07.11.2019 11:17


Profesoři a studenti Masarykovy univerzity umírali v bojích proti nacismu

Autor: Klaudie Břeňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Jak probíhalo okupační období na Masarykově univerzitě? Co se stalo s učiteli a studenty vysokých škol po jejich uzavření? Na tyto otázky si mohou návštěvníci výstavy Masarykova univerzita 1939–1945 sami odpovědět prostřednictvím informačních panelů na Žerotínově náměstí.

Brno – Výstava Masarykova univerzita 1939–1945 na Žerotínově náměstí v Brně přibližuje návštěvníkům příběhy členů domácího i zahraničního odboje, tragické osudy učitelů Masarykovy univerzity i situaci na vysokých školách v době okupace. Zájemci mohou výstavu navštívit od středy 6. listopadu až do konce měsíce.

„Výstava připomíná tragickou kapitolu v historii Masarykovy univerzity skrz heroické příběhy odbojářů z řad studentů a profesorů naší univerzity,“ řekl na středečním zahájení jeden z autorů výstavy Lukáš Fasora.

Na tmavých panelech se lidé dozví o životních osudech odbojářů i učitelů, kteří byli odvedeni do koncentračních táborů. Část výstavy je věnovaná i kolaboraci a také reakci veřejnosti na uzavření univerzit. Studenti byli tehdy nuceni přerušit své studia a nastoupit do práce. Mezi nimi byl i student Filozofické fakulty Masarykovy univerzity František Pavelka, o jehož příběhu se návštěvníci dočtou na jednom z panelů.

Pavelka pracoval u telegrafu na brněnské poště, kde spolupracoval s odbojovou skupinou. Odešel do francouzského exilu a následně přešel k londýnskému odboji, kde byl vybrán do jedné z prvních výsadkářských skupin na území Protektorátu. Jeho úkolem bylo připravit půdu pro spolupráci domácího a londýnského odboje. Po počátečním výsadkářském úspěchu byl ale nalezen tajnou policií a po čtrnácti měsících vyslýchání a věznění byl popraven v roce 1943.

Celou výstavu dokreslují dobové fotografie z archivu Masarykovy univerzity. Některé snímky doposud nebyly vystaveny. „Řadu fotografií jsme získali z Německa, zejména záběry z koncentračního tábora Mauthausen,“ vysvětlil Fasora. Návštěvníci si mohou prohlédnout také tehdejší předměty nebo zhlédnout krátký dobový snímek. „Je zde mnoho nových informací, o kterých jsem dosud nikde nečetla,“ svěřila se sedmdesátiletá návštěvnice výstavy Zdena Rusinová.

Podle historika a prorektora Masarykovy univerzity Jiřího Hanuše nám minulost ukazuje, jak jsou naše instituce křehké. „Tyto tragické události nás varují před přehnaným optimismem z naší budoucnosti,“ dodal Hanuš.

Klíčová slova: výstava, Brno, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.