24.11.2013 18:58


Pro vodu: Chytrý nápad studentů může vyhrát až třicet tisíc

Autor: Tereza Paďourová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Osprchovat se, uvařit oběd, napít se, umýt podlahu, vyprat. Jak by lidé mohli vykonávat tyto každodenní aktivity, kdyby neměli vodu? Na tuto otázku reaguje soutěž Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou. Je určená pro vysokoškolské studenty, kteří vědí, že čistá pitná voda není samozřejmostí.

Audio

    Adéla Badáňová z Nadace Partnerství mluví o soutěži Pro vodu
         
    Autor: Tereza Paďourová

Brno – Pravidelné zprávy o suchu, které hatí úrodu, nebo více než miliarda lidí odříznutá od zdroje pitné vody, to jsou informace z domova a ze světa. Na vodě jsou lidé závislí stejně tak jako na elektřině, rozdíl je ale v tom, že bez elektřiny člověk, ač s obtížemi, přežije.

Druhý ročník soutěže Pro vodu, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství, si klade za cíl ocenit snahu studentů, kteří navrhnou inovativní řešení problémů spojených s vodou. Soutěže se mohou zúčastnit vysokoškolští studenti a čerství absolventi, a to buď jako jednotlivci, nebo v až tříčlenných týmech. „V důsledku předešlého hospodaření se nyní potýkáme s obtížemi týkajícími se stavu a kvality vody. Věci, které můžeme částečně ovlivnit, jsou například sucha nebo povodňové stavy,“ doplnila Adéla Badáňová z Nadace Partnerství.

V loňském ročníku soutěže byly mezi vítěznými návrhy také nanovlákenné filtry, které slouží k čištění odpadních vod. Filtry jsou vyrobené z obnovitelných zdrojů. Autorem návrhu je student Masarykovy univerzity Vojtěch Kundrát. „Díky výhře v soutěži jsem získal finanční podporu a energii dále na projektu pracovat. Vyvíjím jej přibližně dva roky. Neustále něco doděláváme a pilujeme spoustu drobností. I pak ale budeme stále teprve na začátku,“ vysvětlil Kundrát.

Přihlášené projekty soutěží ve dvou kategoriích, Město a krajina nebo Budova a technologie. První zmíněná kategorie zkoumá návrhy účinného zadržování vody v krajině nebo problémy poklesu spodních vod. Ta druhá je vhodná pro studenty s nápady jak zužitkovat dešťovou vodu, uplatnit šedou vodu z domácnosti nebo čistit odpadní vody. „Studenti mohou přihlásit jak rozpracované návrhy, tak i bakalářské a diplomové práce nebo projekty, které se již podařilo uskutečnit,“ řekla koordinátorka soutěže Ivana Adámková.

Zájemci se mohou zaregistrovat do 12. února 2014. Seznam postupujících projektů porota zveřejní 28. února, první březnový čtvrtek se pak v Brně uskuteční seminář prezentačních dovedností. O patnáct dní později se bude v Praze konat prezentace vybraných projektů a vyhlášení vítězů. V každé kategorii porota vybere tři nejlepší nápady a jejich autory odmění pěti, deseti a třiceti tisíci korunami.

„Jeden z loňských účastníků se zaměřil na obnovu rybníků. Tento návrh se sice nakonec neuskutečnil, protože tomu zabránily administrativní problémy, ale jeho autor právě díky soutěži získal kontakt na jednoho z porotců, se kterým se domluvil na další spolupráci. Vidíme velkou výhodu v tom, že v porotě zasedají lidé, kteří problematice rozumějí a mohou účastníkům pomoci,“ dodala členka pořádající organizace Adéla Badáňová.

Úplné znění pravidel a více informací o soutěži je možné najít zde

Klíčová slova: Pro vodu, soutěž, studenti, projekty

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.