15.10.2013 20:03


Pro maratonce Jiřího Homoláče je škola odpočinek

Autor: Marie Jahodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Na sobotním závodě Vokolo Priglu skončil Jiří Homoláč o sekundu třetí a už se chystá na maraton ve Frankfurtu nad Mohanem. Doufá, že si tam dokáže vylepšit osobní rekord natolik, aby stačil i na splnění kvalifikačního času na mistrovství Evropy.

Brno - Jiří Homoláč je v letošní sezoně horkým favoritem většiny závodů. V žebříčcích se drží na prvních místech a v málokterém závodě nestál na stupních vítězů. O tom, jak se dostal k běhání a co považuje za největší cíle, se rozpovídal v následujícím rozhovoru. 

Jak jste se dostal k běhání?

V sedmnácti jsem se zranil při fotbale. Protihráč mi na tréninku vyvrátil kotník a po sundání sádry jsem měl problémy rychle se zastavovat a měnit směr, protože kotník pořád bolel. Ale rovně dopředu jsem běhat mohl, takže jsem začal s tím. Běhal jsem i před tím na základní a střední škole patnáctistovku, zkusil jsem tedy to, co mi celkem šlo.Jiří Humpolíček. Foto: RunCZECH

Aktuálně jste jedním z nejlepších českých běžců, máte ještě mezi tréninky čas odpočívat?

Když se to tak vezme, vlastně celý den podřizuji tréninkům. Ty mám dvakrát denně plus k tomu ještě nějaké cvičení.  Ale mezi nimi mám vždycky čas na odpočinek. Trávím ho různě. Když se mi chce, tak spím, když bych radši sekal trávu, tak seču trávu, když mám školu, tak jsem tam. Škola je pro mě taky odpočinek, teda pokud zrovna nemusím vymýšlet nějakou seminárku.  No a někdy se jdu projet na kole, plavat nebo jdu na procházku s přítelkyní. Je celkem jedno, co z toho si nakonec vyberu, ale pro mě to musí být relax.

Jarní běžecká sezona se vám vydařila, vyhrál jste maraton i půlmaraton v Praze a s časem 2:21:37 si dokonce držíte letošní nejrychlejší český čas. Co považujete za svůj největší úspěch?

To bude můj nový osobní rekord na půlmaratón 1:05:41, kterým jsem splnil i kvalifikační limit na červencovou Letní světovou univerziádu v Kazani.

Na sobotním Vokolo Priglu jste doběhl třetí, o sekundu později než Lukáš Kourek, jaký to byl pro vás závod?

Mám ten závod velmi rád, protože kousek od přehrady bydlím. Letos jsem bohužel neuhájil ani druhé místo, ale bylo to pěkné, počasí vyšlo také dobře.

Podzimní sezóna pomalu končí, povedla se?

S podzimní částí sezóny jsem víceméně spokojen. Moc se mi nedaří na kratších tratích, kde teď často prohrávám o pár vteřinek v závěru. Nejspíš je to tím, že se připravuji na maraton, který mě čeká sedmadvacátého října ve Frankfurtu nad Mohanem a má rychlost není taková, jakou bych na kratších tratích potřeboval.

Co máte naplánovaného na zimu, kde a jak budete trénovat?

Na listopad je v plánu soustředění v Itálii v Alpách. V prosinci mě asi čekají ještě nějaké závody a pak mi snad vyjde čas si dát pár dní volna po sezóně.

Kdybyste měl shrnout své nejaktuálnější cíle, jaké to jsou?

Mým nejbližším cílem je maraton ve Frankfurtu, kde bych si chtěl vylepšit svůj osobní rekord a pokusit se splnil limit na mistrovství Evropy.

A váš největší sen?

Chci vydržet co nejdéle zdravý, co nejvíce se zlepšovat a případně se dostat na nějakou velkou akci jako jsou letní olympijské hry, mistrovství Evropy a samozřejmě i mistrovství světa.

Klíčová slova: Jiří Humpolíček, běhání, maraton, půlmaratón

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.