30.09.2012 09:34


Profesionální cyklisti mají tu nejlepší kancelář, říká závodník Jakub Ehrenberger.

Autor: Natália Vítková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Jakub Ehrenberger začal v dětství s hokejem, postupně se ale přesunul k závodní cyklistice, které se nyní věnuje na profesionální úrovni. Dnes má za sebou řadu úspěchů a rozhodně se nechystá s tím skončit.

Pamatujete si, kdy jste si poprvé sedl na kolo? Jaké to bylo?

Na kolo jsem poprvé sedl, když jsem měl tak pět let, ale vůbec si nevybavuju, jaké to bylo. Vím, že jsme stále jezdili s kamarády kolem domu, nejdříve za pomoci těch klasických přídavných koleček. Už si ale nepamatuju, jestli mi to šlo, i když později jsem samozřejmě jezdil už bez nich.

Jak jste se dostal k závodní cyklistice?

Od první třídy jsem hrál hokej, celkem devět let, a během letních příprav jsme často jezdili na kole a běhali, jenže běh mě nebavil. Poznal jsem jednoho trenéra, který nás s kamarády stále častěji bral na cyklistické závody, což mě bavilo, a tak jsem u toho nakonec zůstal.

Trofeo Cinelli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V kolika letech je ideální s cyklistikou začít, pokud chce člověk něčeho dosáhnout?

Myslím si, že do nějakých čtrnácti let by děti měly dělat co nejvíce sportů, zkusit úplně všechno. Pak by si měly vybrat, co je baví nejvíce. Začít profesionálně s nějakým sportem později než v patnácti letech už je opravdu pozdě. Proto je lepší aktivity v dětství prostřídat, tím získáte určitou průpravu, a pak si sami vyberete, co se vám nejvíce líbí.

Co vás na cyklistice baví?

Jak řekl jeden můj kamarád, my cyklisti máme nejhezčí kancelář. A to je pravda. Je to lepší, než aby člověk seděl někde vevnitř. Navíc si mohu něco dokázat. Sport mě baví skoro všechen, a když si sednu na kolo a jedu jen tak do lesa, tak si perfektně pročistím hlavu.

Tatry Tour 2010

Na co při závodě myslíte, přece jen na trati strávíte spoustu času?

Je toho spousta. Při závodech jsou různé chvíle. Buď se jezdí hrozně rychle, závodí se, tak člověk přemýšlí hlavně nad taktikou a nad tím, co by měl udělat, aby to zajel co nejlépe. A pak jsou místa, kde jedete pomalu, nemůžete třeba sedmdesátikilometrovou trať jet pořád naplno. Když se jede pomaleji v pelotonu, občas někoho znám, tak si třeba povídáme. Nebo zase když jedu hodně rychle, tak si v hlavě přehrávám melodie různých písniček.

Jak vypadá vaše příprava v den závodu? Máte nějaký rituál?

Příprava na závod začíná už tři dny před ním., kdy je delší a náročnější trénink. Dva dny před závodem je úplně volno, bez kola. Den předem se jedu tak na dvě hodiny rozjezdit, snažím se co nejvíc soustředit a odpočinout si. A pak už přichází ten samotný závod.

Co je pro vás největší motivací?

Největší motivací pro mě je si něco dokázat. Samozřejmě peníze k tomu taky patří, jelikož je to naše živnost. Pro mě je ale nejdůležitější ten pocit z vítězství .

Na jakém kole jezdíte?

Většinou jezdíme na kolech, která dostaneme od sponzora našeho týmu. Bývají to ty lepší modely, samozřejmě karbonové kolo, aby bylo lehčí. Ale my sami si kola přímo nevybíráme.

Máte nějaký tým, pod kterým závodíte? Jak se o vás stará?

