11.04.2016 18:27


Přijďte si rozšířit obzory, láká studenty pořadatelka Bezpečnostních večerů

Autor: Martin Zíta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Každotýdenní Bezpečnostní večery patří do inventáře studentské aktivity na Fakultě sociálních studií už několik let. V aktuálním semestru přednášky zaměřené především na studenty Bezpečnostních a strategických studií zájemci navštěvují ve středu. „Upřímné názory vojáků nasazených v Afghánistánu vám dájí i mimoškolní lekci,“ říká jedna z organizátorek Patricie Sušovská.

Brno – Bezpečnostní večery, série přednášek pořádaná studenty Bezpečnostních a strategických studií (BSS), je jednou z mála pravidelných příležitostí pro zájemce, kteří si chtějí zpestřit tradiční výuku. Odborníci teoretických polí bezpečnosti, lidé z praxe. Každý týden někdo z nich zavítá na půdu Fakulty sociálních studií. Kupříkaldu ve středu 13. dubna odpřednáší Lidiia Kuliabina, která se rozpovídá o vlivu kognitivního zkreslení na rozhodování na úrovni národní bezpečnosti.

Dlouhodobá příprava je základ úspěchu

S hosty jednáme před začátkem semestru. Máme vlastní návrhy, někoho nám doporučí vyučující, zejména lidi, na které mají kontakty,” přiblížila přípravu jedna z organizátorek Patricie Sušovská. Studentka magisterského programu BSS patří do týmu portálu Security Outlines, který večery pořádá. Potenciálním hostům pošleme seznam dat, která máme k dispozici a čekáme, kdo se dřív ozve,” doplnila.

Dlouhodobý plán příprav má ale i své výjimky. Občas se organizátorům naskytne příležitost, kterou není možné odmítnout. Minulý rok přijel známý doktora Šmída a společně jsme domluvili, že udělá přednášku o ruském angažmá v Sýrii. Během dvou dnů jsme museli všechno zařídit. Zarezervovat místnost, pozvat lidi,” dodala Sušovská a potvrdila, že známosti pedagogů mohou hrát rozhodující roli. Sám Tomáš Šmíd je zároveň patronem stipendijního programu Bezpečnostních večerů.

Ne vždy je ale snadné reagovat na aktuální záležitost, která hýbe světem bezpečnosti. Nyní Sušovská s kolegy obhlíží možnost přednášky o kauze Panama Papers, úniku citlivých finančních dokumentů. Rádi bychom oslovili někoho z Českého centra pro investigativní žurnalistiku. Za čtrnáct dní máme jeden volný termín, ale těžko říct, jestli budou mít čas,” krčila rameny.

Učitelé přednášky vítají, sami nabízejí témataPřednáška studentského portálu Security Outlines. Foto: Security Outlines

Berou nás, jsou rádi, že se něco děje,” přiblížila Sušovská vztah učitelů ke studentským přednáškám. Podle ní vnímají večery jako možnost představení problematiky, která je důležitá, ale nedokážou ji pokrýt na hodinách. Komunikujeme se zmiňovaným doktorem Šmídem, profesorem Marešem nebo doktorem Krausem,” jmenovala několik pedagogů. S Josefem Krausem nyní probírají přednášku se zástupcem íránské ambasády.

Pokud vím, že je pozvaný někdo zajímavý, snažím se to zmínit během přednášky,” řekl Miroslav Mareš. Přínos je dle něj nepopíratelný. Chodí mnoho odborníků, kteří studentům ukazují svůj expertní pohled. Už to je důkazem, že přednášky mají smysl,” dodal.

Atraktivní téma je klíčem, někdy nestačí židle

Přestože projekt má podporu vedení katedry, není úplně jednoduché studenty zaujmout. Na začátku loňského semestru jsme měli studenta BSS, který působí jako dobrovolník na Ukrajině. Naplnili jsme celou místnost, ještě jsme museli shánět další židle. Máme ale i přednášky, kde je účast hodně skromná. Záleží na atraktivitě tématu,” přiznala Sušovská. Jednou napočítala i sedm účastníků.

Rozhoduji se podle tématu přednášky. Pokud je zajímavé a chci se o problematice dozvědět více, jdu,” řekla studentka prvního ročníku BSS Šárka Zoulová. Potvrdila tak slova Sušovské. Většinou chodíme v partě. Je to mnohem lepší, můžeme potom o všem diskutovat mezi sebou,” dodala Zoulová.

Mezi studenty se informace o blížících se přednáškách dostávají zejména přes sociální sítě. „Propagaci tlačíme hlavně prostřednictvím Facebooku. Pomáhají nám ale i lidé z katedry, kteří rozesílají emaily,” popsala Sušovská. V blízké budoucnosti se pozvánky na Bezpečnostní večery zřejmě objeví i na fakultních obrazovkách.

Většinou se o tom dozvím z příspěvků na facebookové skupině našeho oboru. O přednáškách se ale na hodinách zmiňoval i třeba doktor Šmíd,” řekl student druhého ročníku BSS Alan Chumchal. S tím souhlasí i Zoulová, sama se však s doporučením vyučujícícho nesetkala.

Rozšíříte si studijní znalosti a možná změníte pohled na svět

Už ze samotné podstaty přednášek je jasné, že mají schopnost pomoci studentům s orientací v problematice jejich oboru. Cítím, že mi přednášky dávají větší rozhled. Celkově se dovídám mnoho nových a zajímavých informací, ze kterých čerpám ve studiu,” řekla Zoulová.

Podle Sušovské mají některá témata přesah až mimo akademickou půdu. Setkáváme se s lidmi z praxe. Měli jsme vojáky z Afghánistánu, kteří otevřeně mluvili o svém nasazení. Ptali jsme se na jejich konkrétní názory, přece jen to jsou právě oni, kdo tam jede a má trable,” vyprávěla. Hned přidává další příklad. Přednášel nám i vojenský kaplan. Dotkli jsme se s ním otázek etiky a jak se řeší v armádě. Člověka takové debaty posunou dál, nejen ve škole, ale celkově v pohledu na svět,” uzavřela.

Klíčová slova: bezpečnostní večery, přednášky, fss, bss

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.