18.11.2014 17:02


Program Erasmus in Schools představuje středoškolákům, jaké je to studovat v zahraničí

Autor: Kristýna Zemanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

O programu Erasmus nejspíš už slyšel téměř každý vysokoškolák. Málokdo ale ví o dalších projektech, do kterých se zahraniční studenti, kteří do České republiky přijeli právě přes Erasmus, zapojují. Jedním z těchto projektů je Erasmus in Schools, organizuje ho Mezinárodní studentský klub Masarykovy univerzity (ISC MU Brno). Jeho cílem je představit středoškolákům, jaké to je vycestovat během studia do ciziny.

Audio

    Portugalská studentka Liliana Carvalho vypráví o svém zážitku z českého supermarketu
         
    Autor: Kristýna Zemanová

Brno  Liliana Carvalho pochází z Portugalska, v Česku studuje od září medicínu. Je jednou ze zahraničních studentů, kteří se rozhodli brněnským středoškolákům představit svou zemi a také jim trochu přiblížit, jaké to je vycestovat na semestr či dvě do cizího města a zvykat si na život v cizí zemi.Portugalská studentka Liliana Carvalho se zapojila do projetku Erasmus in Schools. Foto: Archiv Liliany Carvalho

Jak ses dozvěděla o projektu Erasmus in Schools?

Poprvé jsem si všimla, že něco jako Erasmus in Schools (EiS) existuje na facebookové skupině pro zahraniční studenty v Brně. Protože jsem ale také členkou Mezinárodního studentského klubu na Masarykově univerzitě, přišly mi informace o tomto projektu i do mailu. Hned jsem si pomyslela, že je to dobrý nápad.

Co tě především motivovalo k zapojení se do toho projektu?

Obecně hodně ráda komunikuji s lidmi. Pamatuju si, že když jsem studovala na střední škole, přišel za námi výměnný student a povídal nám o své zkušenosti. To na mě hodně zapůsobilo, a proto jsem chtěla podobným způsobem inspirovat další lidi.

Jaká to pro tebe byla zkušenost? Měla jsi pocit, že na tebe studenti reagovali pozitivně?

Ze začátku jsem byla docela nervózní. Dost z nich totiž vůbec nevědělo, co to Erasmus vlastně je. Nakonec se ale ukázalo, že jsem se bála zbytečně. Všichni totiž reagovali nadšeně a kladli i otázky. Byla jsem překvapená, jak dobře uměli anglicky. Občas se mi totiž stává, že začnu mluvit moc rychle a není mi pak tolik rozumět. Nakonec ale s angličtinou nebyl žádný problém, bez problémů jsme spolu komunikovali.

Myslíš si, že k tomu, aby se člověk mohl zapojit do tohoto typu projektů, musí mít talent na práci s mladým kolektivem, nebo to může dělat kdokoliv?

Myslím si, že to měl dělat někdo, kdo rád mluví s lidmi, dokáže ostatní pro něco nadchnout, je z něj cítit zapálení. Určitě to není ideální pro ty, co neradi komunikují nebo se příliš stydí před větší skupinou lidí.

V Brně jsi zatím přes dva měsíce. Co tě táhlo právě sem?

Znala jsem několik lidí, kteří zde už na Erasmu byli a všichni si to moc chválili. Kromě toho zde jsou podobné ceny jako v Portugalsku. A taky mi vyhovuje, že Brno leží ve středu Evropy a snadno se tak dostanu do dalších evropských metropolí.

Prožila jsi zpočátku kulturní šok?

Myslím si, že každý, kdo přijede do cizího města, zažije částečně kulturní šok. U mě nebyl tak velký, protože přece jen jsem z Evropy. Moje kamarádka z Asie s tím měla větší problémy. Asi největší problém jsem měla s dochvilností. Češi zkrátka chodí přesně na čas, zatímco Portugalci tohle moc neřeší. Ale už jsem zvykla a musím říct, že mi dochvilnost nakonec vyhovuje víc.

Můžeš srovnat český univerzitní systém s tím portugalským?

Těžko se mi to srovnává, protože tu nestuduju normální studijní program, jsem tu jen na Erasmu a hodiny mám pouze se zahraničními studenty, ne s Čechy. Navíc všechny nejtěžší zkoušky budu dělat až doma v Portugalsku. Ale mám spolubydlící, která studuje ekonomii a říká, že je to tu velmi těžké. Musí se neustále připravovat. To samé mi říkali známí, kteří tu studují politologii a podobné obory.

Klíčová slova: Erasmus, studium v zahraničí, Erasmus in Schools

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.