V současnosti jezdím pod týmem Favorit Brno. Mám od nich zajištěné bydlení v Brně, dopravují nás na závody, kompletně je zajišťují. Dodávají nám oblečení od civilního přes tréninkové až po závodní. Mám prostě vše, co potřebuji pro nejlepší výkony. Takto není zajištěn každý tým, ale jelikož Favorit patří mezi lepší týmy v České republice, máme takový servis, abychom se mohli soustředit jen na závodění.

Favorit Brno

Kdo je vaším největším vzorem?

Je spousta závodníků, u kterých se mi líbí, jakým stylem závodí. Příkladem může být Alexander Vinokurov nebo Paolo Bettini. A tím stylem se snažím jezdit i já. Někdo je lepší na rovinách, někdo v kopcích. Já si myslím, že jsem lepší v kopcích, což jsou oni taky. A hlavně se vždy snaží za každou cenu ujet, prostě nejsou pasivní.

Kolik ročně najezdíte kilometrů?

Letos to bude asi 28 tisíc.

Hlídáte si nějak jídelníček?

Snažím se ho hlídat, ale někdy to nejde. Není to tak, že by nás v týmu každý den vážili, ale samozřejmě po nás chtějí výsledky, což je s nadváhou mnohem těžší. Je to na každém z nás, co budeme jíst. Cyklista toho sní stejně jako každý sportovec hodně, protože potřebuje energii. Něco se při jízdě spálí, ale s jídlem se to prostě nesmí přehánět.

Jakým způsobem relaxujete?

Hrozně rád zajdu na masáž, do sauny. Nebo večer s kamarády si popovídat, případně odpočívám na gauči u televize. Bohužel ale nejčastěji relaxuju v práci, což mě moc nebaví.

Měl jste již nějaké zranění?

Žádné vážnější jsem zatím naštěstí neměl.

Co byste dělal, kdybyste nezávodil na kole?

Dokážu si představit, že bych se nevěnoval cyklistice a vrátil bych se možná zpátky k hokeji. Mám k němu ještě větší vztah než ke kolům. Určitě bych zvolil jiný sport, protože mě pohyb baví.

Trofeo Cinelli 2012

Věnujete cyklistice všechen svůj čas, nebo stíháte i něco jiného? 

Kromě ježdění na kole normálně pracuju v jednom bikeservisu, protože samotná cyklistika mě neuživí. Ale v práci si vycházíme vstříc, takže se mohu věnovat i tréninku. 

Jaký to má vliv na váš osobní život?

 Na osobní život cyklistika určitě vliv má, příprava zabere spoustu času, ale když člověk chce, dokáže si svůj čas zorganizovat a dá se stihnout všechno.

Jaký je váš zatím nedosažený cyklistický sen?

Zatím největší sen nemám, spíš si dávám menší cíle, kterých se snažím postupně každý rok dosáhnout. Kam až se mi podaří dostat, to se teprve uvidí.

Jak hodnotíte vaši poslední sezonu?

Poslední sezona dopadla asi zatím ze všech nejlépe. Myslím si, že konečně za něco stála. Dřív jsem nějaké výsledky zajel, ale občas se něco povedlo a něco ne. Letos jsem konečně dosáhl skvělých výsledků. Mám teď ty nejlepší možnosti, jak dál pokračovat, tak snad se příští rok posunu zase o stupeň víš. Tuto sezónu hodnotím opravdu na jedničku.

Největší úspěchy Jakuba Ehrenbergera

          1. místo - Mistrovství Evropy v silničním maratonu

        1. místo - Trofeo Cinelli

           2.místo - Český pohár Pičín

           2.místo - Český pohár Plzeň

           2.místo - Tatry tour

           2. místo - XCR Specialized Cup

           2.místo - vrchařská soutěž na Vysočina Tour

           3.místo - Beskydy tour

           5. místo - mezinárodní etapový závod Vysočina Tour

           11. místo - Mistrovství České republiky kategorie Elite

XCR Cup 2012

Klíčová slova: Ehrenberger, cyklistika, rozhovor, kola, závody

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.