelů ve škole nebo vedoucích v práci. S celým tímto procesem mi pomáhala společnost Smaller Earth, která můj postup kontrolovala a tři týdny před odletem mi například zavolali, abych si včas vyřídil pojištění. Poprvé jsem do USA odjížděl sám, proto jsem měl obavy, zda vše zvládnu, firma mi ale se vším pomohla a informovala mě o tom co, kdy a jak mám udělat.

Jaké bylo v Americe vaše povolání?

Když jsem vyjel poprvé, pracoval jsem v kempu na letních táborech v Georgii, kousek od Atlanty, jako housekeeping, to znamená uklízení v kempu. Pro mě byla tahle práce zábavná, jelikož jsem pracoval s lidmi z Mexika, Polska, Skotska a dalších zemí. Díky tomu jsem měl příležitost naučit se spoustu jazyků. Také mě bavilo poznávat odlišnosti mezi jednotlivými zeměmi nebo v chování jednotlivých lidí. Když jsem se do Ameriky vrátil další léto, pracoval jsem ve stejném kempu jako maintenance, to znamená údržba tábora. To zahrnovalo například sekání trávy, uklízení jídelny, opravování chatek nebo čištění bazénu, naučil jsem se tak spoustu různých věcí.

Program se jmenuje Work and Travel, kam jste po skončení pracovní části cestoval?

První rok jsem cestoval z Georgie nejprve do Miami a na Keywest, poté do Washingtonu, New Yorku, Chicaga, Cleavelandu a Buffala. Zejména New York pro mě byl velkým zážitkem, také jsem se tam poté několikrát vrátil. Dále jsem viděl Niagárské vodopády a Philadelphii. Na tuto cestu jsem se připojil ke skupině lidí, kteří se mnou pracovali v kempu, a díky tomu jsem za cestování ušetřil. Druhý rok jsem opět cestoval ve skupině, tentokrát na druhou stranu Ameriky. Nejprve jsme navštívili Las Vegas, poté Grand Canyon a americké národní parky. Odtud naše cesta směřovala do Los Angeles, kde nás ohromily obří zábavní parky, například Universal Studios.

Jak jste jako student vyšel v Americe s penězmi, vrátila se vám původní investice do programu?

První rok se mi finance vrátily. Peníze, které jsem vydělal za deset týdnů práce v kempu, pokryly veškeré náklady. To znamená letenky, cestování v Americe, víza a tak dále. Druhý rok, jelikož jsem pracoval na jiné pozici a měl i vyšší plat, jsem si zvládl nějaké peníze dokonce našetřit. Lidé, kteří si chtějí v Americe vydělat více peněz, mohou pracovat v hotelových komplexech, kde jsou placení od hodiny. Já ale ohledně peněz ničeho nelituji, a ačkoliv jsem první rok s financemi skončil na nule, odvezl jsem si domů spoustu cenných zážitků.

Doporučil byste po všech zkušenostech program Work and Travel ostatním?

Určitě, stejně jako mi program před třemi lety doporučila kamarádka, tak bych ho teď doporučil i já. Člověk díky programu získá cenné zkušenosti a určitý nadhled na problémy, které v Česku řešíme, protože zjistí, že v jiných zemích mají problémy daleko větší. Na program Work and Travel bych chtěl vyjet ještě jednou, tentokrát ale na trochu jinou část programu, která se jmenuje resort leaders. Tato část zahrnuje právě i pracovní pozice v hotelových komplexech, kde bych si mohl vydělat o něco více peněz a také získat další zkušenosti a poznat nové lidi.

Klíčová slova: univerzita, student, cestování, Work and Travel

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.