12.05.2015 20:31


Proč by ženy nemohly hrát hokej, ptá se jejich trenér

Autor: Turková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Hokej není jen pro muže. Již přes deset let trénuje Rudolf Vala mladé hokejistky. Se svými hráčkami z HC Cherokees Brno letos poprvé otestoval led na mistroství republiky. Příští rok by na stejném místě chtěl získat medaile.

Brno – Hokej je jeho práce i koníček. Trénoval kluky, ale zůstal u dívek. S předsudky vůči své osobě se trenér hokejistek Rudolf Vala však nesetkal. „Ženy mají pro hru úplně stejnou chuť jako muži,“ říká Vala k nasazení svých svěřenkyň z HC Cherokees Brno. 

V současnosti trénuje Vala ženy a dívky HC Cherokees Brno.

Co říkáte na dosavadní výkon Čechů na mistrovství světa v hokeji?

Celkem to jde. Stále říkáme, že hrajeme na obranu, ale z mého pohledu hráči až příliš rychle opouští modrou čáru. Mohli bychom být aktivnější, více napadat slabší týmy. Ale od stolu se mi mluví lehce, na ledě je to něco jiného. 

Snil jste někdy o kariéře hokejové reprezentace?

Reprezentačně už trénuju holky do patnácti let. 

Co vás přivedlo k trénování žen?

Napřed jsem trénoval kluky z Bulldogs Brno. Tam hrály také holky, ale chyběl jim trenér. Proto jsme se jich kdysi s kolegou z nouze ujali. Napřed jsme trénovali kluky i holky, pak jsem zůstal jen u děvčat. Už to bude asi jedenáct let. Teď máme vlastní hokejový tým HC Cherokees Brno.  

Jak vás napadlo založit vlastní tým?

Jednu sezónu jsme s holkami hráli za brněnskou Techniku, po roce tam již o ženský tým nebyl zájem. Nezbylo nám nic jiného než skončit. S přítelkyní jsme proto založili svůj vlastní klub.  

Setkal jste se s nepochopením toho, že trénujete ženy?

Do očí mi zatím nikdo nic neřekl. Hlavně ženy a muži by se ve sportu srovnávat neměli. Atletiku a basket taky nikdo nesrovnává podle pohlaví hráčů. Jasně, že babský hokej vypadá jinak, nicméně nadšení pro hru je úplně stejné.

 

A kdybyste měl přeci jen srovnat způsob hry hokejistů a hokejistek?

Ženský hokej by měl být bezkontaktní, stejně jako to mají v pravidlech žáci. I tak patří některé zákroky ke stejně tvrdým jako v chlapském zápase. Jinak jsou ženy uvážlivější, i když existují výjimky. Člověk jim něco řekne, předává jim taktiku, a ony se k ní staví víc zodpovědně než muži.  

 

Jakých největších úspěchů jste s HC Cherokees Brno dosáhl?

Poprvé jsme vyhráli moravskou skupinu ženské hokejové ligy, takže jsme postoupili do finále o mistra republiky. Ačkoliv jsme skončili čtvrtí ze čtyř zúčastněných týmů, byl to pro nás velký úspěch.

 

Ženy trénuje Rudolf Vala již přes deset let.

Na ledě bruslí studentky i učitelky

Stanovili jste si pro následující sezónu vyšší laťku úspěchu?

Letos jsme si již finále osahali, proto bychom chtěli znovu vyhrát moravskou skupinu. Pak chceme dosáhnout na medaile.

Na jaký čas s holkami z týmu vzpomínáte nejraději?

Pravděpodobně na tuto sezónu. V podstatě jsme kromě třech zápasů na Moravě vše vyhráli. Na finále v Přerově pak byla výborná atmosféra. Hráčky přijeli podpořit rodiče a fanoušci. Všichni si to užili.

Které dívky nebo ženy pod vaším vedením hrají?

Nejmladší je třináct, té nejstarší třiatřicet. Povahově jsou odlišné jako každý člověk. Hodně holek ještě navštěvuje základní školu, dost trénují také vysokoškolačky. Když jsem vedl Bulldogs, čtyři hráčky byly učitelky. Teď mám také atletku, juniorskou mistryni Evropy v běhu na osm set metrů. Další hráčka již má dítě. Takže je to různé.

Čím hráčky motivujete k výhře?

To mám perličku (smích). Když jsme začínali, celou sezónu jsme nevyhráli. Domluvili jsme se tedy, že se nikdo nebude holit. Poslední zápas holky remízovaly. Přišli za mnou a řekly, že to by stačit mohlo a jestli se teda můžou oholit. Takhle jsme se z legrace hecovali.  

 

Hokejistky si slušně přivydělávají

Chtěl byste ve své kariéře někam postoupit?

V trenérské reprezentaci bych se chtěl posunout výš, ale samozřejmě na tom nelpím. S holčinami do patnácti let jsem v repre už pět let. V mém hokejovém klubu jich je také hodně, takže jsem na ně zvyklý a vyhovuje mi to.   

Kde ženy hledáte?

Hráčky většinou přichází samy nebo se dělá nábor, když Mezinárodní hokejový svaz každoročně pořádá hokejový Den žen. My trénujeme v Blansku, tak jsme dělali nábory tam. Nicméně kdo má zájem o sport, najde si nás.

Jak to vypadá s šířením hokeje mezi ženy ve světě?

Nábor se dělal třeba v Austrálii, tam přišlo dva tisíce žen, nebo ve Španělsku. Hokej se snaží Mezinárodní hokejový svaz globalizovat i v zemích, kde se běžně nehraje. Vráží do toho spoustu peněz, pořádá semináře pro ženské trenéry i manažery. Kanadský a americký svaz si v podstatě sám pěstuje konkurenci, protože ta téměř neexistovala a výsledky byly předem zřejmé. V současnosti mohou holky hrát na amerických univerzitách a získat za to vysoká stipendia. Českých hráček takhle hraje ve Spojených státech deset. V ruské Kontinentální hokejové lize se hokejem dokonce živí šest našich hráček. Takže v tomto směru rozšiřování hokeje mezi ženy se posouváme dopředu.

Také v České republice?

Tady je ženský hokej bohužel na okraji zájmu. Stále panují předsudky, že by tento sport žena hrát neměla. Myslím si ale, že když někdo něco opravdu chce, ať to dělá. Navíc když se člověk díval na olympijské finále Kanaďanek a Američanek, viděl zápas srovnatelný s muži. Stejné nasazení a zápal pro hru, jedině kontakt chyběl.

Kolik tipujete výsledek dnešního zápasu Česko - Švýcarsko?

Vyhrajeme 4:2.  

Klíčová slova: hokej, ženy, sport, trenér, HC Cherokees Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.