27.03.2012 21:32


Proč by studenti měli sportovat

Autor: Anna Macháčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Běh, plávání, tanec, nebo jen obyčejná chůze. Jakýkoliv pohyb tělu prospívá. V každém věku. V každém povolání. Obzvlášť pokud člověk sedí celý den shrbený u počítače neboli případ Student a jeho nejobvyklejší denní aktivita.

Autor: Anna Macháčová

Sportem ku zdraví. Známá věc, kterou znají už malé děti. Pohyb je pro každého člověka důležitý jak po fyzické, tak po psychické stránce. Okysličení mozku a vyplavující se endorfiny způsobují lepší náladu a také lepší výkonnost lidského mozku, což ocení především studenti.

„Po sportování jsem svěží, nabuzený, ani mě nebolí záda. Prostě se cítím celkově dobře a dívám se na všechno optimističtěji. Navíc jsem odolnější vůči stresu, víc vydržím a ani psychická práce mě tolik neunavuje,“ pochvaluje si sport student Masarykovy univerzity Tomáš Sýkora.

Na hodině street dance se studenti rozhodně nenudí.  Foto: Anna MacháčováPohybem se student odreaguje, zvedne si sebevědomí a připraví se na pozdější studium. „Po sportu se mi sice učit nechce, ale kdybych se přece jen učit musel, budu na tom rozhodně líp, když si ráno zaběhám, nebo nějak jinak zacvičím. Určitě mi to pak totiž bude víc myslet. Sport mě navíc nakopne a mám lepší náladu, lepší pocit sám ze sebe, jsem jistější a víc sebevědomý,“ uvedl student Univerzity Tomáše Bati Alexey Maksimov.

Nic se však nesmí přehánět. Pokud člověk přecení svoje síly u jakéhokoliv sportu, může dojít k vyplavení většího množství kyseliny mléčné do krve, což způsobí zakyselení organismu a hlavně nedostatečný přísun kyslíku do buněk. Proto je třeba si studium po skutečně velké fyzické zátěži dobře rozmyslet.

„Jelikož si při tréninku dokonale pročistím hlavu, dojdu domů plná síly na učení. Když je ale opravdu těžký trénink, nechce se mi učit. Pokud mám tedy moc studia, naplánuju si to tak, abych se na tréninku až příliš neunavila,“ sdělila mistryně republiky v týmovém aerobiku a studentka Veronika Kalíková.

Studenti při učení, především pak ve zkouškovém období, trpí úzkostí a stresem. Proto by měli místo prokrastinace na facebooku využít čas raději aktivním cvičením, které mají rádi. „Jakákoliv pohybová aktivita vede k vylučování adrenalinu, což samo o sobě navozuje příjemné a pozitivní pocity. Logicky se ale nebude jednat o sport, který člověk nesnáší, případně v něm vyvolává strach,“ uvedla členka Asociace psychologů sportu Veronika Baláková.

Na Masarykově univerzitě mají studenti možnost vybrat si z přibližně šedesáti sportovních aktivit buď z povinné, nebo placené výuky. Nabídka je přitom velmi pestrá od kurzu výchovy ke zdraví, masáží, balančního cvičení a různých tanců až po plavání, basketbal či volejbal. Dále mohou studenti absolvovat zimní, nebo letní výcvikový kurz.

Klíčová slova: sport, student, učení, endorfiny, odreagování, zkouškové období

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.